שתף קטע נבחר

נצחון נתניהו: חוזרים ליוזמת ה-61?

בעשרת הימים הקרובים החוק עדיין מאפשר ל-61 חברי כנסת להציע מועמד מטעמם לראשות הממשלה ולמנוע את הקדמת הבחירות. נתניהו הוא אחד מדוחפי היוזמה. האם פרץ, שסירב עד כה, ישתף פעולה וישלח את שרון לספלי האופוזיציה?

האם משמעות בחירתו של נתניהו לראשות הליכוד היא חזרה לאופציית ה-61? יו"ר הליכוד הנבחר - בינתיים על-פי הסקרים - הוא אחד מתומכי "יוזמת ה-61" הנלהבים. חוק יסוד הממשלה, כזכור, מאפשר ל-61 חברי כנסת להתאגד יחדיו ולהציע מועמד מטעמם לראשות הממשלה כדי למנוע את הקדמת הבחירות.

 

 

לפי החוק, מרגע שהנשיא וראש הממשלה פנו לנשיא, ביקשו לפזר את הכנסת, ופירסמו צו המורה על כך, ישנם 21 ימים שבמסגרתם יכולים הח"כים לגייס 61 חתימות. מאז פורסם הצו המורה על פיזור הממשלה חלפו 11 ימים. לליכוד של נתניהו נותרו כעת עשרה ימים להרכבת ממשלה חלופית. כך יוכל להשיג את מושכות השלטון עד לחודש נובמר, אז תתקיימנה בחירות חדשות, ולשלוח את שרון ו"קדימה" אל ספסלי האופוזיציה.

 

נתניהו ומקורביו פועלים כאמור מזה תקופה על מנת לשכנע את סיעות האופוזיציה להצטרף למהלך. עד עתה היה זה עמיר פרץ שסירב לשתף פעולה בטענה כי אינו יכול לדור בכפיפה אחת עם נתניהו. אלא שעתה הסקרים אינם מחמיאים והעבודה בראשות פרץ מאבדת מדי יום עוד ועוד מנדטים. האם פרץ יסכים לשתף פעולה נוכח הלחצים המוטלים מכל עבר, ובעיקר מבית? לא ברור.

 

בינתיים ברור דבר אחד: הקרב הבא בליכוד יתנהל סביב היציאה מממשלת שרון. נתניהו מעוניין ביציאה מהירה מן הממשלה ואף הצהיר על כך. סילבן שלום, מנגד, שמר את הקלפים במהלך ההתמודדות והודיע כי יחליט על צעדיו רק לאחריה. אלא שכדי לצאת מן הממשלה זקוק נתניהו לאישור המרכז, שם כוחו של סילבן שלום משמעותי. לפי חלק מההערכות שלום עשוי לעשות "תרגיל מנהיגות" לנתניהו ולכן יציאת שרי הליכוד מהממשלה עדיין לא מובטחת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
בחזרה ל-61? נתניהו
צילום: גיל יוחנן
צילום: ישראל הדרי
סירב עד כה. פרץ
צילום: ישראל הדרי
מומלצים