שתף קטע נבחר

צה"ל פינה ה"מאחז" הפלסטיני בבילעין

תושבי הכפר הפלסטיני ומספר פעילי שלום הציבו קרוואנים ממערב לגדר ההפרדה, על אדמות שלטענתם הופקעו לטובת בניית שכונה במודיעין עלית. כוחות ביטחון שהגיעו למקום פרצו פנימה ופינו את המפגינים. שבעה עוכבו לחקירה. ראש ועד הפעולה המקומי אמר מוקדם יותר: "אנחנו מתכוונים להישאר פה ומכריזים על הקמת שכונה חדשה של הכפר בילעין"

תושבי הכפר בילעין שבין מודיעין לרמאללה שהתיישבו ב"מאחז" הפלסטיני ממערב לגדר הסמוך לכפר פונו הערב (יום ה') בתום עימותים עם חיילי צה"ל וכוחות הביטחון. משטרת מרחב בנימין עיכה שבעה לחקירה. המאחז - קרוואן בודד - הוקם בסמוך לשכונה חדשה הנבנית במודיעין עלית בלילה שבין שלישי לרביעי. לפי הדיווח הפלסטיני כוחות צבא ומשטרה גדולים הגיעו אל הכפר, התפרסו על קו הגדר ומנעו מתושבים להגיע אל חבריהם שבמאחז. לאחר מכן פרצו פנימה ופינו את המפגינים. את הקרוואן פינו באמצעות מנוף.

 

המפגינים והפעילים דיווחו כי יותר ממאה שוטרים וחיילים ניהלו את הפעולה בעוד שבתוכו התבצרה קבוצה גדולה של תושבים ופעילים וסביבו עמדו עשרות תומכים נוספים שניסו למנוע את הפינוי. בצה"ל אישרו כי פונה המאחז.

 

המאחז הוקם על ידי אנשי הכפר יחד עם תומכיהם, פעילי שלום ישראליים ובינלאומיים. את המרכז הם מכנים "המרכז המשותף לשלום" ומטרתו לדבריהם, הכרזה כי האדמה שעליה הוקם הופקעה ושייכת לבילעין.

 

הפלסטינים טוענים כי גם כאשר הם מקימים מאחז על אדמתם מגיע הצבא לפנותם. זאת, לעומת אוזלת היד נוכח מאות המאחזים שמוקמים בשטח הפלסטיני בגדה. אלא שבצה"ל הבהירו כי המבנים מפונים מהמקום כמו כל בניה אחרת בלתי חוקית ביהודה ושומרון.

 

צה"ל והמנהל האזרחי הודיעו מוקדם יותר כי יפנו כבר היום את ה"מאחז". הפלסטינים, תושבי בילעין, הציבו את הקרוואנים ביום שלישי לפנות בוקר . מאז הקמתו שלשום בלילה ישנים בו כ-15 בני אדם, מרביתם תושבי הכפר ומיעוטם פעילי שלום.

 

הקרוואן הראשון הונח במקום לפנות בוקר וכמה שעות מאוחר יותר הציבו פלסטינים ופעילי שלום ישראלים מספר קרוואנים נוספים, שיהוו לטענתם את מרכז בינלאומי משותף לשלום. הקרוואנים הוצאו מערבית לגדר ההפרדה, על שטחי הכפר אשר לטענת הפלסטינים הופקעו, יחד עם 2,500 דונמים נוספים, לצורך הרחבת מודיעין עלית.

 

מוחמד חטיב, ראש ועד הפעולה בבילעין, אמר היום ל-ynet: "אנחנו רוצים להפגין בצורה לא-אלימה. הקמנו מאחז כי אנחנו רוצים למחות על כך שהמתנחלים יושבים על האדמות האלה. המתנחלים שולטים על אדמות לא שלהם ואנחנו בסך הכל מקימים בניינים על אדמות ששייכות לנו.

 

"הצבא והמנהל האזרחי ביקש מאיתנו לעזוב את המקום. אמרנו להם: 'תסתכלו אחורה (לכיוון מודיעין עלית) על שלושת אלפים דירות שנבנו באופן לא חוקי'. אנחנו מתכוונים להישאר פה ומכריזים על הקמת שכונה חדשה של הכפר בילעין. הקראוון הוא רק התחלה. קראנו לו 'מרכז המאבק המשותף לשלום' ואנחנו מקווים שיהיו כאלה לא רק בבילעין אלא בכל הגדה. אנחנו משחררים, לא מתנחלים".


פורסם לראשונה 22/12/2005 17:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
תושב בילעין ליד הקרוואן
צילום: איי פי
צילום: איי פי
כוחות הביטחון בבליעין
צילום: איי פי
מומלצים