שתף קטע נבחר

ארה"ב: נכשל ניסיון להאריך את "חוק הפטריוטיות"

הסנאט דחה את ניסיונו של הבית הלבן להאריך את החוק שנחקק לאחר פיגועי 11 בספטמבר, שנועד להעניק שיניים לסוכנויות המודיעין במלחמה בטרור. פרסום ב"ניו יורק טיימס" לפיו בוש התיר לסוכנות הביון הלאומית (NSA) בשנת 2002, לבצע האזנות סתר לאזרחים אמריקנים בלא צורך בקבלת אישור של בית משפט, לא תרם לתמיכה בחוק

הסנאט האמריקני דחה הערב (ו') ברוב של 52 לעומת 47 ניסיון של הבית הלבן והנהגת הרפובליקנים להאריך את "חוק הפטריוטיות". החוק שנחקק לאחר פיגועי 11 בספטמבר כדי להעניק לסוכנויות המודיעין והחקירה שיניים במלחמתם בטרור, עומד להסתיים בסוף החודש והניסיון להאריכו נכשל בגלל טענה של חלק מהמחוקקים ש"חוק הפטריוטיות" רומס ברגל גסה את זכויות האזרח.

 

החוק עבר לאחר פיגועי הטרור בוושינגטון וניו יורק ב-1 בספטמבר 2001, באווירה ציבורית שתמכה במתן סמכויות נרחבות לממשלה, נוכח הידיעות על תאי טרור רדומים של אל קאעידה שהוקמו בערים שונות בארה"ב והמחכים לאישור מאוסאמה בין לאדן כדי לבצע גל שני של פיגועים.

 

מדובר בחוק המאפשר לסוכנויות הביטחון לבצע מעקבים וציתותים לטלפונים, וקריאת דוא"ל וחומרים אחרים בסיפריות ובבתי עסק על פי החלטה מבצעית שרירותית בלא כל פיקוח של בית המשפט.

 

לפני כמה ימים הושגה למעשה פשרה על חוק מרוכך, אבל לדברי כמה סנטורים, שהתכוונו לתמוך בפשרה, הפרסום שהיה היום בעיתון "ניו יורק טיימס" גרם להם לשנות את דעתם. בידיעה נאמר כי הנשיא בוש התיר לסוכנות הביון הלאומית (NSA) בשנת 2002, לבצע האזנות סתר לאזרחים אמריקנים בלא צורך בקבלת אישור של בית משפט.

 

תפקיד ה-NSA הוא לעקוב אחר תקשורת אלקטרונית מחוץ לגבולות ארה"ב, אבל בעקבות הוראת הנשיא בוש עסקה סוכנות הביון הלאומית במשך שלוש שנים בציתות למאות ואלפי שיחות טלפון של אזרחים אמריקנים שהגיעו מחו"ל, ועל הדוא"ל שלהם.

 

גורם מודיעני בכיר בארצות הברית אישר כי הנשיא בוש נתן עשרות פעמים בעצמו הוראות לבצע האזנות סתר ברחבי המדינה. 

 

המחוקקים בארה"ב מתחבטים בין הצורך להגביר את יכולת סוכנויות הביון להעניק הגנה לאמריקנים, לבין הצורך לשמור על זכויות הפרט ולמנוע ניצול המצב הביטחוני לפגיעה בחופש הפרט וזכויותיו.

 

אבל "חוק הפטריוטיות" לא עבר, למרות שבנוסח שהוצע הושמו מגבלות לציתות טלפוני, צווי חיפוש סודיים לספרי חשבונות ומסמכים אחרים של בתי עסק, בתי חולים וארגונים אחרים כמו סיפריות.

 

הנהגת המפלגה הרפובליקנית בסנאט תפעיל בימים הבאים את המכבש הקואליציוני על הרפובליקנים, המהווים רוב של 55 לעומת 45 דמוקרטים בסנאט, כדי להעביר את חוק הפטריוטיות לפני שיפוג תוקפו ב-31 בחודש.


פורסם לראשונה 16/12/2005 21:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בוש. בניגוד לעמדתו
צילום: רויטרס
מומלצים