שתף קטע נבחר

עוזי לנדאו פורש מהמירוץ, תומך בנתניהו

מנהיג "המורדים" לשעבר מסיר את מועמדותו לראשות הליכוד. ל-ynet נודע כי בישיבה לילית הוא סיכם עם בנימין נתניהו מסמך כתוב, הכולל שורת הבנות בנושאים המדיניים כמו הישארות ברמת הגולן והמשך הבנייה בשטחים. כעת יגביר נתניהו את הלחץ על ישראל כץ, והוא מקווה לכבוש את ראשות המפלגה כבר בסיבוב הראשון

עוזי לנדאו, מי שהוביל את המאבק נגד תוכנית ההתנתקות מתוך הממשלה ולאחר מכן מהספסלים האחוריים בכנסת, מסיר את מועמדותו לראשות הליכוד. היום (ב') בצהריים כינס לנדאו מסיבת עיתונאים, בה הודיע על תמיכתו בבנימין נתניהו.

 

"הליכוד נמצא בשעת חירום, המשבר העמוק בתולדותיו", אמר לנדאו. "יש המבקשים להחריב אותנו, יש המבקשים לשרוף לנו את הבית. כאשר הבית מתחיל לעלות בלהבות, כאשר האש אוחזת, על בן אדם לשאול את עצמו האם עליו להציל את הבית או לברוח. אני בחרתי להציל את הבית ולהתאחד ולהתייצב מאחורי יו"ר התנועה שיביא את הניצחון. זו הסיבה שבגינה החלטתי לתמוך בנתניהו להנהגת הליכוד ולראשות הממשלה".

 

לנדאו התייחס לחיכוכי העבר בינו לבין נתניהו, ואמר: "היו בינינו חילוקי דעות מרים, אבל בנושא הלאומי אנחנו מסכימים. שרון מתכנן נסיגות נוספות, מפליגות, חד-צדדיות. לשם כך הוא הביא את פרס, דליה ורמון. גם פרץ יחבור לגוש השמאל הגדול ואותם יש לעצור. שרון יביא למדינת טרור ליד גוש דן והפיגוע בנתניה הוא לצערי סימן לבאות".

 

הוא גם קרא לשאר המועמדים בליכוד להתאחד סביב נתניהו, ואמר כי  "רק כך נקים נבחרת מאוחדת וחזקה, שתשיב לשמאל מנה אחת אפיים לקראת הבחירות המתקרבות". לדברי לנדאו הוא ונתניהו הגיעו לשורה של הסכמות בשורה של נושאים מדיניים, שאותם יציגו לציבור מאוחר יותר. אחת מהסכמות אלה היא כי כל החלטת ממשלה בדבר פינוי ישובים תהיה מחויבת ברוב חברי כנסת ובקיום משאל עם.

 

לחצים כבדים

 

אתמול, עם סגירת רשימת המועמדים לראשות הליכוד, העריכו גורמים במפלגה כי השר לשעבר עוזי לנדאו יסיר בסופו של דבר את מועמדותו. אלא שבסביבתו הכחישו את הדיווחים. אמש היה לנדאו בכנס פעילים בחיפה. באותה שעה הפיצו מקורבים לנתניהו את הידיעה, ולפיה הוא צפוי לפרוש. במהלך הלילה נועדו השניים בתל-אביב.  

 

ל-ynet נודע כי במהלך הפגישה הלילית, וישיבות צוותים שבאו בעקבותיה, התגבש גושה מסמך הבנות בין לנדאו ונתניהו. מקורביהם טוענים כי אין סיכומים כלשהם בנושא הפרסונלי, אלא רק בסוגיות המדיניות שייכללו במצע הליכוד לכנסת הבאה, כפי שלנדאו מבקש לראותו: בנייה בשטחים ובאזור E1 (בין ירושלים למעלה אדומים), הישארות ברמת-הגולן, טיפול במפונים, דאגה לכלכלת ישראל, טיפול באוכלוסיה החלשה ועוד. בסביבתו של לנדאו מתארים ויכוחים קשים ברמה האידיאולוגית, שהגיעו כמעט לכדי פיצוץ, "אולם בסופו של דבר הושג הסכם שטוב למדינה ולליכוד".

 

בתקופה האחרונה הפעילו המועמדים השונים, ובראשם בנימין נתניהו, לחצים כבדים על לנדאו. הם ניסו לשדלו לפרוש מן המירוץ. גם גורמים ביש"ע הפעילו לחצים דומים. משמעמדו בסקרים הידרדר, והוא הבין כי למעשה לא נותר לו כל סיכוי ריאלי לכבוש את ראשות הליכוד, החליט לנדאו לוותר על ההתמודדות.

 

פעילי ליכוד סיפרו ל-ynet כי בימים האחרונים כבר היה ברור למי שהסתובב במטה של לנדאו כי הוא לקראת פרישה, ואין לו אנרגיות לנהל קמפיין. ועם זאת, לנדאו התמיד בעריכת כנסים וסיורים בשווקים. באותו זמן הציג בפניו נתניהו סקרים שערך, ולפיהם הוא "מתרסק" וזוכה לאחוזי תמיכה בודדים.

 

כעת מקווה בנימין נתניהו, שמוביל בהפרש ניכר בסקרים, לזכות בראשות הליכוד כבר בסיבוב הראשון, שיתקיים ב-19 בחודש. הוא יגביר את הלחץ על השר ישראל כץ כדי שיסיר אף הוא את מועמדותו, ויתגייס למחנהו מול שאול מופז וסילבן שלום, שלעומתם - תמכו בתוכנית ההתנתקות והתייצבו לצדו של שרון.

 

מקורבי השר כץ אומרים הבוקר כי "ישראל לא יירד כל-כך מהר, וגם בכלל לא בטוח שיחבור לנתניהו. כולם חושבים שבאופן טבעי שני אלה יחברו, אבל לא כל-כך מהר". גורמים בליכוד מזכירים כי בין כץ לנתניהו כבר לא שוררת אותה אידיליה שהייתה. אך כדי למנוע סיבוב שני, הם מעריכים, כץ יסיר בסופו של דבר את מועמדותו, שמעולם לא נראתה כבעלת סיכוי ממשי, ולמעשה נועדה לשדרג את מעמדו בשורה אחת עם ה"תותחים הכבדים" במפלגה. כץ מצדו מתמיד בינתיים במירוץ, ומביע ביטחון שתומכי לנדאו ינהרו אליו.   


פורסם לראשונה 05/12/2005 07:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קמפיין בשווקים, לחץ ביש"ע: לנדאו
צילום: גיל יוחנן
צילום: חיים זיו
לחצים מבית: כץ ונתניהו
צילום: חיים זיו
מומלצים