שתף קטע נבחר

חיל הים הטביע סירת דיג פלסטינית שפתחה באש

סירת דיג פלסטינית ששטה באזור אסור לא הגיבה לקריאות ספינת שלדג של חיל הים לעצור. לפי צה"ל, אש נורתה מכיוון הסירה ומכיוון החוף לעבר הספינה. בתגובה, ירו לעברה לוחמי השלדג והטביעו אותה. הערכה ראשונית של צה"ל: נסיון לבצע פיגוע בספינת חיל הים. הפלסטינים טוענים: "זו ספינת דיג תמימה, שלא ביצעה כל ירי"

ספינת שלדג של חיל הים הטביעה הבוקר (שבת) סירת דיג פלסטינית שחדרה ממצרים, ושטה באזור האסור לשיט מול חופי הרשות הפלסטינית. שירותי ההצלה הפלסטיניים דיווחו כי פלסטיני בן 22, שהיה על הסירה, נהרג. 

 

סירת דיג באורך של כ-10 מטרים שנעה ממצרים לכיוון רצועת עזה עברה בשטח האסור לתנועה. ספינת שלדג של חיל הים, שמבצעת סיורי ביטחון שוטף בגזרה, זיהתה את הסירה וקראה לה לחזור לעבר השטח המותר לשיט.

 

בצה"ל אמרו כי אש מנשק קל נפתחה לעבר ספינת חיל הים, הן מכיוון סירת הדיג והן מכיוון החוף. לוחמי השלדג ביצעו ירי אזהרה וכאשר סירת הדיג המשיכה לנוע באזור האסור, בוצע לעברה ירי והיא הוטבעה.

 


 

שוטרים פלסטינים מחפשים אחרי גופת הדייג (צילום: אי.פי.)

 

חיל הים פתח בתחקיר לבירור נסיבות האירוע, שהוגדר חריג. ההערכות הראשוניות הן כי מדובר בסירה שביקשה לבצע פיגוע בכלי שיט של צה"ל או לחילופין בנסיון להברחת אמצעי לחימה.

 

בכיר בחיל הים: "החיילים פעלו כנדרש"

 

תת-אלוף נועם פייג, ראש מספן ים בחיל הים, אמר כי חיילי ספינת השלדג, שהטביעה הבוקר סירת דייג פלסטינית, פעלו כנדרש. לדברי פייג, "צוות הסירה התנהג בצורה מחשידה לאורך כל האירוע, והיה חשש כי מדובר בפעילות חבלנית עויינת כמו הברחת אמצעי חבלה או או הברחת מבוקש ממצרים לרצועת עזה". 

 

פייג סיפר כי הסירה עוררה את חשדם של לוחמי השלדג בלשב מוקדם יותר, אך בטרם הספיקו להגיב, הגיעה הסירה לכיוון מצרים. לאחר כשלוש שעות בה שהתה הסירה במצרים, היא זוהתה כשהיא חוזרת לכיוון רצועת עזה ושטה צפונה.

 

"צוות לוחמי השלדג הגיע למרחק כמה עשרות מטרים מהסירה ופתח בנוהל מעצר חשוד. בשלב זה זיהה מפקד הצוות גם אש שנפתחה לעברו מכיוון החוף וככל הנראה גם אש מכיוון הסירה עצמה", סיפר פייג. 

 

לדבריו, גם העובדה שעל הסירה שהו לפתע שני אנשי צוות ולא אחד הגבירו את החשד שמדובר בשייט שאינו תמים ולא מן הנמנע שהאדם השני הוא מחבל שניסה להגיע ממצרים לרצועת עזה באמצעות הים. בהמשך כאשר הסירה הפלסטינית לא נשמעה לקולות לוחמי השלדג ולא עצרה, בוצע ירי לעבר אנשיה ומאוחר יותר, בעקבות החשד שהיא עשויה להוביל אמל"ח, נורו לעברה מספר פגזים והיא הוטבעה. 

 

פייג הוסיף כי באירוע נהרג אחד מיושבי הסירה וחברו ככל הנראה נפצע. בחיל הים סיכמו הערב את האירוע כפעולה מבצעית לכל דבר, שבה ביצעו הלוחמים את הנדרש מהם, בזירה הרגישה שבין רצועת עזה למצרים התחקיר לגבי המטרה המדויקת של הסירה יימשך גם בימים הקרובים, אולם כבר כעת ציינו המפקדים הבכירים בחייל כי תפקודם של מפקד השלדג ואנשיו היה ללא דופי.

 

הפלסטינים: "לדייגים לא היתה כוונה לפגע"

 

מקורות פלסטינים דחו את הטענות הישראליות ואמרו כי "לא היתה כל כוונה לדייגים על ספינת הדיג להבריח אמצעי לחימה, או לבצע פיגוע". לדבריהם, "ספינת חיל הים פתחה באש באופן מפתיע, ללא כל התרעה, לעבר ספינת הדיג, מה שגרם להריגתו של הפלסטיני". דייגים פלסטינים העבירו את גופת ההרוג לבית חולים.

 

ספינות שלדג נכנסו לאחרונה לפעילות מבצעית בגזרת רצועת עזה בגלל היותן מהירות ובעלות יכולות תמרון טובות יותר. זאת, בעקבות ניתוח המאפיינים של הצורך המבצעי של חיל הים ברצועת עזה.

 

לפני שלושה שבועות בדיוק התרחש מקרה דומה מול חופי עזה. ספינות חיל הים ירו אז לעבר סירת דיג פלסטינית ששטה במקום אסור ולא שעתה לקריאות לעצור. הסירה הפלסטינית אף המשיכה להתקדם לכיוון ספינות חיל הים והתנגשה באחת מהן מספר פעמים. הפלסטינים דיווחו כי בעקבות ירי חייל צה"ל נפגע נער בן 17 שהיה על הסירה באורח אנוש מנתז של עץ שחדר לבטנו כתוצאה מהירי.

 

בתוך כך, פלסטיני נוסף נהרג הלילה מאש צה"ל. זאת, לאחר שכוח של צה"ל ירה לעבר שלושה פלסטינים שחצו את גדר המערכת בדרום הרצועה. השניים האחרים נפצעו באורח קל עד בינוני. לטענת הפלסטינים, השלושה ניסו להסתנן כדי לחפש עבודה בישראל.


פורסם לראשונה 03/12/2005 07:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ספינה פלסטינית, היום
צילום: רויטרס
מומלצים