שתף קטע נבחר

לראשונה: קצא"א תשלם עבור השימוש בקרקע

בפעם הראשונה מאז נחקק חוק הזיכיון תשלם חברת קו צינור אשקלון אילת, המייבאת כ-80% מתצרוכת הנפט של ישראל, דמי שימוש בקרקע בסך 10.3 מיליון שקל בשנה לעיריות אשקלון ואילת

לראשונה מאז נחקק חוק הזיכיון, תשלם חברת קצא"א, קו צינור אשקלון אילת, דמי שימוש בקרקע לעיריית אילת בסך 3 מיליון שקל בשנה ולעיריית אשקלון בסך 7.3 מיליון שקל בשנה. 

 

מדובר בהישג חסר תקדים של אילת ואשקלון, מאחר ועל פי חוק הזיכיון פטורה קצא"א מתשלום מסים.

 

קצא"א הוקמה ב-1968 בבעלות משותפת של ממשלת ישראל וממשלת איראן בימי שלטונו של השאח הפרסי. עם עליית משטר האייטולות ב-1979 הופסקה הזרמת הנפט האיראני, וקצא"א החלה לקבל בצינורות שלה נפט ממקורות אחרים. 

 

בין ישראל לאיראן קיים סכסוך כספי בעניין החברה, הנמצא זה שנים רבות בבוררות בינלאומית. קצא"א מייבאת כ-80% מתצרוכת הנפט של ישראל ומזרימה אותו לבתי הזיקוק בחיפה. אורך הצינורות שלה עומד על כ-1,000 ק"מ. לקצא"א יש באילת יש 2 מסופי נפט.

 

לפני שנתיים ערכה החברה עבודות שיפוץ בצינור בין אילת לאשקלון שעוביו 42 צול על מנת לאפשר הזרמה הפוכה מאשקלון לאילת. ההזרמה ההפוכה מאפשרת לקצא"א להשתמש בצינורות לאילת כעתודות, אבל עיקר השינוי נועד לצורך הזרמת נפט ממדינות חבר העמים למזרח הרחוק. ביולי 2003 הוזרם לראשונה נפט רוסי בצינור שאורכו 245 ק"מ המחבר בין אשקלון לאילת.

 

מנכ"ל משרד התשתיות, אלי רונן, הודיע כי בקרוב עשוייה להיחתם עסקת ענק עם אזרביג'אן במסגרתה יוזרם נפט לטורקיה ומשם לאשקלון ודרך צינורות קצא"א למסוף באילת ומשם למזרח הרחוק.

 

מאבק עיקש לשינוי חוק הזיכיון

 

במשך שנים ניהלו עיריית אילת ואשקלון מאבק עיקש לשינוי חוק הזיכיון כך שייאפשר גביית מסים מקצא"א. רוני מהצרי, ראש עיריית אשקלון, ומאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת, טענו כי חוק הזיכיון אינו מתאים למציאות, וכי קצא"א הפכה ליזם בתחומים נוספים מלבד יבוא וייצוא נפט, ולפיכך החוק מיושן ועל קצא"א לשלם מיסים.

 

הצעה לתיקון החוק עברה בכנסת בקריאה טרומית והגיעה לדיון בוועדת משנה של וועדת הכספים. חברי הוועדה המליצו לצדדים לשבת למשא ומתן ולהגיע להסכמים על הסכומים. חבר הכנסת חיים אורון העריך כי הסיכוי לשנות את חוק הזיכיון אינו גדול, מאחר ובחוק עצמו נאמר כי כדי לשנות אותו צריך את הסכמת בעלי החברות. קצא"א הסכימה להצעה, ובתום המו"מ החליטה ועדת הכספים אתמול (ג') לחייב אותה בתשלום דמי שימוש בקרקע לעיריות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שיה אגוזי
מסוף קצא"א באילת
צילום: שיה אגוזי
מומלצים