שתף קטע נבחר

עלו ברשת: נבחרי 2005

במקום סיכום שנתי - הנה הישראלים הנבחרים שלנו: האתרים המעניינים, היעילים והמשובחים ביותר שהוזכרו במדור בשנה האחרונה. חלק ראשון

הפייבוריטים של 2005:  הכי גדולים

 

זומאפ - אולי האתר הכי מבריק ומושקע שהושק בארץ בשנה האחרונה: מאגר מצולם של כל הבתים ובנייני המגורים בישראל, שמתעדכן כל הזמן. לצד כל בניין - תמונות אופייניות של הרחוב בו הוא ניצב.

 

לתרום - מערכת מתקדמת ומאובטחת לאיסוף תרומות למען כל אדם, עמותה או ארגון, המעוניינים לגייס כספים למטרה חשובה. את המנגנון ניתן לשלב במהירות בכל אתר, ללא צורך במערך סליקה עצמאי, תמורת עמלה נמוכה.

 

כל השירים - מאגר מורשה של מילים לכל השירים שמופיעים ברפרטואר של אקו"ם, וברישיון. הממשק מינימליסטי, ברוח גוגל.

 

הגן של מנטיס - מהאתרים המדליקים ביותר שהופקו כאן אי פעם: כל גולש מוזמן לייצר את דמותו בעזרת תוכנת קלסתרונים, לצרף מסר אישי, ולשגר כברכה למי שירצה. הברכה האישית מצטרפת למאגר ויזואלי של ברכות, המעוצב כמגרש משחקים ענק עם המון דמויות מאוד חמודות, שנוצרו בידי משתמשים אחרים. יצירתי, יפהפה ומענג.

 

עולם ברשת - אינדקס פרטי של קישורים למצלמות רשת מכל העולם, חלקן מעדכנות תמונה מדי כמה דקות, ואחרות מעבירות שידור חי ורציף.

 

ימבה זמן - בנק זמן מתקדם: מאגר של שעות פנויות של אזרחים, המעוניינים לתרום מזמנם ומכישוריהם למען מטרה טובה, עם אופציה לשתף ולקבל תמורת הנתינה. נדבני הזמן מגדירים גם את התחומים והמעשים שהיו רוצים ללמוד או לבצע,

וזקוקים לשם כך להדרכה. היזמים מקווים לייצר בדרך זו קהילה שיתופית, שחבריה רוכשים כישורים חדשים על בסיס נתינה וקבלה בלבד.

 

הכללים - מיזם עצמאי מבית קונספציה, שנועד לייצר סטנדרטים מוסכמים לבניית אתרים בישראל, ולשמש כלי עזר למי שמעוניין להפעיל אתרים על-פי סטנדרטים רצויים ומותאמים לכל פלטפורמה.

  

באבו - מנוע לחיפוש מודעות לוח ברשת. מציג על דף אחד תוצאות חיפוש מכל אתרי הלוח ברשת.

 

ספרים וטקסטים

 

השפה העברית - אתר עיון מושקע ויפהפה, להרחבת הידע בשפה, ולהבנת התהליכים שעברה העברית על רקע ההתפתחות התרבותית והתפוצה הגיאוגרפית של דובריה. יוזמה פרטית של רוני הפנר.

 

ניבונכון - מילון ניבים שהקים נעמן אופיר. כולל פירושים למאות ביטויים, והסברים על מקורם בשפה.

 

טקסט - מעין שער לתכני תרבות וטקסטים אמנותיים ברשת, הסוקר בעיקר ספרים חדשים. עתיד להביא מידע על מאמרים וטקסטים ראויים אחרים בעיתונות ובאתרי אינטרנט.

 

קול בספר - מיזם משובח של מט"ח, המאפשר לתלמידים לעיין בפרקים מבוארים מן המקרא, כשהם כתובים באופן נגיש (פונט גדול) וגם מושמעים, בקבצי קול.

 

שוונג - מאגר של תקצירי ספרים, מחזות, מאמרים ועבודות אקדמיות,

המוגש באנגלית, ועתיד לפעול ב-20 שפות. הגישה לתקצירים חופשית והעיון בהם אינו כרוך בתשלום, אך גולשים המוסיפים תקצירים למאגר יזכו בתמלוגים תמורת עבודתם.

ליוזמה אחראים איש העסקים אבי שקד (המיליונר הסוציאליסט), המעצב והעיתונאי אבנר אברהמי, ויזם האינטרנט אייל ריבלין.

 

ספר לי - פרוייקט אישי קטן של החקלאי והמהנדס יוחנן דביר מקיבוץ להבות הבשן, אשר תרגם לעברית והעלה לרשת עשרות יצירות ספרותיות לילדים מכל העולם, שלא הופיעו עד כה בארץ משיקולים כלכליים של הוצאות לאור. מציג את העמודים המקוריים מספרים באנגלית, גרמנית, רוסית, יפנית, ספרדית, הינדו, מאורית, טאגאלוג, צרפתית ופיליפינו - בהם משובצים טקסטים בעברית.

 

מכונת קריאה - אתר יפהפה ואיכותי על ספרים, סופרים, והנושאים הקשורים ביצירותיהם, שמתבסס על קטלוג הספרים של הוצאת הספרים המפעילה אותו, בבל.

  

צטטת - מאגר מקוון לציטוטים אקטואליים מעניינים ממאמרים, נאומים וידיעות חדשותיות, בחלוקה לקטיגוריות חברתיות ופוליטיות.

 

אוספים ואספנים

 

מטבעות פלשתינה - כרטיסי מידע על השטרות שהונפקו בידי מועצת המטבע של פלשתינה (א"י) משנת 1927 ועד קום המדינה ב-1948.

פרי מחקרו של רפאל דבח.

 

פחיות - מאגר פרטי עצום, שמציג כרטיסי מידע על כמעט 2900 פחיות המשקה מכל העולם שאסף רונן רוטפרב מכפר סבא.

 

אספנות - מערכת קהילתית גדולה ומחייבת רישום, המציגה פורומים בעשרות תחומי איסוף: מגלויות וחתימות ועד כלי רכב ומחשבים.

 

קולקט - מגזין אספנות, העוסק בין היתר במטבעות ושטרות, בולים, רכב, עטים, יינות, כרטיסי חיוג וגם יצירות אמנות.

 

מוזיקה

 

סקאזי - אתר נאה ומשובח להרכב הרוק-טראנס הישראלי סקאזי. משמיע יצירות של ההרכב, מביא מידע על אשר ואסף, חברי ההרכב, וכן קטעי וידאו וגלריות של תמונות מתוך הופעותיהם בעולם.

 

נינט - אתר רשמי, אסתטי ורב תוכן למאמי הלאומית. עשרות גלריות של תמונות מכל אירוע בו השתתפה נינט, כל כתבה שהופיעה עליה בעיתונות, פורום, לוח הופעות, קטעי וידאו ופלייבקים לקריוקי.

 

משינה - אתר בוגר ויפהפה של ערן טל ואופיר קידר, שהוקם לרגל הקאמבק של משינה בידי חברת "הקופסא".

 האתר משתמש בכל יכולות הרשת: מביא מידע, תמונות וביוגרפיות, חנות, רדיו, קליפים ועוד.

 

שירי מימון - אתר רשמי בהשתתפות פעילה של מימון. מביא תמונות מהאלבום המשפחתי, קטעי וידאו, וארכיון שירים וראיונות בקבצי קול.

 

אום כולתום - מידע רב בעברית אודות הזמרת המצרית המנוחה. מאפשר הורדה של קבצי שירים וקטעי וידאו מהופעותיה.

  

מיוזיק - אתר בית הספר למוזיקה עכשווית: סאונד מצויין, תמונות זזות, ורדיו. כל סטודנט יכול להציג ולהשמיע במסגרתו מיצירותיו.

 

מימה - מאגר טריוויה על הרקע לכתיבתם של שירים ישראלים מכל הז'אנרים. מאפשר לגולשים להוסיף עוד סודות, עובדות ותרמיות שבוצעו מאחורי הקלעים של להיטים ישראלים.

 

שימושיים

 

אגד - מדור מדליק ויעיל, המאפשר חיפוש של מידע על קווי אגד ולוחות זמנים בשפה מדוברת ובמילים פשוטות. כלי החיפוש באתר יודע להבין כתיב שונה או חסר, ו"לקרוא" גם שגיאות.

 

פיינדר - אתר לחיפוש קבצים באתרי שיתוף קבצים, המציג תוצאות מכל האתרים בארץ.

 

חשבונית אוטומטית - שירות באתר של רואה החשבון יורם שיפר, המאפשר לבעלי אתרי מכירות ומסחר להפיק חשבוניות מס אוטומטיות במערכת Invoice 4U מייד בתום ביצוע עיסקה בידי הלקוח.

 

משלוחים - אינדקס ארצי ומנוע לחיפוש משלוחים עד הבית בכל תחום: מזון, פרחים, הובלות, כביסה, ציוד משרדי, ציוד לבעלי חיים, ואפילו שירותי סקס.

 

פיק פונג - שירות מקוון בתשלום להזמנת תמונות אישיות מוגדלות לממדי ענק. מעלים לאתר קובץ תמונה אישי, בוחרים גודל, חומר ומסגרת, ממלאים פרטי אשראי - ובתוך שבוע מקבלים את המוצר הביתה.

 

מזג אוויר - תחזיות ונתונים יומיים על מצבי אקלים בארץ ובעולם, ודיווחים עדכניים ומצולמים של גולשים מכל הארץ על מזג האוויר המקומי.

 

שלח את זה - שירות פשוט למשלוח קבצים במשקל עד 50 מגהבייט. יש למלא את פרטי הנמען, לבחור קובץ - ולשגר.

 

גימטריה - מחשבון המתרגם כל מילה לערכה המספרי בגימטריה, המציג גם את כל המילים בעלות הערך המספרי הזהה שהזינו גולשים אחרים.

 

כולבויניק - מאפשר לגולשים להביע עניין בשירות מסוים, לציין את האזור בארץ ואת מהות העבודה המבוקשת - ולקבל בתגובה הצעות מחיר מקבלני ביצוע.

 

מצא מייל - מנוע חיפוש לכתובות דואר אלקטרוני, שדורש מכל גולש שמעוניין לעשות בו שימוש למלא כרטיס מידע אישי, כולל כתובת הדואר האלקטרוני שלו. במאגר כבר מצויות כתובות הדואר האלקטרוני של עסקים וחברות, וכן גופים רבים מהמגזר האקדמי והציבורי.

 

משמרות - כלי לתכנון וניהול לוח משמרות עבודה וכוננויות, לשימושם של ראשי צוותים ורכזים, וגם תורני משמעת בצבא.

 

סלולרי

 

ספיקס - שירות ישראלי חדש מאפשר לכל גולש להירשם ולייצר לעצמו מספר סלולרי אישי, שבעזרתו יקבל שיחות מכל מקום בעולם למכשירו הנייד, בעלות של שיחה מקומית בלבד.

  

זיגיט - פורטל סלולרי, שמציע עשרות רינגטונים, שומרי מסך, תמונות רקע, עריכה אישית של תמונות ועוד.

 

טפט בשבילך - מאפשר הורדה בתשלום של טפט צבעוני לסלולרי, של מאות סמלים, תגי יחידות וססמאות צה"ליות שגורות.

 

גלינג - אתר משובח לתכנים סלולריים. כולל אלפי רינגטונים, טרוטונים (שירי MP3) שומרי מסך ואנימציות, משחקים ותוכנות למשלוח הודעות.

 

מובי קליק - טלפון סלולרי, שמתפקד גם כ"בייביסיטר" ומערכת להתראה ומעקב. ניתן לחייג אל המכשיר מטלפון רגיל ולהקשיב לנעשה בחדר הילדים, ואם הילד בוכה - מתריע בהודעת טקסט אוטומטית לאחד משלושה מספרים שנקבעו מראש.

 

נו-סל - מרכז את כל המידע על מאבקם של אזרחים נגד הצבת אנטנות סלולריות בשכונות מגוריהם. מספק חדשות, מידע על ערך הנדל"ן שמצוי בקרבת אנטנות, ומחקרים עדכניים על השפעות הקרינה.מחתים גולשים על עצומה נגד הוספת האנטנות של הדור השלישי.

 

חברה וקהילה

  

דפים ירוקים - אינדקס מסווג של כל היצרנים, נותני השירותים והגופים העוסקים בתחום הפיתוח ואיכות הסביבה בישראל, וגם מאמרים ומידע עסקי על אנרגיה ירוקה, בנייה ירוקה וסטארט-אפ סביבתי.

 

לב המחשב - עמותה עצמאית, שפועלת לצמצום הפער הדיגיטלי: חברי העמותה לוקחים מחשבים ישנים מבתי תורמים, מתקנים ומשדרגים אותם, מוסרים אותם למשפחות שביקשו סיוע משירותי הרווחה, ומספקים גם הדרכה.

 

הסלון של מזל - שם כללי לפעילותה של קבוצה תל-אביבית, המעודדת התארגנות קהילתית בשכונות כאלטרנטיבה להשתלטות המסך הקטן על חיינו.

הקבוצה מפעילה מרכז בתל אביב, בו ניתן להשאיל ספרים, לשבת על הבר האינטימי, ולקיים פעילות חברתית. האתר מציע גם מוצרים ידידותיים לסביבה, וגלריה לפריטי אמנות ברוח האידיאולוגיה הזו.

 

משמר החינוך - תנועה אזרחית הפועלת להכרה בחינוך כתשתית הלאומית העיקרית לקידומה של ישראל כמדינה דמוקרטית ומתקדמת. האתר מאפשר לתלמידים לדווח על מקרי אלימות ודרישות לא מוצדקות לתשלומים בבתי ספר.

  

חווה - מאגר מידע מצולם ומתפתח על כל חוות הבודדים בישראל, שהקימו אוהד בלווה ורונן לוי. רוב החוות האלה לא מופיעות בשום מפה. האתר מספק כרטיס מידע על כל חווה, דרכי ההגעה, ותחומי ההתמחות המגוונים של בעליה.

 

טייק-קר - מרכז מידע גדול ומקצועי בענייני בריאות ורפואה משלימה, שתכניו מאפשרים לגולש לאבחן את מצבו הבריאותי, להעמיק בכל נושא על פי צרכיו (תסמינים, טיפול, שינויים בתזונה, צמחי מרפא וכו'), לאתר מטפל בכל תחום באזור מגוריו, וללמוד על מוצרים טבעיים ותוספי תזונה.

 

גריד - האתר של האיגוד הישראל לטכנולוגיית גריד (שיטה לשיתוף משאבי רשת), שמאפשרת לאחד את כל יכולות המחשוב שמעמידים אנשים פרטיים וארגונים למען מטרה הומאנית מסוימת, ובכך ליצור מחשב על וירטואלי אחד, שביכולתו לקדם חישובים במחקרים מסובכים.

 

הערה: ייתכן קושי בגלישה לחלק מהאתרים בשל עומס הגולשים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים