שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ישראבלוף: חברות רושמות עצמאים כשכירים
  אתה עצמאי אך לא רוצה שמישהו ידע? חברות רשמיות הופכות עצמאים לשכירים ב"כאילו". המדינה לא מתערבת, ואלפי אנשים מצטרפים. הקומבינה נוחה לעצמאים, אך המפסיד העיקרי הוא שלטון החוק. מס הכנסה: בודקים את חוקיות הפעולות, מנסים לשפר את השירות לציבור העצמאים

  במערכון מפורסם של הגשש החיוור מנסים מנהלי ישראבנק לשכנע את השליח להמשיך בעבודתו. "נוסיף לך עוד כסף בעבור ספרות מקצועית", מודיעים לו השניים.

   

  אבל אני לא יודע לקרוא" אומר השליח.

   

  "אתה תביא לנו קבלות כאילו קנית ספרות מקצועית, וישראבנק ישלם", הם ממשיכים. "אומרים ככה ועושים ככה", מסכם השליח, "יענו, ישרא-בלוף".

   

  מי היה מאמין כי את המערכון המשעשע לקחו לתשומת ליבן כמה וכמה חברות ישראליות המציעות בשנים האחרונות שירות חדש לציבור: שכיר בקומבינה.

   

  אתה עצמאי אך לא רוצה שאיש ידע מזה? אין בעיה. תוך דקות תהפוך בעזרת חברה רשמית לשכיר בכאילו. איש לא יפגע בפעילותך העצמאית, אך הרשומות יספרו עליך דברים אחרים לחלוטין.

   

  מדינת ישראל לא התערבה עד היום. אלפי אנשים כבר הצטרפו לפורמט.

   

  למראית עין (חוקית)

   

  "התחלנו לפעול בשנת 96'", מספר בעליה של חברה מסוג זה, רואה חשבון במקצועו, שביקש להישאר בעילום שם. "גילינו כי קיים בשוק צורך אמיתי שאין לו פתרון נוח".

   

  שכיר שעשה עבודה חד פעמית שאינה בתחום עבודתו ואינו מחזיק בחשבוניות יכול היה לעשות אחד מהשניים: לקחת חשבונית ממישהו אחר ולעבור על החוק, או ללכת למס הכנסה ולעשות תיאום מס.

   

  "למי שרצה להימנע מהטרטור הזה", הוא ממשיך "הצענו להגיש במקומו את החשבונית עבור העבודה, לקבל בעבורו את הכסף, ולהעביר אותו אליו, בניכוי

  עמלה. "עקרונית", הוא ממשיך "אסור לתת חשבונית פיקטיבית של מי שאינו עובד שלך, לכן הוא נרשם כעובד שלנו, ואנחנו מנהלים בעבורו את כל הנושא".

   

  בעזרת הקומבינה המתוחכמת מתאפשר גם רישום של עצמאים, שאינם מעוניינים לפתוח תיק במס הכנסה וביטוח לאומי ולהעביר דיווח שנתי לרשויות המס, כשכירים לכל דבר. "עצמאיים קטנים הפכו ללקוחות העיקריים שלנו", מספר בעל החברה, המגדיר אותה כבינונית וטוען כי מספר לקוחותיו עובר את ה-300.

   

  "רק כדי לסבר את האוזן", הוא ממשיך, "אני אתן דוגמה סתמית : סאונדמן בתעשיית הקולנוע שאינו רוצה להיכנס למאגרי שלטונות המס כעצמאי ולתת חשבוניות בעבור שירותיו רשום בחברה הזו כשכיר לכל דבר, למרות שאינו עובד בעבורה ואיש אינו מכחיש זאת".

   

  כדי להלבין את הרישום המתחזה (עצמאי הפועל כעצמאי אך רשום כשכיר) מקפידה החברה על מראית עין של יחסי עובד מעביד, המאפשרים לה, חוקית, לקבל כסף בעבור לקוחותיה. כך למשל, רשומה החברה כחברת כח אדם, למרות שאינה מספקת כח אדם לאף אחד. כך למשל יגישו חלק מן הלקוחות ל"בוס" דו"ח שעות עבודה פיקטיבי כדי להוכיח כי זה מפקח על "עובדיו". כך למשל יועבר הכסף ללקוח בעזרת תלושי משכורת חודשיים.

   

  כשיחליט השכיר בכאילו לסיים את ההתקשרות עם החברה (כיוון שהפך לשכיר אמיתי, או להבדיל החליט לפתוח תיק במס הכנסה), יקבל מכתב פיטורין רשמי מה"בוס" שמעולם לא עבד אצלו. עם המכתב הזה יוכל לגשת ללשכת העבודה הקרובה ולדרוש ממדינת ישראל דמי אבטלה האסורים על פי חוק לעצמאי.

   

  "אנחנו מקפידים בנושא יחסי עובד-מעביד על קוצו של יוד", מדגיש בעל החברה, ובמקביל מסכים בלשון רפה כי מדובר במראית עין בלבד. "חשוב עם זאת להדגיש כי הכל חוקי", הוא ממהר להגן על הקומבינה. " החוק דורש יחסי עובד-מעביד, ואנחנו יכולים להוכיח אותם ברישומים אחד לאחד".

   

  למי זה טוב?

   

  הקומבינה המשונה הזו, שהולכת ותופסת תאוצה, נוחה מאוד לעצמאיים קטנים שמעדיפים שלא להתעסק עם ניירת מחד, ולא עם רואי חשבון מאידך. "נוח לי להיות רשום כשכיר בחברה כזו" אומר ד' ממרכז הארץ. "אחת לחודש אני מעביר להם את כל הוצאותיי, עליהם הם מתקזזים למעני, וכן את כל החשבוניות שצריך לשלוח ללקוחותיי. הם גובים את הכסף, מפרישים למס הכנסה וביטוח לאומי וכיוון שאני "שכיר" שלהם, מפרישים מכספי גם סכום לפיצויים, שאקבל כשאעזוב אותם".

   

  "הם מנכים לעצמם 5% עמלה ומעבירים אלי את הכסף בצורת תלוש משכורת חודשי. מס הכנסה לא יכול לבוא אליי בדרישה לביקורת ואני לא מתעסק עם דוחות שנתיים". "גם כלכלית", אומר ד', "הסידור משתלם. למרות העמלה, סביר להניח כי כעצמאי הייתי מרוויח פחות".

   

  עובדת היותו שכיר בכאילו לא מטרידה את ד'. "עובדה שהנושא קיים, פעיל ומתפתח ורשויות המס לא מטרידות", הוא אומר. "אני שוכנעתי שזה חוקי".

   

  עסקי ה"כאילו" טובים מאוד גם לחברות המספקות אותם. הן אמנם לא מעוניינות להיחשף בציבור, "כדי לא להעיר את המתים", אך העמלות שהן גובות תחת הכסות החוקית, מאפשרות לעסקים לשגשג. מדינת ישראל, מצידה, מקבלת את מיסיה כפי שהם מופרשים למס הכנסה וביטוח לאומי על ידי ה"מעסיק".

   

  למי זה רע?

   

  רואי חשבון המטפלים, מתוקף תפקידם, בהנהלת החשבונות של עצמאיים מרגישים שפרנסתם נגזלת, שהרי מאות ואולי אלפי עצמאיים הופכים לשכירים בין רגע ואינם זקוקים לשירותיהם. גם מדינת ישראל מפסידה כאשר אותם "שכירים" אכן דורשים דמי אבטלה, למרות שמעולם לא הפסיקו את פעילותם כעצמאיים.

   

  המפסיד העיקרי הוא שלטון החוק, הקובע הגדרות ברורות לפעילות במשק הישראלי. שכיר בקומבינה הוא ניסיון לרבע את המעגל, ליצור מראית עין ולהלבין פעילות לא חוקית.

   

  תגובת דוברת מס הכנסה

   

  מנהל חטיבת השומה, מר אילי פיטרמן ויחידתו מבצעים בימים אלו בדיקה לגבי חוקיות הפעולות המבוצעות על ידי חברות כגון זו המופיעה בכתבה, לאחר שהתברר שמדובר בתופעה שהיקפה אינו מבוטל. בסיום הבדיקה, מתכוונת רשות המסים להודיע לציבור אם קיימת בעיה בהתארגנות שכזו, כדי למנוע מציבור העצמאים לעבור על הוראות החוק.

   

  במקביל, רשות המסים שמה לה למטרה מרכזית לטפל בנושא שיפור השירות ומשקיעה מחשבה בבניית ממשקים נוחים יותר לציבור העצמאים מול הרשות, במיוחד עצמאים קטנים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביגיל עוזי
  רוצים להימנע מהטרטור
  צילום: אביגיל עוזי
  מומלצים