שתף קטע נבחר

הנגבי פורש: טובת המדינה גוברת על טובת הליכוד

יו"ר הליכוד הודיע רשמית על מעברו לקדימה: "הלב אמר להישאר בבית הפוליטי שבו גדלתי, אבל ההיגיון הממלכתי אמר להצטרף למהלך הפוליטי ההיסטורי לצידו של ראש הממשלה". לדבריו: "אני הייתי מעדיף קואליציה של שלוש המפלגות קדימה, ליכוד ועבודה. הייתי רוצה לראות גם את פרץ בממשלה". על ההמלצה המסתמנת להעמידו לדין בפרשת המינויים, אמר: "הפעילות שלי הייתה לגיטמית. חברי ליכוד, בעלי כישורים, זכאים לכהן בשירות המדינה"

"לפני ימים אחדים העברתי לראש הממשלה את תשובתי: טובת המדינה גוברת על טובת הליכוד. טובת המדינה מחייבת את בחירתך מחדש. הפרידה מהליכוד איננה קלה עבורי, היא קורעת לב, אבל לא אעשה עוד שקר בנפשי. אני איתך אדוני ראש הממשלה", כך הכריז היום (ד') יו"ר הליכוד, השר צחי הנגבי, במסיבת עיתונאים בה הכריז על פרישה מהליכוד והצטרפות לקדימה.

 

עוד הבהיר: "בדעתי להודיע היום ליו"ר הכנסת על התפטרותי מהכנסת , המנדט שלי שייך לליכוד, אני מחזיר אותו לליכוד". המועמדת הבאה ברשימה, פנינה רוזנבלום, כבר הודיעה כי היא מתכוונת להיכנס לכנסת במקומו.

 

הפרישה מהליכוד

 

השר פתח ואמר כי "סמוך להודעתו על הקמת המפלגה פנה אלי ראש הממשלה וביקש ממני להצטרף לשורות התנועה. ההתלבטות שלי היתה קשה מאוד. כאשר פנה אלי ראש הממשלה בראשונה לא מצאתי את הכוח לעשות זאת. הלב אמר להישאר בבית הפוליטי שבו גדלתי, ההיגיון הממלכתי אמר להצטרף למהלך הפוליטי ההיסטורי לצידו של ראש הממשלה. הלבטים הסתיימו בתחילת השבוע כאשר הודעתי לראש הממשלה כי אני נענה בחיוב להצעתו ונרתם למאמץ לבחירתו לכהונה נוספת כראש ממשלת ישראל".

 

עוד ציין: "אני לא רואה תהום אידיאולוגית בין ראש הממשלה לנתניהו, מופז, ושלום. יש הבדל אולי עם עוזי לנדאו, אך הוא אינו הולך להוביל את הליכוד. אני הייתי מעדיף קואליציה של שלוש המפלגות קדימה, ליכוד ועבודה. אלה מפלגות יציבות במובן שהן יכולות להוביל מהלכים משמעותיים. הייתי רוצה גם לראות עמיר פרץ בממשלה הזאת כדי שיוביל אג'נדה חברתית".

 

הנגבי התייחס לפרסומים על המלצת המשטרה להעמידו לדין בפרשת המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה ואמר כי "היו כבר בעבר המלצות מן הסוג הזה ולא פעם הגורמים שתכלית פעולתם היא לבחון את הנושא באורח ענייני ידעו לקבוע שלא נפל פגם בפעילותי". לדבריו, "אמרתי גם בחקירתי שכל הפעילות שלי הייתה לגיטמית. חברי ליכוד זכאים לכהן בתפקידים בשירות המדינה אם הם בעלי כישורים, זו דעתי ומעולם לא הסתרתי אותה". 

 

"השנה האחרונה היתה המתסכלת בחיי הפוליטיים"

 

הנגבי אמר לעיתונאים: "רבים מכם שאיתם שוחחתי לא התקשו להבחין בהתלבטוית שלי. לא הסתרתי מכם, כפי שלא הסתרתי מאזרחי מדינת ישראל, את אמונתי העמוקה בכך שטובת המדינה מחייבת את המשך כהונתו של אריאל שרון לראשות הממשלה. לא יכולתי לפעול היום במפלגה שמבקשת להעמיד בראשה מועמד כנגד אריאל שרון, שעליו אני סומך כמנהיג, שבו אני מאמין ושאת דרכו אני מעדיף על פני כל אלטרנטיבה אחרת".

 

הוא המשיך ואמר: "הבוקר שיגרתי מכתב לכל ראשי מוסדות הליכוד ולמתמודדים על הנהגת הליכוד והודעתי על סיום עבודתי כיו"ר מרכז הליכוד וכיו"ר הזמני של התנועה. את כהונתי בכנסת התחלתי לפני 17 שנים כח"כ צעיר מטעם סיעת הליכוד. שנות הפעילות בכנסת היו שנים מרתקות, שנים של התפתחות אישית, מקצועית, ופוליטית.

 


נפרד. צילום: יוסי זליגר

 

"אני חייב לשתף אתכם בהרגשתי שהשנה האחרונה היתה השנה המתסכלת ביותר שידעתי בחיים הפוליטיים. בשנה הזאת ניהלו חברי הכנסת של הליכוד, חברי הקרובים, לרבות שרים בכירים מטעמה של התנועה, קרב אישי, כוחני נגד ראש הממשלה. כל הגבולות נפרצו, הקווים האדומים נחצו, כללי המשחק האלמנטריים נופצו. לאורך כל השנה הזאת, פעם אחר פעם בשיחות אישיות ובתקשורת חזרתי והתרעתי באוזני כל חברי: אתם מביאים את הליכוד במו הצהרותיכם, במו הצבעותיכם לידי פילוג הרסני".  

 

הוא האשים את המורדים בהתרסקות הליכוד: "אתם זוכרים את כינוס המרכז האחרון שכפו מתנגדי ראש הממשלה במטרה להאיץ את הדחתו. נשאתי אז את הנאום המסכם וזעקתי באוזניהם בגרון ניחר: גם אם תנצחו היום את רה"מ, זה יהיה ניצחון פירוס, עוד ניצחון כזה ואבדנו. חלפו ימים לא רבים, הפור אכן נפל. ראש הממשלה סירב להתנהל תחת איום מתמיד שכל תכליתו לקעקע את יכולתו להוביל את הממשלה ליעדיה ולעשות את מה שנכון למדינת ישראל ולעתיד אזרחיה".

 

הוא ביקש להדגיש: "איני מאוהב בהתנתקות וגם הצבעתי כך בממשלה. אני גם שומע את ראש הממשלה אומר שאינו בעד התנתקויות נוספות חד צדדיות".

 

לדבריו, "בעמדות המדיניות שלי יש תזוזה מתמשכת לאורך השנים. בכולנו שיער השיבה זורק בשערינו. אך זה פחות חשוב לי, כי איני רואה כרגע לצערנו פרטנר. אני מאמין שבאין פרטנר ראש הממשלה אריאל שרון הוא המסוגל לעצב מדיניות שיכולים להבטיח גבולות שמצד אחד יהיו ויתורים ומצד שני היאחזות בגושי ההתיישבות".

 

בתשובה לשאלת כתב ynet איך יישב יחד במפלגה עם שרי העבודה ענה: "אני מאוד מעריך את שמעון, את איציק ורמון, לפעמים יש חיים משני עברי המתרס. ישבתי איתם הרבה שנים בממשלה ובנושאים רבים ראינו עין בעין, לעיתים היינו חלוקים".

 

הנגבי התייחס גם לשאלת כתב ynet בעניין אמו, גאולה כהן והשיב כי שוחח עימה. ל-ynet נודע כי כהן הסכימה איתו לבסוף, ונתנה לו את ברכת הדרך "והיא לצידו במהלך הזה".

 

המגעים האינטנסיביים עם הנגבי החלו מייד עם שובו של השר מהשליחות בוושינגטון, לשיחות האסטרטגיות עם האמריקנים. השיחות התנהלו בסודיות גמורה, כאשר מעורבים בהן שרון עצמו, מנכ"ל קדימה ויועצו הפוליטי של שרון, ארז חלפון. על פי המקורות בקדימה, הנגבי לא דרש דבר בתמורה להצטרפותו. 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
הנגבי במסיבת העיתונאים. פורש
צילום: אלי אלגרט
צילום: איי פי
הליכוד. עזבתי הבוקר, אחרי 17 שנה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
פרץ. "רוצה לראות אותו בממשלה"
צילום: רויטרס
צילום: תומריקו
גאולה כהן. צחי שוחח לפני הצעד
צילום: תומריקו
מומלצים