שתף קטע נבחר

אב לחמישה נרצח בפיגוע ירי דרומית לחברון

יוסי שוק, אב לחמישה מבית חגי, נורה בראשו מירי של רכב חולף לעבר מכוניתו דרומית לחברון. שתי אחיות טרמפיסטיות שהיו איתו באוטו נפגעו מהלם. הרכב שממנו נורתה האש הצליח להימלט. הפתח והג'יהאד לקחו אחריות משותפת: "זו תגובה לחיסולים האחרונים". אחת הטרמפיסטיות סיפרה ל-ynet על רגעי האימה: "ראיתי שיש על אחותי מלא דם, שאלתי אותה אם הכול בסדר – והתברר שזה הדם של הנהג". צה"ל: מדובר בחולייה שכנראה רצחה 6 ישראלים

פיגוע ירי אירע אתמול (ו') לקראת הצהריים באזור הר מנוח, דרומית לחברון. רכב חולף פתח באש לעבר רכב ישראלי, והנהג, יוסי שוק בן ה-31, אב לחמישה ילדים קטנים מבית חגי, נפגע אנושות בראשו מהירי. הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים - ושם נקבע מותו. שתי אחיות שנסעו איתו טרמפ מוגדרות כנפגעות הלם.

 

גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, ופלוגות אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד, קיבלו אחריות משותפת לפיגוע. בכיר בארגון אמר כי הפיגוע הוא תגובה לחיסולים האחרונים נגד הפעילים בגדה וברצועה.

 


זירת הפיגוע. צילום: רויטרס

 

מעט אחרי 12:30 אתמול נפתחה אש מרכב חולף לעבר רכב ישראלי, שנסע מכיוון קרית ארבע לכיוון הר מנוח על ציר 60. מחקירת הפיגוע עולה כי המחבלים פתחו פעמיים באש לעבר הרכב הישראלי. בתחילה, עקף הרכב ובו המחבלים את הרכב הישראלי ופתח באש, אך הנהג המשיך בנסיעה. כעבור זמן קצר פתחו שוב החבלים באש, הנהג נפגע ואיבד שליטה על ההגה. הרכב שממנו נורתה האש הצליח להימלט וכוחות הביטחון ערכו אחריו סריקות.

 

"הרכב היה חשוד כי החלונות היו פתוחים בגשם"

 

אפרת סופר, בת 23, שהיתה אחת הטרמפיסטיות ברכב המותקף סיפרה ל-ynet: "זה היה נס. אני הייתי אמורה לקחת את הרכב שלנו מקרית ארבע והוא פשוט לא הניע, אז לקחנו טרמפ. ממש מזל שהחלטנו לקחת טרמפ, אחרת הייתי מאבדת שליטה לגמרי", סיפרה אפרת.

 

"עלינו עם הנהג בקרית ארבע לכיוון בית חגי, היישוב שבו אנו מתגוררות. ישבנו שתינו מאחורה, ענת אחותי מאחורי הנהג ואני לידה. אחרי שעברנו את הר מנוח שמענו צרורות של ירי. מיד השכבתי את ענת ושכבתי בעצמי.

 

"ישר אחרי הירי ענת סיפרה שראתה רכב שנוסע לידנו עם חלונות פתוחים וזה היה נראה לה מוזר, בגלל שירד גשם. אחרי הירי הרכב המשיך לנסוע ואז ראיתי את הראש של הנהג שמוט לצד האחר. הרכב סטה מהמסלול ונכנס בגדר שליד ורק אז נעצר. התקשרתי מיד לאבא שלי שיקרא למוקד, למרות שהיו כמה מכוניות שעברו אותנו וכנראה לא שמו לב. פתאום הבחנתי בג'יפ שהיה מוכר לי מהיישוב, צפצפתי לו והוא חזר אחורה, זה היה קב"ט היישוב.

 

"הנהג שכב, לא ראיתי עליו שום סימן. ראיתי שיש על ענת מלא דם, שאלתי אותה אם הכול בסדר – והתברר שזה הדם של הנהג. היה לי ברור שעוד שנייה הם חוזרים אלינו ובאים לבדוק אם מישהו עדיין חי, לא היתה להם שום בעיה לחזור ולהרוג אותנו כיוון שאף אחד לא עצר לידנו. אני עדיין בהלם, זה היה מפחיד ועדיין קשה לעכל את מה שקרה. לכל וארך הזמן ביקשתי מאבא שלי שיישאר איתנו על הקו". משה לב, אחראי רפואה בהר-חברון, לקח בסופו של דבר את הטרמפיסטיות ממקום הפיגוע לבית החולים הדסה עין כרם. 

 

צה"ל: מדובר בחולייה שכנראה רצחה 6 ישראלים 

 

מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף יאיר גולן, סייר אמש במקום הפיגוע יחד עם מח"ט יהודה, אלוף משנה מוטי ברוך. בתום הערכת מצב, אמר תא"ל גולן: "זהו אירוע קשה ביותר בו נהרג אזרח ישראלי תושב בית חגי, אזרח שפעל לביטחון התושבים במסגרת תפקידו ביישוב כמפקד כיתת הכוננות".

 

לדבריו, "האירוע מתווסף לאירועים נוספים בצירי הכבישים בגזרה זו. לא נופתע אם זה ההרוג השישי בחודשים האחרונים כתוצאה מפיגועי אותה חוליית טרור פלסטינית שפועלת בשטח זה".

 

הוא הוסיף כי "הפיגוע יוביל לפגיעה במרקם החיים הפלסטיני, סגירת מחסומים נוספים והגברת הבידוק בצירים בהם תותר הנסיעה בגזרה. הגזרה תוגברה באופן מיידי בכוחות של חיילים נוספים. אנחנו נמשיך ונרדוף את כל מי שמבצע פיגועים נגד אזרחים ישראלים".

 

הנרצח בפיגוע: "אבידה למשפחה, ליישוב ולכל עם ישראל"

 

"הוא האיש הכי טוב שיש, שומר תורה ומצוות, עובד ואיש משפחה", סיפר ל-ynet יאיר ליאור, דובר ההתנחלות בית חגי, על ההרוג. שוק הותיר אחריו אשה, שגית, וחמישה ילדים, בגילאי 9, 7, 5, 4 ותינוק שנולד לפני כחודש. טרם נקבע מועד הלווייתו.

 

שוק גדל בנתניה ועבר להתנחלות בית חגי לפני כ-10 שנים, לאחר שהתחתן. הוא עבד כהנדסאי בניין בחברה לביטוח קריית ארבע ובמקביל קבע עתים לתורה. הוא

שימש כחבר מזכירות בית חגי והיה מפקד כיתת הכוננות ביישוב. חבריו מספרים כי היה אדם שדאג לקהילה, יהודי שומר תורה ומצוות.

 

"זאת אבידה גדולה מאוד למשפחה, ליישוב ולכל עם ישראל", סיפר ליאור והוסיף, "הוא הכי טוב שיש, היה תמיד נמצא בכל אירוע, בכל דבר, היה אדם אכפתי, אחד שדאג גם בדברים הפרטיים, אך גם בענייני ציבור. כאשר שמעתי את השם של הנרצח פתחתי בצרחות".

 

בעקבות הפיגוע אמר ליאור כי "האשמים ברצח נמצאים בלשכת שרון ומופז. הם החליטו לפנות את התושבים מהשוק בחברון. הם החליטו להסיר מחסומים והם עכשיו דואגים שפלסטינים יסעו מעזה לחברון. מי שיבחר בקדימה בוחר ברוצחים ופושעים שצריכים לשבת בכלא ולא בממשלה".

 

תושבי בית חגי מבכים את הירצחו של שכנם: "אנו ניאחז בהר גם מול השלטון שמפקיר את חיינו. הרצח הוא תוצאה של מדיניות המחוות של שרון. רק הבוקר הוסר המחסום בכניסה לכפר קילקס, ממנו יצאו ככל הנראה הרוצחים ואליו נמלטו", אמרו תושבים.

 

דבורה, פארמדיקית ממד"א שהגיעה למקום הפיגוע, סיפרה שאשתו הגיעה למקום האירוע וכששמעה שהוא פצוע ראש אמרה שברור לה שהוא לא ימשיך לחיות. "מדובר באדם מקסים, תמיד עם מוטיבציה לעזור. כשהגענו הוא כבר היה מחוסר הכרה עם פגיעת ראש קשה מאוד. עשינו לו החייאה כל הדרך. כשעושים החייאה פשוט דוחים את הקץ כי לא רוצים לקבוע מוות למישהו שמכירים. הגענו לבית החולים וישר קבעו את מותו".

 

תגובות קשות בימין: "שרון אחראי"

 

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אמר כי לראש הממשלה, אריאל שרון, אחריות אישית לפיגוע: "שרון ומופז אישרו כניסת פלסטינים חמושים לאזור כדי לאבטח את הבחירות ברשות, זאת למרות אזהרות חוזרות ונשנות כי הדבר מסוכן. על שרון לסלק מייד את החמושים הממשיכים לסכן את הנוסעים בצירים", אמר אריאל.

  

ראש מועצת דרום הר חברון, צביקי בר חי, דרש מראש הממשלה, אריאל שרון ומשר הביטחון, שאול מופז להילחם בטרור באופן מיידי "במקום לנסות לדבר איתו".

 

"המחבלים מסבירים לנו בכל דרך שאין עם מי לדבר. הכוונה לפתוח את ציר התנועה בין עזה להר חברון תגרום להתגברות הטרור", אמר בר חי בתגובה לפיגוע הירי בהר מנוח בו נפצע אנוש אזרח ישראלי.

 

שר החקלאות, ישראל כץ, טען כי תוצאות הבחירות ברשות הפלסטינית מוכיחות שההתנתקות הביאה לחיזוק הטרור. "התחזקות החמאס בבחירות רק מוכיחה כי ההתנתקות החד צדדית שאותה הוביל שרון הביאה להתחזקות הטרור והתחזקות מבצעיו ושולחיו. לדאבוננו אנו מרגישים זאת על בשרנו", אמר כץ.

  

לפני חודש בדיוק נרצחו שתי צעירות ונער בפיגוע ירי בטרמפיאדה בצומת גוש עציון. כלי רכב של המחבלים האט מאוד מול הטרמפיאדה, שהיתה עמוסה באזרחים שחיכו להסעה לכיוון דרום הר חברון. מתוך הרכב בוצע ירי מנשק אוטומטי, שממנו נהרגו שלושה ישראלים ועוד שלושה נפצעו. לאחר מכן הרכב נמלט.

 

במרס נפצעו ארבעה חיילים נפצעו מירי לעבר רכב צבאי בו נסעו בדרום הר חברון. מצבם של שניים מהם הוגדר בינוני עד קשה ושניים אחרים נפצעו קל.


פורסם לראשונה 16/12/2005 12:53

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ומיטל יסעור-בית אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה
הנרצח יוסי שוק
צילום: רפרודוקציה
צילום: דוד וילדר, חברון
הרכב הפגוע
צילום: דוד וילדר, חברון
מקום הפיגוע
צילום: גיל יוחנן
פינוי הפצועים לבי"ח בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים