שתף קטע נבחר

פרופ' אוריאל רייכמן: אני מצטרף לשרון

מעט אחרי שאשת התקשורת יחימוביץ' הודיעה על הצטרפות לפרץ, ממהרים ב"קדימה" להציג הישג: פרופ' רייכמן, ממייסדי שינוי, מצטרף כ"מועמד לשר החינוך". בתגובה ראשונה אמר: "אני לא עובר לפוליטיקה. לקחתי על עצמי למלא שליחות לאומית מוגדרת ומוגבלת בזמן"

תשובה מהירה של מפלגת קדימה להצטרפות יחימוביץ' לעבודה: מייסד תנועת "שינוי" ונשיא המרכז הבינתחומי בהרצליה, פרופ' אוריאל רייכמן הכריז היום (ד') שיצטרף למפלגת קדימה של אריאל שרון. לרייכמן הוצע להצטרף למפלגה כמועמד לתפקיד שר החינוך. עוד נמסר שיעסוק בין היתר בסוגיית שינוי המשטר בישראל.  

 

פרופ' אוריאל רייכמן אמר בתגובה ראשונית להצטרפותו לקדימה: "החלטתי להיענות לבקשתו של ראש הממשלה אריאל שרון להיות מועמד מפלגת קדימה לתפקיד שר החינוך. אני לא עובר לפוליטיקה. לקחתי על עצמי למלא שליחות לאומית מוגדרת ומוגבלת בזמן. אני מתכוון לחזור למרכז הבינתחומי בהרצליה, עם סיום המשימה שהוצעה לי היום".

 

 

בגלל ניסיונו החינוכי של רייכמן וניסיונו האקדמי העשיר הוחלט ב"קדימה" שפרופ' רייכמן יהיה מועמד המפלגה לתפקיד שר החינוך. כמו כן מייעדים לו את האחריות לשינוי שיטת הממשל בישראל. במצע של קדימה מבקשת המפלגה להביא לשינוי משמעותי בשיטת הממשל בישראל. על-פי המוצע, יועבר מרכז הכובד מחברי מרכז המפלגה אל חברי הכנסת. 

 

רייכמן נמצא במגעים מתמשכים עם אנשיו של ראש הממשלה כבר תקופה ארוכה. גורמים המקורבים לפרופ' רייכמן אמרו ל-ynet באחרונה כי "כסא בכנסת זה לא מה שמעניין אותו. הוא מעוניין לתרום ברמה הלאומית".  

 

בעבר עמד בתוקף נגד ישיבה עם ש"ס בקואליציה: "אסור לשבת עם ש"ס בשום פנים ואופן. ש"ס השחיתה את המגזר הציבורי והתרומה הייחודית שלה היתה עימותים פנימיים, חידוד בעיות עדתיות ושנאה הדדית". הצטרפות של רייכמן למפלגתו של שרון בתפקיד בכיר, עשויה אפוא להקשות על שרון בעתיד בגיבוש קואליציות עם החרדים.

 

נכשל בשיטת הבחירה הישירה

 

פרופ' רייכמן עמד בשעתו בראש התומכים בשינוי שיטת הבחירות לבחירה הישירה, שנכשלה בישראל כישלון חרוץ. שנים ספורות לאחר שהכנסת קיבלה את השינוי, הוחזרה השיטה הקודמת. כעת הוא תומך במעבר לשיטה הנשיאותית.

 

בעבר התבטא בנושא חוסר היציבות הפוליטית בישראל: "ממשלה ממוצעת בישראל מחזיקה מעמד 21 חודשים בלבד. זמן החיים הקצר הזה יוצר שורה של בעיות קשות - חוסר המשכיות, אי יכולת לתכנן קדימה, חוסר מוטיבציה של עובדי המשרד לקדם רפורמות, אי-אמון של השוק הפרטי במערך הציבורי ואכזבה של הציבור מהשיטה הדמוקרטית‭."‬

 

לטענתו, ממשלות בישראל אינן מצליחה להחליט כמעט לעולם בעניינים מדיניים וחברתיים קריטיים, וגם כאשר היא מחליטה, לא פחות מ‭70-‬ אחוז מהחלטותיה אינן מיושמות בפועל.

 

בעיה לא פחות חריפה היא זו של עובדי המדינה הבכירים. את אלה הגדיר "טבעת החנק הביורוקרטית‭,"‬ זו שמונעת מהשרים לממש את מדיניותם. "כדי לטרפד את רצון השר הפקידות משתמשת בכל התרגילים שראינו בסדרה 'כן אדוני ראש הממשלה‭:'‬ בעיתונות, באופוזיציה, בשרים האחרים. העיקר לעצור את השינויים".

 

הרומן עם שינוי עלה על שרטון

 

לפני כשנה וחצי בעת שהפרופסור אוריאל רייכמן התמודד על תפקיד ראשות נשיא המועצה של מפלגת שינוי הוא התבטא בנוגע להמשך ישיבת שינוי בממשלה בראשותו של אריאל שרון, שהיה נתון אז תחת חקירה: "העמדה של שינוי להיוותר בממשלה היא נכונה צריך לתת לתהליך המשפטי להתקיים. מדובר בעניין טעון וקשה הן מבחינה לאומית והן מבחינה אישית".

 

נשיא המרכז הבינתחומי הרצליה נחשב לאבי המכללות המשפטים בישראל. כמו כן נזקפת לזכותו ייסוד תנועת שינוי. בביתו גוייס טומי לפיד לראשות שינוי ב 1999. פרופ' רייכמן כיהן עד היום כנשיא מפלגת שינוי. חבירתו לשרון, מעריכים במערכת הפוליטית, תהווה פגיעה קשה למעמדה הציבורי של שינוי. 

 

אבל הרומן הארוך עם שינוי עלה על שרטון. בחודש יולי האחרון תקף רייכמן בחריפות את ההתנהלות של שינוי. הוא שיגר מכתב לאנשי מועצת שינוי, ובו טען בין היתר שבית הדין של התנועה מתפקד באורח לא תקין: "אם העניינים יימשכו כמו שהם, אי אפשר יהיה להמשיך". הוא קרא לפתוח את שורות המפלגה ולאפשר לחברים חדשים לבחור ולהיבחר עם הצטרפותם. 

 

רייכמן הצטרף לדרישה שלא להתנגד לתקציב ולא להפיל את הממשלה לפני ההתנתקות. בשיחה עם ynet קרא למנהיגות מפלגתו "לא לשחק את המשחק הפוליטי, לוותר על ג'ובים ולהימנע בהצבעה".

   

הרכש האחרון של קדימה הוא דליה איציק. שמעון פרס התנה את המעבר שלו לקדימה בהצטרפות של איציק. גורמים בסביבתו של שרון אמרו ל-ynet כי "בשביל שמעון פרס, זה מחיר שראוי לשלם, למרות שלא כולם התלהבו מהרעיון שאיציק תבוא לקדימה. אבל פרס דרש - וזה מחיר ראוי".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום בר טל
פרופ' רייכמן. שר החינוך של שרון?
צילום: שלום בר טל
צילום: רויטרס
מצטרף לשרון
צילום: רויטרס
צילום: אלכס קולומויסקי
נטש את לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים