שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הרגעים הגדולים

  טקס מסך הזהב, שמתקיים בפעם ה-11, הוא לא רק תחרות בין כוכבים. הוא גם, ואולי בעיקר, אחד מאירועי הבידור הגדולים וההזויים של כל שנה. הנה רק כמה דוגמאות מהשנים האחרונות

  2000: שנת ה"לא קלה דרכנו"

   

  רקע היסטורי: חודשים ספורים אחרי פרוץ האינתיפאדה השנייה עם ישראל מוצא עצמו חצוי בין התמכרות לאקטואליה ואסקפיזם טהור. את הכפפה מרימים מוני מושונוב, דבל'ה גליקמן ואבי קושניר בהנחיית טקס נוצץ, עם בדיחות על המצב מדי פעם, כי בכל זאת, יש גבול לניתוק.

   

  המנצחים הגדולים: "רק בישראל" זוכה בקטגוריית תוכנית הבידור, "ערב טוב עם גיא פינס" בקטגוריית המגזין (את הפסלון גורף פינס לאחר נשיקה מדוברת עם רעייתו רותי רודנר, בחשיפה תקשורתית ראשונה), "חלומות בהקיציס" זוכה בקטגוריית האירוח, וגלית גיאת מאושרת בזכייה כפולה על משחקה הדרמטי ב"כסף קטלני" והקומי ב"שמש".

   

  הרגע המביך: אורלי פרל זוכה בקטגוריית השחקנית על "זינזאנה", אך מתברר כי הושבה רחוק מדי מהבמה, והיא נאלצת לתת ספרינט מבהיל אל הפרס, שלאחריו מגיע נאום תודה מבהיל לא פחות.

   

  רגע של נחת: קבוצת דומינו גרוס הנרגשת עולה על הבמה לקבל פרס בקטגוריית תוכניות לילדים ונוער, והכוכבים הטריים מודים לאמא רגע לפני הפריצה הענקית של כל אחד מהם בנפרד. ביניהם: אדיר מילר, גורי אלפי, אסי כהן, רותם אבוהב ורועי בר נתן.

   

  הנאום המקושקש: אקי אבני לוקח את הפרס על משחקו ב"טירונות" ובנאום רב פתוס מקדיש אותו "לחיילינו השבויים על ידי כוחות הרשע והאטימות".

   

  ראש בראש: הילד אליעד נחום והילד המגודל צביקה הדר מתמודדים זה מול זה על משחקם ב"שמש". צביקה לוקח ומודה בנאום זכייתו לקטן שהוא, לדבריו, השחקן המקצועי ביותר באימפריה.

   

  המתלבשת המצטיינת: יעל בר-זוהר במכנסי עור וחולצה שחורה, באווירת היט-מי-בייבי-וואן-מור-טיים.

   

  המתלבשים הכושלים: איל קיציס וטל פרידמן עם טי-שרטים תואמים של "חלומות בהקיציס", סוף-מסלול-שיק. הם יחזרו על אותו השטיק גם בשנה הבאה.

   

  גומרים הולכים: השכונה של "זינזאנה" עולה על הבמה לקבל את פרס דרמת המקור הטובה ביותר, על שלל יוצריה ויצוריה, ומעניקה לנו את אחד הרגעים המיוזעים ביותר שידעה התרבות הישראלית.

   

  2001: שנת הטלנובלה

   

  רקע היסטורי: בעוד אנחנו מתאוששים מהחלטת בג"ץ נגד הערוצים הכחולים, מתברר כי מסעודה משדרות כבר מזמן מכורה לערוץ ויוה. הטלנובלות הפכו לתגלית הגדולה של תעשיית הטלוויזיה והרוויחו אלה שמיהרו להעניק להן פרשנות מקומית ויצרו את "לגעת באושר". לימור מ"רק בישראל" עדיין מכהנת כקול העם ופותחת את הטקס בקריאת "נקעה רגלינו", משם לוקחת אותו שלישיית מוני-קושניר-דבל'ה, לסיבוב אחרון.

   

  המנצחים הגדולים: אלי יצפאן בזכייה ראשונה בקטגוריית תוכניות האירוח, מיקי חיימוביץ' וגדי סוקניק גורפים פרס על פועלם בחדשות ערוץ 2 (במהלך נאום התודה סוקניק מספר עד כמה היחסים ביניהם טובים), והלאפות החמימות "שמש" ו"לגעת באושר", זוכות כמעט בכל השאר.

   

  הנאום המקושקש: אקי אבני מכה שנית. אחרי פרץ הפטריוטיות של השנה שעברה, הזוכה בפעם השנייה על תפקידו ב"טירונות", מדווח דווקא מהוליווד, שם הוא מספר כי "מרגישים עד כמה המדינה שלנו נהדרת" ומודה לאשתו על החופש הרב שהיא מעניקה לו.

   

  הרגע המביך: זכייתה של נטע הבר, הביץ' של "לגעת באושר", מהווה אירוע צעקני במיוחד, כולל הבגדים, האיפור וההבטחה לאלוהים להדליק נרות בשבת, "כי אני מתה עליך".

   

  רגע של נחת: רבקה מיכאלי מקבלת פרס על מפעל חיים ענף ומבדר. היום אנו יודעים שמלאכתה היתה רחוקה מלהסתיים, ע"ע עדה פסקל ב"פיק אפ".

   

  ראש בראש: "הבורגנים" מול "לגעת באושר". התמודדות שגילמה בתוכה מלחמת תרבות שלמה. את הזכייה היחידה של "הבורגנים" גורפת דווקא אילנה ברקוביץ' בקטגוריית שחקנית המשנה. בשנה הבאה, כשהטלנובלות יקבלו קטגוריה משל עצמן, המצב ישתנה.

   

  המתלבשת המצטיינת: מיקי חיימוביץ'. אם נגיד שהיא אלגנטית נישמע צנוניות, אבל חיימוביץ' מצליחה לעשות לשמלה שחורה מה שאורלי ויינרמן או מורן אייזנשטיין לצורך העניין אף פעם לא יצליחו.

   

  המתלבשת הכושלת: אילנה אביטל, במראה חתולת רחוב כולל רעמה שיער זהובה ובגד גוף המוני שמציג מרפסת פתוחה לארבעה כיווני אוויר וכל מילה נוספת מיותרת.

   

  גומרים הולכים: נבחרת "לגעת באושר" עולה לקבל את הפרס על הדרמה המקורית הטובה ביותר. חבל ששרון דוראני התחבאה מאחור ולא זכינו לראות את עיניה המצועפות פעם אחת אחרונה.

   

   

  2002: שנת החיימוביץ'

   

  רקע היסטורי: ההבטחה הגדולה שהינה ישראל 10 כבר הכזיבה, אבל רגע לפני הטקס נשלף קלף דרמטי אחרון: מיקי חיימוביץ' עומדת לחזור לחיקו של יעקב אילון, שערק לחדשות 10. "כמה קיבלה מיקי?", היא שיחת היום בסלונים, ליד הברזיות וגם על במת טקס מסך הזהב, אותה הנחה השנה לראשונה צביקה הדר. ההמשך הפך למיתולוגיה. מיד אחרי זכייתם בקטגוריית חדשות ואקטואליה, סוקניק זרק לחיימוביץ' ש"הרכב מנצח לא עוזבים", והיא החזירה לו בנחרצות כי "לדרבי חוקים משלו".

   

  המנצחים הגדולים: אורנה דץ בקטגוריית המגזין עם "המהפך", "הבורגנים" בקטגוריית סדרת המקור, ושחקניה קרן מור ודב נבון, יהודה לוי בזכייה חיננית ראשונה על תפקידו כגידי ב"לחיי האהבה", שזכתה אף היא בקטגוריית הטלנובלות, "הכספת" בקטגוריית השעשועונים וכמובן מיקי וגדי.

   

  הרגע המביך: טמירה ירדני מקדישה את הפרס שהוענק ל"שמש" בקטגוריית סדרה קומית, לאחותה של הכוריאוגרפית של התוכנית שנפצעה בפיגוע. כוונה נאה, אך התוצאה יצאה קצת כמו "הפרחים לצה"ל".

   

  רגע של נחת: ספי ריבלין מקבל פרס על מפעל חיים ונושא נאום מצחיק ומרגש ("כשסיפרו לי שעומדים לתת לי פרס כזה, מיד התקשרתי לרופא"). כל החברים באו לברך, אפילו חביתוש.

  הנאום המקושקש: גלית גיאת זוכה, הפעם רק בפרס אחד, על תפקידה ב"שמש" ובטלפון מארגנטינה מוסרת "תודה, אנשים יפים שלי", מספרת כי היא נמצאת ב"ארץ ירוקה" ומבקשת שנגייס את כל כוחותינו כדי לשנות ולהשתנות. אמן.

   

  ראש בראש: קרן מור ושרית וינו אלעד מתמודדות זו מול זו על משחקן ב"הבורגנים". הציבור מחליט שהוא מעדיף את המרירות של מור על זו של שרית, וזו גומלת בנאום תודה קצר ונעים.

  המתלבשת המצטיינת: דנה מודן דופקת הופעה שיש להתקנא בה עם שיער אסוף בסגנון שנות ה-20, שמלה בהירה והמון שיק.

   

  המתלבשת הכושלת: אורנה דץ. מיישמת את המונח "הסנדלר הולך יחף" ומצטיידת בחליפה גברית לבנה שחושפת רשת לבנה מתחת. כנראה שבתוך כל אשה אלגנטית מסתתרת רקדנית בטן.

   

  גומרים הולכים: השנה מאופיינת בזכיות מאופקות ואלגנטית, ארז טל עולה לבדו לקחת את הפרס על "רק בישראל" בקטגוריית תוכניות הבידור, ויוצרי "הבורגנים" מקבלים את יומם תחת השמש, מודים על הפרס בקטגוריית דרמת המקור, ומכריזים שטלוויזיה איכותית איננה חלום.

   

  2003: שנת הריאליטי

   

  רקע היסטורי: במלאת עשור לערוץ 2 התעשייה המקומית מפרגנת לעצמה בהכנות לבחירת "תוכנית העשור" ומתרפקת על כל רגעי הרייטינג שצברה עד כה, מהמעגל של דן שילון ועד לנשיכות של דודו טופז. "כוכב נולד" מפתיעה ולוקחת את הפרס לבסוף, ומזכירה כי הריאליטי לגמרי שולט. אבל האירוע המכונן האמיתי השנה דווקא מתחבא בתוך המהומה, והוא קורה כשנבחרת תוכנית הבידור החדשה "ארץ נהדרת" מתאספת להגיש יחד פרס, עדיין לא מודעת, יש להניח, למידת ההשפעה שעומדת להיות לה על החיים של כולנו.

   

  המנצחים הגדולים: ישראל 10 מפתיע ולוקח את ערוץ 2 בסיבוב בקטגוריות מגזין עם "אודטה", החדשות עם מיקי חיימוביץ' ויעקב אילון ו"אקזיט". "אסתי המכוערת" זוכה בקטגוריית סדרת המקור ו"משחק החיים" בקטגוריית הטלנובלות.

   

  הרגע המביך: סטיב פרנקל עולה להגיש פרס עם בוראו, יגאל שילון. את גודל ההשפלה נבין רק כמה חודשים אחרי, כשנפנים את המשמעות האמיתית של "המופע של סטיב".

   

  רגע של נחת: אחרי לידה ארוכה בניצנים עם ישראל זוכה לראות את הכוכבת פרי יצירתו נינט טייב, בצעדה הראשון. נינט מבצעת את "כמו ששיר נוגע", שכתב לה רמי קליינשטיין, בהופעת בכורה מאז הזכייה.

   

  הנאום המקושקש: יעל אבקסיס זוכה על משחקה ב"שבתות וחגים" ולאחר מאמצים להתמקד היא מסיימת בבקשה נרגשת לציבור, "בואו נהיה יותר סובלניים בכבישים ונשמור על הילדים שלנו ונעשה להם חיים טובים יותר עם הרבה כוונה". ולמה הכוונה בדיוק?

   

  המתלבשת המצטיינת: קארין מגריזו יפה בוורוד, חשופת כתף ומהודקת שיער.

   

  המתלבשת הכושלת: כבר נטחן עד דק נושא השמלה הזהובה של נינט כולל הבטן החשופה. היום נינט כבר הפנימה את קוד הלבוש הרצוי ולדיאטה שלום.

   

  גומרים הולכים: "כוכב נולד" זוכה הן בקטגוריית הבידור והן כתוכנית העשור. צביקה הדר נושא נאום נרגש שבו הוא מודה למתמודדים מולו בקטגוריה הטעונה, מוריו ורביו, דודו טופז, יגאל ודן שילון וארז טל. זיקוקים, קונפטי, ושלום על ישראל.

   

  2004: שנת המכרז

   

  רקע היסטורי: בטקס מסך הזהב האחרון היתה שאלה אחת שלא הרפתה: "איפה דודו?". החבאתו של דודו טופז מלוח השידורים של קשת הבהירה כי בשנת המכרז לערוץ 2 כל החוקים המוכרים השתנו. המונולוגים המשעשעים של צביקה הדר מתמקמים יופי באווירה המתוחה הזו, במיוחד כשהוא משווה את הממלכתיות הזמנית של הערוץ המסחרי לפרובוקציות של ישראל 10 בכיכובם של אסף הראל ועפר שכטר.

   

  המנצחים הגדולים: זו היתה השנה של טמירה ירדני וטדי הפקות, שלקחו את הזכייה עם "כוכב נולד" ו"השיר שלנו". ריקי בליך קוטפת פרס על משחקה ב"אסתי המכוערת", שזוכה שוב בקטגוריית "סדרות דרמה וקומדיה", אבי קושניר זוכה על משחקו ב"החיים זה לא הכל", ו"ארץ נהדרת" מביאה את הכבוד המתבקש כתוכנית השנה.

   

  הרגע המביך: פליטי ריאליטי כמו אבי וג'ולי מ"רצים לדירה" ואבי נוסבאום והדר לוי מ"האקדמיה לצחוק" נאלצים להתחרות על עוד דקת תהילה מתעתעת. אבי וג'ולי זכו להגיש את הפרס בקטגוריית הריאליטי.

   

  רגע של נחת: יאיר לפיד זוכה לראשונה בקטגוריית תוכניות האירוח ומנצח את הזוכה הקבוע, אלי יצפאן. לפיד מקדיש את הפרס למורו, מוטי קירשנבאום, שהתמודד אף הוא באותה קטגוריה.

   

  הנאום המקושקש: אודטה גורפת פרס נוסף בקטגוריית המגזין, ומלווה אותו בנאום הזוי ומבולבל, שגולש כמובן מעבר לזמן המוקצב.

   

  ראש בראש: נינט טייב ואגם רודברג מתחרות בקטגוריית השחקנית בטלנובלה. רודברג מפתיעה ולוקחת את הפרס, ובנאום מרגש מודה בין היתר לסוכן שלה, רוברט בן שושן, שמשמש לדבריה, גם כפסיכולוג. רוברטו בתגובה מזיל דמעה.

   

  מתלבשת מצטיינת: מירי בוהדנה מפציצה בשמלה סגולה שרק היא יודעת למלא באופן מושלם. נחת.

   

  המתלבשת הכושלת: השנה יש לנו תיקו. עדי כהן לפני המיני דיאטה, נדחסת לשמלת מחוך ורוד וצמודה מדי; ואילו מלי לוי בוחרת, מסיבות השמורות עימה, לקשור את חולצת הצווארון שלה באלימות מעל הצלעות.

   

  גומרים הולכים: "ארץ נהדרת" זוכה בקטגוריית תוכנית השנה והנבחרת האולימפית עולה לבמה. מולי שגב, עורך התוכנית, מודה בסוף הנאום לאשתו דנה מודן על התמיכה וההשקעה בו, ומבטיח שבשנה הבאה הפרס הזה שלה. הערב נדע אם הוא ניבא, או סתם פרגן.

  ________________________________

  "מסך הזהב 2005", יום ה', 20:45, ערוץ 2.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 2
  הריאליטי שולט. צביקה הדר
  צילום: ערוץ 2
  הפנימה. נינט
  צילום: תומריקו
  צילום: ערוץ 2
  שוב זוכה. גיא פינס
  צילום: ערוץ 2
  יחסים חמים. מיקי וגדי סוקניק
  לאתר ההטבות
  מומלצים