שתף קטע נבחר

פרופ' ישראל אומן קיבל פרס נובל לכלכלה

הוא חלק את הפרס עם פרופ' תומס ס. שלינג מאוניברסיטת מרילנד, על ניתוח תורת המשחקים. מלך שבדיה העניק את הפרס. "מהי תורת המשחקים? - הכל בנוי על אינטרקציה אסטרטגית", נאמר בדברי ההסבר לפרס. פרופ' אומן הוא הישראלי השמיני הזוכה בפרס נובל

פרופ' ישראל (רוברט) אומן מהאוניברסיטה העברית בירושלים קיבל אמש (שבת) את פרס נובל בכלכלה לשנת 2005 מידי מלך שבדיה, קרל גוסטב, על ניתוח תורת המשחקים. הטקס התקיים באולם הקונצרטים בשטוקהולם שבשבדיה. בני משפחתו הנרגשים של פרופ' אומן צפו בטקס מהקהל. פרופ' אומן ביקר בסוף השבוע בבית הכנסת הגדול בשטוקהולם והתקבל בכבוד. "הוא מביא כבוד רב לישראל", אמר ל-ynet סגן השגריר של ישראל בשטוקהולם, רן יעקבי.

 

פרופ' אומן ו-27 בני משפחתו בחרו במלון המרוחק רק כ-200 מטרים מהאולם שבו נערך הטקס, כדי שיוכל להגיע ברגל בגלל השבת, וכמעט איחר בגלל ה"פקק" בכניסה לאולם.  


פרופ' ישראל אומן ובני משפחתו הנרגשים (צילום: איי.אף.פי)

  

לפני חודשיים הכריזה ועדת הפרס באוסלו על הבחירה בפרופ' אומן מהמרכז לחקר הרציונליות באוניברסיטה העברית בירושלים. פרופ' אומן זכה בפרס ביחד עם פרופ' תומס ס. שלינג מאוניברסיטת מרילנד, "על כך שהעמיקו את הבנתנו בסכסוך ושיתוף פעולה על ידי ניתוח של תורת המשחקים".

 

הזוכים האחרים בפרס נובל השנה: ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מוחמד אל-בראדעי, זכה בפרס נובל לשלום, האוסטרלים בארי ג'יי.מרשל ורובין וורן זכו בפרס בקטגוריית הרפואה על גילוי החיידק האחראי לאולקוס, פרס נובל לכימיה הוענק לרוברט גראבס ולריצ'רד שרוק האמריקנים ולאיב שובן, פרס נובל בפיזיקה הוענק לרוי גלובר ולג'ון הול מארה"ב יחד עם תאודור היינש מגרמניה.

 

פרופ' יורגן וייבול הציג את הפרס שהועמק לפרופ' אומן ולפרופ' שלינג: "מלחמות ועימותים אחרים הסבו לאנושות סבל וגרמו לייסורים ולאובדן חיים מקיף. ובכל זאת, עדיין הרבה חברות חיות בשפע, המושתת על שיתוף פעולה ושלום. מדוע כמה קבוצות מצליחות בקידום שיתוף פעולה בעוד אחרים סובלים מהקונפליקט? רוברט אומן ותומס שילינג ניגשו לשאלה ישנה זו על רקע המלחמה הקרה כאשר שיתוף פעולה ופתרון הקונפליקט היה הכרחי תחת איום מלחמה גרעינית".

 

פרופ' אומן קיבל רכבת צעצוע והתרגש

 

"למרות שנקודת מבטם היתה שונה - אומן חקר את ההיבט המתמטי ושלינג מההיבט הכלכלי - שניהם היו שותפים לדבר אחד והוא שלתורת המשחקים יש פוטנציאל לעצב מחדש את ניתוח האינטרקציה האנושית. מהי תורת המשחקים? - הכל בנוי על אינטרקציה אסטרטגית", אמר פרופ' וייבול.

 

"האינטרקציה הזו יכולה לקרות בין משפחות, קהילות מקומיות, חברות, איגודים או מדינות שלמות. חתני הפרס של שנה זו פתחו בפנינו מושגים חדשים באספקטים של הקונפליקט ושיתוף הפעולה. רוברט אומן הניח את הבסיס לניתוח תורת המשחקים של יחסים לטווח ארוך".

 

סגן השגריר של ישראל בשטוקהולם, רן יעקבי, סיפר ל-ynet על המעמד המרגש: "מהמרפסת שבה ישבתי במהלך הטקס פרס נובל בשטוקהולם הייתי גאה לראות הרבה כיפות". כשנשאל האם אומן סוקר באופן מיוחד או זכה להתייחסות מיוחדת בשל דעותיו נגד תוכנית ההתנתקות, הוא אמר: "פרופ' אומן בחר שלא להתבטא פוליטית, ואולי בזכות זה לא נמתחה עליו ביקורת. בנוסף, הקהילה היהודית המונה כ-15 אלף איש קיבלה אותו בחום רב".

 

אומן, אדם צנוע ובדחן לא קטן התרגש מארוע קטן בקבלת הפנים בשגרירות. הוא ידוע כחובב רכבות ובקבלת הפנים קיבל צעצוע מאחד מנכבדי הקהילה היהודית, המשמש גם כאחד מבעלי חברת הענק לצעצועים "בריו". האיש שהעניק לאומן סט שלם של רכבת. אומן הודה לו על כך בחום.

  

הזוכה הישראלי השמיני בנובל

 

פרופ' אומן הוא הישראלי השמיני הזוכה בפרס נובל. לפניו קיבלו את הפרס:

  • ש"י עגנון, פרס נובל לספרות 1966 
  • מנחם בגין, פרס נובל לשלום 1978  
  • יצחק רבין ושמעון פרס, פרס נובל לשלום 1994  
  • פרופ' דניאל כהנמן, פרס נובל לכלכלה 2002 
  • אהרון צ'חנובר ואברהם הרשקו, פרס נובל לכימיה 2004

 

הפרסים מחולקים ב-10 בדצמבר, יום מותו של אלפרד נובל, ממציא הדינמיט. פרס נובל לשלום מוענק באוסלו, נורבגיה, וכל שאר הפרסים מוענקים בשטוקהולם. פרסי נובל לרפואה, פיזיקה, כימיה, ספרות ושלום מוענקים מאז שנת 1901, ואילו פרס נובל לכלכלה מוענק מאז 1968, ונקבע באופן נפרד על ידי הבנק המרכזי השוודי. זה הפרס היחיד שלא נקבע בצוואתו של אלפרד נובל.

 

פרופ' אומן, יהודי שומר מצוות, נולד ב-1930 בפרנקפורט שבגרמניה. ב-1955 קיבל דוקטורט במתמטיקה מאוניברסיטת MIT, מסצ'וסס. הוא החל לעבוד במחלקה למתמטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים ב-1956. פרופ' אומן זכה ב-1994 בפרס ישראל לכלכלה וכן זכה בפרסים נוספים ותארי כבוד מאוניברסיטאות ומוסדות מובילים בעולם.

 

לפני שנה זכו אהרון צ'חנובר ואברהם הרשקו מהטכניון בחיפה, והאמריקני אירווין רוז, בפרס נובל לכימיה לשנת 2004. הם זכו על עבודתם שבה חקרו את האופן שבו מייצר הגוף האנושי חלבונים כדי להגן על עצמו מפני זיהומים. השלושה גילו בסוף שנות השבעים ותחילת שנות השמונים את מערכת היוביקוויטין, האחראית לפירוק חלבונים בתוך התא, ושולטת בתהליכים ביולוגיים רבים כמו חלוקת תאים, תיקון ד-נ-א ואיכות יצור חלבונים חדשים, וכן חלקים מהותיים במערכת החיסונית.


פורסם לראשונה 10/12/2005 17:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישראל אומן מקבל את הפרס
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
משפחת המלוכה השבדית
צילום: רויטרס
הנסיכה השבדית, מדליין
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
האולם בשטוקהולם
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אשתקד, פרופ' צ'חנובר מקבל את פרס נובל
צילום: רויטרס
מומלצים