שתף קטע נבחר

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את הנגבי

בדיוק ביום שבו פורש השר צחי הנגבי מהליכוד מצאה המשטרה תשתית ראייתית להעמידו לדין: הנגבי נחקר בחשד לביצוע מינויים פוליטים בעת שכיהן כשר לאיכות הסביבה. אחר הצהריים העבירה המשטרה את החומר בעניינו לפרקליטות. החשדות: מרמה, הפרת אמונים, שוחד בחירות, שבועת שקר ועדות שקר. מזוז: נחליט בהקדם, בלי התחשבות בבחירות

טרם יבשה הדיו על הידיעה כי יו"ר הליכוד הזמני, צחי הנגבי, מצטרף ל"קדימה" וכבר עולה הנגבי מחדש לכותרות: המשטרה העבירה אחר הצהריים (יום ד') לפרקליטות את חומר החקירה בעניינו של השר צחי הנגבי. לפי המשטרה, קיימת תשתית ראייתית לחשדות שבגללן נחקר - חשדות למרמה והפרת אמונים, שימוש לרעה בכוח המשרה, שוחד בחירות, שבועת שקר ועדות שקר.

 

הנגבי, כזכור, נחקר בחשד לביצוע מינויים פוליטיים בעת שכיהן כשר לאיכות הסביבה. גם נגד מי שהיה מנכ"ל משרדו, שמואל הרשקוביץ', ונגד יורם הורוביץ, ששימש אז כסגן המנכ"ל למשאבי אנוש במשרד, נמצאה תשתית ראייתית מספיקה.

 

בעקבות המלצות המשטרה הבהירו היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ופרקליט המדינה, ערן שנדר, כי גיבוש ההחלטה בעניין תיק החקירה של הנגבי יעשה בהקדם האפשרי וללא כל התחשבות בתקופת הבחירות.

 

השר הנגבי הגיב ואמר: "כל פעולותיי כשר לאיכות הסביבה נעשו כדין, בשקיפות מלאה ולא היו שונות במאומה מדרך פעולתם של כל השרים שכיהנו בממשלות ישראל מאז הקמת המדינה".

 

לדבריו, "אני משוכנע כי בסוף התהליך ייקבע שלא נפל כל פגם בפעולותי כפי שהוכח בעבר, פעם אחר פעם".

החקירה נגד השר הנגבי נפתחה בעקבות דו"ח מבקר המדינה בנושא המינויים במשרד לאיכות הסביבה, בו כיהן בעבר. הדו"ח פורסם באוגוסט 2004, ובעקבותיו החליט היועץ המשפטי, מני מזוז, להורות על פתיחת חקירה. בעקבות כך פרש הנגבי מתפקידו כשר לביטחון פנים ונותר שר בלי תיק - לא לפני שמינה את המפכ"ל הנוכחי, משה קראדי.

 

בראש צוות החקירה המיוחד, שמונה לחקור את הפרשה, הועמד ראש היחידה הכלכלית של המשטרה, תת-ניצב יואב סגלוביץ'. הוכפפו לו עשרה חוקרים המשתייכים לשלוש היחידות הארציות של משטרת ישראל - היאח"ה, היאחב"ל והיחידה הכלכלית.

 

בלי כישורים, עם משרות

 

דו"ח המבקר הצביע על שורת מינויים פוליטיים במשרדו של הנגבי בעבר. בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים, קבע המבקר הקודם, אליעזר גולדברג, כי בהתנהלותו היו "רמיסה ברגל גסה של החוק ושל כללי המנהל התקין; פוליטיזציה של השירות הציבורי; ושימוש במשאבי הציבור לקידום עניינים פוליטיים אישיים".

 

בתקופה כהונתו של הנגבי כשר לאיכות הסביבה - מינואר 2001 ועד מרס 2003 - ראה המשרד עשרות מינויים פוליטיים.

 

חברי מרכז הליכוד וקרוביהם מונו למגוון משרות ותפקידים שאיושם אינו טעון מכרז. המבקר קבע כי מסגרות העסקה שאינן מחייבות מכרז נוצלו לרעה לביצוע מינויים פוליטיים. זאת ועוד: משרות רבות היו "פיקטיביות" במהותן ולא מולאו למעשה, או מולאו על-ידי חברי ליכוד חסרי השכלה וכישרון. אחרות העניקו משכורות מופרזות לאנשים חסרי יכולת (אך בעלי שיוך פוליטי נכון).

 

עובר "קדימה"

 

וכל זה קורה דווקא היום, בדיוק ביום שבו כינס הנגבי מסיבת עיתונאים והכריז על פרישה מהליכוד לטובת מפלגת "קדימה", מפלגתו החדשה של ראש הממשלה.

 

"לפני ימים אחדים העברתי לראש הממשלה את תשובתי: טובת המדינה גוברת על טובת הליכוד", אמר הנגבי במסיבת העיתונאים. "טובת המדינה מחייבת את בחירתך מחדש. הפרידה מהליכוד איננה קלה עבורי, היא קורעת לב, אבל לא אעשה עוד שקר בנפשי. אני איתך אדוני ראש הממשלה".

  

עוד הבהיר: "בדעתי להודיע היום ליו"ר הכנסת על התפטרותי מהכנסת , המנדט שלי שייך לליכוד, אני מחזיר אותו לליכוד". המועמדת הבאה ברשימה, פנינה רוזנבלום, כבר הודיעה כי היא מתכוונת להיכנס לכנסת במקומו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
הנגבי. תשתית ראייתית
צילום: אלי אלגרט
המבקר הקודם, גולדברג
צילום: אורן כהן
החוקר סגלוביץ', מקבל את דרגותיו מהשר לביטחון פנים דאז - הנגבי
צילום: אורן כהן
מומלצים