שתף קטע נבחר

מופז: שרון הפך את מערכת הביטחון לכלי פוליטי

"בישיבת הקבינט ראינו תרגיל מסריח חסר תקדים בחומרתו", מאשים שר הביטחון, ויוצא במתקפה נגד פטרונו הפוליטי לשעבר, שנזף בו וברמטכ"ל והציגם כ"פחות חברתיים". מקורבי מופז: "הוא גיבה את שרון כל עוד היה בליכוד, משפרש - כללי המשחק השתנו"

שר הביטחון מסיר הלילה (יום ד') את כל הכפפות נגד מי שהיה עד לא מכבר פטרונו הפוליטי. בשיחות עם מקורביו האשים שאול מופז את ראש הממשלה שרון בפעילות מכוונת נגד בחירתו בליכוד, ובלא פחות מניצול חסר תקדים של ראשי מערכת הביטחון לתועלתו הפוליטית. במפלגת קדימה לא מתרגשים מהחזית החדשה שנפתחה, ומבטיחים "דרמה פוליטית" היום בצהריים - כנראה עם "כוכב" חדש שיצטרף לשורותיהם.

 

"בישיבת הקבינט הביטחוני האחרונה נעשה מעשה חסר תקדים בחומרתו, שהייתי מגדיר אותו כתרגיל מסריח", אמר מופז. "אינני זוכר תקדים שבו הפך ראש הממשלה את אנשי מערכת הביטחון לשחקנים על המגרש הפוליטי".

 

על מה, אם כן, יצא קצפו של שר הביטחון? בעיקר על הנזיפה המתוקשרת של ראש הממשלה בו וברמטכ"ל, שביקשו עוד מיליארד וחצי שקלים לאטימת הגבול הדרום-מערבי מפני חדירת מחבלים והברחות נשק. "משאבי הממשלה מוגבלים", אמר להם.    

 

"ראשי מערכת הביטחון הגיעו כדי להציג בפני הקבינט את התוכנית שאמורה לספק הגנה בכל הגבול המערבי של ישראל - הגבול שממנו מוברחים אמצעי לחימה מסוכנים, חודרים מחבלים ומועברים מאות טונות של סמים קשים", הזכיר מופז. "ראש הממשלה ואנשיו ידעו מראש באיזו תוכנית מדובר ומה עלותה. למרות זאת, בחרו להפוך את הדיון הכל-כך חשוב לכלי במשחק הפוליטי. כבר תוך כדי הדיון החלו לצאת הדלפות מגמתיות ושקריות לתקשורת, כאילו מערכת הביטחון מבקשת לעצמה כספים על חשבון התחום החברתי. זה מעולם לא היה, ובוודאי שאין לזה קשר לדיון שהתקיים".

 

פיתח אג'נדה

 

שר הביטחון, כזכור, היה מנאמניו הקרובים ביותר של אריאל שרון במהלך כהונתו כראש ממשלה. לצדו הוביל את תוכנית ההתנתקות, והוא אמור היה - לפי התוכניות של אנשי שרון - ללכת אחריו לקדימה, ולשמש כשר ביטחון גם בממשלה העתידית. אלא שלמופז היו תוכניות אחרות, והוא גמר אומר להתמודד בעצמו על ראשות הליכוד - והממשלה.  

 

כעת, למקורבי השר יש הסבר משלהם ל"מערכה השיטתית שמנהלים אנשיו של ראש הממשלה - ובראשם אהוד אולמרט ועמרי שרון - נגד בחירתו של מופז לראשות הליכוד". לטענתם, "שרון ואנשיו זיהו כי מכל המועמדים, המועמד היחיד שמסוגל להחזיר קולות רבים לליכוד ולשמור עליו כמפלגה עצמאית ורלוונטית הוא מופז, ולכן הם מגויסים נגד בחירתו. עד כה, המערכה התנהלה מאחורי הקלעים. אך משזיהו את הסחף לכיוון מופז, החלו אנשי שרון לפעול בגלוי".

 

"מופז גיבה את שרון בעקביות כל עוד נשאר בליכוד, אבל מרגע ששרון פרש, כללי המשחק השתנו", אומרים גורמים בסביבתו. "על ראש הממשלה להבין כי הוא אינו בעל הבית בליכוד, שהיא מפלגה דמוקרטית. לא הוא יקבע מי יעמוד בראש התנועה, אלא רק חברי הליכוד".

 

הטענות על ניסיונות של אנשי שרון לבחוש בקלחת הליכודית, ולהשפיע על תוצאות הפריימריז במפלגת האם אותה נטשו, נשמעו בשבוע האחרון שוב ושוב. על רקע זה הודח מתפקידו סמנכ"ל המפלגה, רפי בר חן, שנחשב למקורב לאריק. מאחורי מהלך ההדחה עמד השר ישראל כץ, המתמודד אף הוא בפריימריז וכבר הצהיר כי יפעל ל"טיהור" המפלגה מאנשי שרון. אמש הצהיר גם עוזי לנדאו, בכנס משותף ראשון עם בנימין נתניהו, כי "יש להציל את המפלגה מפני מי שקם לכלותה מבפנים".       

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
כללי המשחק השתנו: מופז
צילום: אלי אלגרט
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
בסיור משותף בדרום: מופז ושרון
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים