שתף קטע נבחר

"המלצות ועדת הבר יפגעו בקיבוצניקים ותיקים"

ברית פיקוח: המלצות ועדת הבר גורמות לנזק כולל של מיליארד שקל לחברים הוותיקים בקיבוצים במרכז הארץ, הנזק לכל חבר ותיק מגיע ל-80 אלף שקל בממוצע

המשמעות של המלצות ועדת הבר בנושא הבטחת זכויות החקלאים בקרקע בקיבוצים ובמושבים החקלאיים, שבחנה את הזכויות בחלקת המגורים ביישובים החקלאיים, היא נזק של 80 אלף שקל בממוצע לכל חבר ותיק בקיבוץ במרכז הארץ. כך עולה מתחשיב כלכלי שנערך במחלקה הכלכלית בברית פיקוח, משרד רואי החשבון של ההתיישבות הכפרית.

 

בין השאר המליצה ועדת הבר להחזיר מס שבוטל (דמי הסכמה), להכשיר מבני מסחר שנבנו בניגוד לייעוד החקלאי, להתיר פיצול ומכירה של הנכסים ולייקר את הקרקע החקלאית שמיועדת לתעסוקה. המלצות ועדת הבר אושרו בשבוע שעבר על ידי הממשלה.

 

מהתחשיב שנעשה בברית פיקוח עולה עוד שהנזק הכולל לחברים הוותיקים בלבד, ב-100 הקיבוצים במרכז הארץ יגיע לסכום אדיר של מיליארד שקל כתוצאה מהפגיעה המוצעת בזכויותיהם.

 

על פי התחשיב, שווי מגרש ממוצע בקיבוצים במרכז הארץ הוא 300 אלף שקל. כיום חבר ותיק בקיבוץ נדרש לשלם כ-20 אלף שקל עבור שיוך הדירות, וזאת הודות למנגנון המפחית את גובה התשלום בהתאם לוותק החברות. על פי המלצות ועדת הבר, התשלום יהיה אחיד בגובה של 33% ויגיע לסכום של לפחות 100 אלף שקל בממוצע באותם קיבוצים. המשמעות היא כאמור הגדלת העלות לפחות ב-80 אלף שקל בממוצע לחבר ותיק.

 

לשם השוואה, במבצעי ההיוון שערך המינהל במגזר העירוני היה גובה התשלום 3%-5% מהערך, כלומר מחבר הקיבוץ נדרש סכום יותר של יותר מפי חמישה מהחוכר העירוני.

 

בברית פיקוח אומרים, כי בקיבוצים בקו העימות יוצרות המלצות הוועדה מצב שבו חבר ותיק בקיבוץ יצטרך לשלם 33% מערך הקרקע בעת שיוך הדירות ואילו תושב חיצוני שקונה קרקע בשכונת ההרחבה מקבל אותה בחינם.

 

עו"ד צפריר בן אור, מנהל המשפטית הכלכלית בברית פיקוח, אמר שהשינוי הרטרואקטיבי שביצעה ועדת הבר בכללים לשיוך דירות הוא בלתי קביל, ומהווה אפליה בלתי נסבלת של חברי הקיבוץ, אזרחי ישראל הוותיקים שכל חייהם גרו בקיבוץ, והיא לא תעמוד בשום מבחן משפטי.

 

לדבריו, יותר מ-100 קיבוצים כבר נמצאים בשלב כלשהו של ביצוע השיוך והשקיעו סכומים גבוהים על אדריכלים, מודדים, עורכי דין ויועצים כשהם מסתמכים על ההחלטות הקיימות. "לא ייתכן לבצע שינוי ופגיעה כה חדים בחברים תוך התעלמות מזכויותיהם, מציפיותיהם ומההשקעה הכספית שכבר נעשתה על סמך המצב הנוכחי", אומר עו"ד בן אור.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד הכהן
קיבוץ ניצנים (ארכיון)
צילום: דוד הכהן
מומלצים