שתף קטע נבחר

"היקף הציתותים שאישר בוש - גדול משהודה בו"

פרשת האזנות הסתר בארצות הברית לא יורדת מהכותרות: שבוע לאחר שהנשיא בוש הודה כי אישר לצותת לשיחות בינלאומיות של אזרחים כדי למנוע טרור, מגלה ה-"ניו יורק טיימס" כי גם לשיחות הפנים היה מעקב

היקף הציתותים והאזנות הסתר שביצעה הסוכנות לביטחון לאומי בארצות הברית (NSA) גדול מכפי שדיווח הממשל האמריקני - כך מפרסם עיתון ה"ניו יורק טיימס" באתר האינטרנט שלו.

 

על פי העיתון, בכירי ממשל לשעבר הודו של-NSA ולחברות התקשורת האמריקניות היתה גישה גם לערוצי תקשורת מקומיים ולא רק לקווים בינלאומיים כפי שדווח תחילה. כל זאת, ללא צווים מתאימים או פיקוח של בתי המשפט.

 

הפרשה התגלתה בעקבות חשיפת ה"ניו יורק טיימס" בסוף השבוע שעבר. נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, הודה בעקבות הפרסומים כי אישר לסוכנות לביטחון לאומי לצותת לשיחות טלפון ולהודעות דואר אלקטרוני של אזרחים הקשורים לארגון אל-קאעידה, בעקבות פיגועי 11 בספטמבר.

 

לפני שבוע בדיוק גילה בוש כי הורה לבצע יותר מ-30 ציתותים, לדבריו על-מנת למנוע פיגועים נוספים. הוא גם תקף את המקורות שחשפו את הדבר, ואמר כי "זו תוכנית בעלת סיווג מאוד גבוה והיא קריטית לביטחוננו הלאומי".

 

בנאומו הבהיר בוש כי הורה לצותת רק לשיחות בינלאומיות, בהן לקחו חלק אזרחי ארצות הברית להם קשר ישיר לאל-קאעידה או לארגוני טרור נוספים ואמר: "אני מתכוון להמשיך בזה כל עוד האומה נמצאת תחת איום מתמשך מאל-קאעידה".

 

כעת, ציטט ה"ניו יורק טיימס" בכיר לשעבר באחת מחברות התקשורת שסיפר כי החברות השונות אספו מאז ה-11 בפסטמבר מידע על דפוסי התקשורת של אזרחי המדינה, והעבירו אותו לממשל. בין היתר נאגר מידע על יעדי השיחות, אורכן והשעות בהן התקיימו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בוש. הפרשה מסתעפת
צילום: איי פי
מומלצים