שתף קטע נבחר

אולמרט סעד בבית תמחוי; התגובות: "פאתטי ומתנשא"

השר הגיע בצהריים לבית תמחוי בירושלים, הזמין אורז, אפונה ושניצל ואכל עם שני קשישים. בין ביס לביס אמר: "פרץ אומר שעם הרזרבות בתקציב יכולנו לפתור את הבעיות. אז הוא אומר". לדבריו, "אני פה כדי לראות את הדברים בגובה העיניים וכדי לצמצם את פעילות מקומות כאלה". הלקוחות הקבועים לא התרשמו ואמרו: "הממשלה אשמה שלא עזרה למסכנים ולעניים". התגובות במערכת הפוליטית: "צעד פאתטי, מפגן ראווה, בתי תמחוי אינם מעבדת ניסויים ולעניים נמאס ממפגני הזדהות מזויפים"

"יש לי אחריות אישית למצב של האנשים הנזקקים כאן", כך אמר היום (א') בצהרים שר האוצר וממלא מקום ראש הממשלה אהוד אולמרט, בעת שביקר בבית התמחוי של עמותת מאיר פנים בירושלים. "אם לא הייתי בא לכאן, הייתם שואלים למה לא באת?, וכשאני בא, אומרים זה בגלל הבחירות", התמרמר השר.  


שניצל, אורז ואפונה. צילום: יואב גלאי

 

כ-400 עניים מגיעים מדי יום אל המסעדה הקטנה שליד התחנה המרכזית בירושלים. דודי זילברשלג, ראש העמותה, מחייך כשנשאל האם בואו של אולמרט הוא הסנונית המעידה על בוא עונת הבחירות. "הוא חנך את המקום הזה כראש עירייה. יש לנו קשר טוב מאוד איתו", התחמק זילברשלג. אבל את מרדכי בן צבי בן 53, מהצרכנים הקבועים של המסעדה זה לא משכנע. "בטח שזה קשור לבחירות, אלא מה?", הוא מרים גבה צינית אל מול ההמולה התקשורתית המתלווה אל בואו של השר בעניבת המשי הזהובה.

 

השר אולמרט מדבר קודם עם העובדים, אחר כך נותן ראיון מאולתר במטבח בו מהבילים סירי אורז, אפונה, שניצל ומרק - מנת היום בבית התמחוי. "אז 

עמיר פרץ אומר שעם הרזרבות מהתקציב יכולנו לפתור את הבעיות. אז הוא אומר. אני פה", הוא מבהיר לתקשורת ולקומץ העובדים בחולצות האדומות שנהנה מהמעמד, "כדי לצמצם את הפעילות של מקומות כאלה. אני פה כדי לראות הדברים בגובה העיניים, כדי שאוכל לאפשר לכל אזרח לחיות בכבוד. הנושא הועלה גם בישיבת הממשלה היום ולא בכדי אנו עמלים על התוכנית בה נשקיע 14 מליארד שקל בשבע השנים הקרובות לצמצום הפערים", אמר.

 

אולמרט הזמין מהמגישה אורז, אפונה ושניצל. מישהו מביא לו אחת מהסופגניות שמחלקים לכבוד החנוכה. הוא מתיישב ליד שני קשישים, ש' ור', ותוך כדי ארוחה הוא מתחקר אותם על מצבם הכלכלי.

 

עד שהעיתונות לא שואלת, ר' לא מפנה את האצבע המאשימה אל עבר שר האוצר שיושב לימינו. "אני לא מאשים את אולמרט, אני מאשים את כל הממשלה במצב הזה שלי, של אחותי שגרה איתי בקטמונים ושל אחי שיש לו שבעה ילדים. כל הממשלה אשמה שלא עזרה למסכנים ולעניים", אומר ר' ואינו מסתכל על השר האוכל לידו.

 

"אני באתי להיות כאן איתם מתוך תחושה של אחריות", אומר אולמרט. "איני בא לכאן מתוך רצון להתחמק מהאחריות והחובה שלי. אני מרגיש אחריות אישית", אמר. אבל את ר' זה לא משכנע: "אני? אני מצביע רק בשביל הליכוד", הוא עונה לשאלה. "אבל נתניהו, שעומד בראש הליכוד, היה שר האוצר שגזר את הגזירות על העניים", מקשה התקשורת.

 

"אני מקווה שהוא ישתנה", אומר ר', גורם לחיוך סרקסטי על פניו של שר האוצר הנוכחי, וחוזר לצלחת האוכל החמה, שהיא ולא אולמרט ולא כל צבא העיתונאים שאיתו גרמה לו מלכתחילה לבוא לכאן.

 

אולמרט ביקר גם במפעל "רפא" לתרופות בירושלים המעסיק כ 200 עובדים, חלקם עולי מדינות חבר העמים לשעבר. הוא בחן את תהליכי הייצור, ובסקירת מנהליו למד שהעובדים משתכרים מעל שכר המינימום.

 

"צעד פאתטי, מפגן ראווה"

 

ח"כ יצחק הרצוג מתח ביקורת על הביקור: "בחירתו של השר לסעוד עם הנזקקים הוא צעד פתאטי שנעשה כמפגן ראווה מתנשא על גבם של עניי ישראל".

 

הרצוג הוסיף: "כנראה שאולמרט שכח שתפקידו להביא לצמצום בתי התמחוי, אשר צמחו כפטריות לאחר הגשם בשל מדיניותם הכושלת של העומדים בראש קדימה והליכוד".

 

שר הפנים לשעבר, אופיר פינס, אמר כי "במקום להיאבק בעוני - שר האוצר מנסה לעשות ממנו הון פוליטי באמצעות מסע הופעות מתוקשר בבתי תמחוי". לדבריו, "לשרון ולאולמרט אין תשובה אמיתית לסדר היום החברתי של מפלגת העבודה, וגם אלפי הזדמנויות הצילום לא ישנו זאת".

 

יו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר כי "בתי התמחוי אינם מעבדה ניסויית בבני אדם או מוזיאון לתולדות העוני, שאחת לארבע שנים באים לראות מה שלום המוצגים".

 

ישי הוסיף: "אינפלציית בתי התמחוי היא עדות חיה, נושמת ולעתים מדממת, לכישלון החברת-כלכלי של ממשלת ישראל. עניי ישראל קצו במפגני הזדהות מזויפים".


פורסם לראשונה 25/12/2005 15:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
אולמרט. "אחריות אישית"
צילום: יואב גלאי
צילום: יואב גלאי
במהלך סיור במפעל תרופות
צילום: יואב גלאי
מומלצים