שתף קטע נבחר

יפן: הממשלה רוצה לראות נסיכה על כס הקיסר

בדיוק ביום בו חגגה הנסיכה אייקו את יום הולדתה הרביעי, הקימה ממשלת יפן ועדה לניסוח תיקון בחוקה, שיאפשר גם לבנות הקיסר - ולא רק לבנים - לרשת את כסאו בבוא העת. סקר גילה: 78 אחוז מהיפנים תומכים בשלטונה של אישה על כס הקיסרות

הנסיכה היפנית אייקו חגגה אתמול (ה') יום הולדת ארבע וקיבלה מתנה ענקית שהיא אפילו לא מודעת לה ולא מבינה את משמעותה. מזכיר הממשלה שינזו אבה הודיע כי צוות מיוחד של 15 מומחים החל בעבודה על חוק חדש, שמטרתו לאפשר לנסיכה הקטנה לעלות בבוא בעת לכס הקיסרות.

 

החוק יגובש על בסיס המלצות של ועדה מיוחדת שבחנה את הנושא, והמליצה לתקן את החוקה היפנית כך שהצאצא הבכור של קיסר יפן - ולא רק בנו הזכר הראשון - יוכל לרשת את כסאו. "אנחנו שואפים להעביר את הצעת החוק כבר במהלך מושב הפרלמנט הנוכחי שנפתח בינואר", אמר אבה לכתבים.

 

אם יעבור התיקון לחוק את כל המבחנים בפרלמנט, תוכל בבוא העת אייקו, בתם היחידה של יורש העצר נארוהיטו והנסיכה מאסקו, לטעון לכס הקיסרות לאחר מות אביה.

 

חוק הקיסרות היפנית משנת 1947 קובע כי רק בניו של הקיסר יכולים לרשת אותו ולשאת את הכתר. אלא שלאחרונה נקלעה יפן למשבר ירושה שכן ליורש העצר נארוהיטו אין בנים, ולא נראה שהוא והנסיכה מאסקו יצליחו להביא בן זכר לעולם. המשמעות היא שללא שינוי בחוק הקיים, לא תוכל אייקו לרשת את כס הקיסרות, והיא מסכנת שושלת שיש הטוענים שהיא העתיקה בעולם. 

 

חרף העובדה שמעמדן החברתי של הנשים ביפן אינו גבוה, השינוי המוצע זוכה לתמיכה רבה בציבור. סקר שנערך לאחרונה על ידי העיתון "אסאהי שימבון" גילה ש-78 אחוזים תומכים בשלטונה של אישה על כס הקיסרות - שיעור מפתיע בהתחשב בשמרנות היפנית ובעובדה שהקיסר הוא הרבה יותר מראש מדינה עבור אזרחיו.

 

ליפן כבר היו קיסריות: במהלך 1500 השנים האחרונות אחזו בכתר שמונה נשים, כשהאחרונה שבהן היתה גוסאקורהמאצ'י, שמלכה בין השנים 1762 ל-1770. אך לאחר תבוסתה במלחמת העולם השנייה, הכתיבו האמריקנים ליפן שינויים מרחיקי לכת בחוקה. רוב השינויים נועדו להבטיח שיפן לא תהווה שוב איום צבאי על סביבתה; מיעוטם - כמו חוק ירושת הקיסרות - שיקפו את הלך הרוח באותם ימים. מקץ 60 שנה, נותר המבוי הסתום שאיש לא צפה.

 

חרף גילה הצעיר של אייקו, סוגיית ירושת הקיסרות היא בעלת דחיפות גדולה שכן אם יעבור החוק והיא תוכל להיות קיסרית בבוא העת, עליה להיכנס בקרוב למשטר של חינוך מיוחד וקפדני.

 

מי שלא המתינה לשינוי בחוק ואיבדה לעד את ההזדמנות לרשת את כס הקיסרות היא הנסיכה נורי (סאיאקו), שלפני כשלושה שבועות נישאה לבחיר ליבה פשוט העם והסירה מעליה את תוארה המלכותי. ההחלטה אמנם התקבלה אצלה כבר לפני יותר משנה, אז הכריזה על כוונתה לוותר על חיי הארמון לטובת אהבתה, אך לו הייתה נשארת נסיכה, יתכן שהייתה יכולה לטעון לכתר במקביל לאחיה נארוהיטו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מתנת יום הולדת. הנסיכה אייקו
צילום: איי פי
צילום: איי פי
עם ההורים הגאים, יורש העצר נארוהיטו והנסיכה מאסקו
צילום: איי פי
מומלצים