שתף קטע נבחר

אזהרה לפלסטינים: "הימצאות בצפון הרצועה - סכנה לחייכם"

מבצע "שמיים כחולים" נגד הקסאמים יוצא לדרך: החל משש אחר הצהריים צפוי צה"ל לפעול באופן מוגבר באזור ה"תוחמת הצפונית" בצפון הרצועה. צה"ל מפזר כרוזים המזהירים את האוכלוסייה, והעביר אזהרות גם למנגנוני הביטחון הפלסטינים. הצבא מתכוון לפתוח באש על כל דמות חשודה. בעיה לוגיסטית קטנה אחת העיבה על המבצע: מאות כרוזים נסחפו ונחתו בשדרות ובחוות השקמים. הפלסטינים מבטיחים: לא נעזוב את האזור

בדרך ל"שמיים כחולים" ונקיים מקסאמים: צה"ל מגביר היום (ד') את הפעילות בצפון רצועת עזה נגד חוליות משגרי רקטות הקסאם, ופותח במבצע שזכה לכינוי "שמיים כחולים".

  

בצהריים הועברה הודעה למנגוני הביטחון הפלסטינים כי החל משעה 18:00 צפוי צה"ל לפעול באופן מוגבר באזור ה"תוחמת הצפונית", וכי הימצאותם שם מהווה סכנה לחייהם. במקביל החל צה"ל לפזר כרוזים לתושבי צפון הרצועה, המכילים מפה בה מסומן אזור ה"תוחמת הצפונית", השטחים שפינתה ישראל במסגרת תכנית ההתנתקות – אלי סיני, ניסנית ודוגית. צה"ל מתכוון "לתפוס" את צפון הרצועה באמצעות שליטה מרחוק, בעיקר על ידי חיל האוויר, ועשוי לפתוח באש לעבר כל דמות חשודה.

 

  • לקריאת הכרוז שפיזר צה"ל לחצו כאן

 

"מי שלא יישמע לאזהרה זו - מעמיד את חייו בסכנה ממשית", נכתב בכרוז שפיזר צה"ל בקרב תושבי צפון רצועת עזה, בהתייחסו להוראה שלא להימצא באזור התוחמת הצפונית משעות הערב. "דעו לכם כי גורמי הטרור הפכו אותכם לבני ערובה ולמגן אנושי ופוגעים באינטרסים שלכם", לשון הכרוז.

 

בכרוזים נכתב כי אחרי כל ירי של הפלסטינים יגיב הצבא בירי מסיבי פעילים פלסטינים בצפון הרצועה אמרו ל-ynet כי אין לתושבים 

כל כוונה להתפנות. פעילים בגדודי חללי אל-אקצה ובוועדות ההתנגדות העממית הוסיפו כי "התוכנית שיקים צה"ל לא תמנע את המשך הירי הפלסטיני".

 

תא"ל סמי תורג'מן, ראש חטיבת המבצעים במטה הכללי, אמר ל-ynet כי מטרת הכרוזים - ליצור שטח נקי מגורמי טרור בצפון הרצועה: "אנו קוראים לאוכלוסייה שאינה עוסקת בטרור שלא להסתובב במרחבים אלה ולא להסתכן", אמר תא"ל תורג'מן.

 

הקצין הבכיר הבהיר שצה"ל לא יבצע ירי ללא כתובת אלא רק כאשר תהיה "הפללה", קרי זיהוי של גורמי טרור במרחב. "אני מניח שאלה שלא עוסקים בטרור אין להם מה להסתובב שם וכך יהיה לנו קל יותר להתמודד עם חוליות השיגור", תא"ל תורג'מן ציין כי הוא מודע לאפשרות שהשוטרים הפלסטינים לא יעזבו את המקום - אולי כחלק מרצון להתריס נגד מדיניות צה"ל: "אנו לוקחים אפשרות זו בחשבון, אין לנו כוונה לפגוע בשוטרים פלסטינים אלא לעשות הכל בתיאום. מצד שני, לא ניתן לבצע ירי קסאמים בחסות העמדות של השוטרים ומי שיעשה כך- ייפגע".

 

"נעשה מאמץ לצמצם את הירי ולפגוע בתווך הקסאמים אך לא בטוח כי נוכל להפסיקו באופן מוחלט", הוסיף תורג'מן.

 

"לא נעזוב את הבתים"

 

באופן רשמי אומרים ברשות הפלסטינית כי לא יפנו את אנשיהם מצפון הרצועה, אולם תושבים באזור סיפרו ל- ynet כי בשעות האחרונות ניכר דילול משמעותי בנוכחות של אנשי הביטחון בצפון הרצועה, ועדי ראייה דיווחו על מספר מוצבים שפונו כליל. הפלסטינים אמרו כי אינם מתכוונים לעזוב את הבתים.

 

חסן, מורה בבית ספר בצפון הרצועה אמר: "אף אחד לא מתכוון לעזוב את הבתים. לא תהיה הגירה של תושבי הצפון אל תוך הרצועה, לא נעזוב את בתינו - אבל אין ספק שהמצב מאוד מפחיד. מצד אחד התרגלנו לאיומים של הצבא הישראלי, לפעולות ולהפצצות שלו. אבל מצד שני זה שונה, כי האיום שלהם נראה הפעם קצת יותר קונקרטי ואמיתי. אנו ממתינים לשעות הקרובות כדי לראות מה יתפתח, אבל אין לנו בינתיים שום כוונה לארוז חפצים ולעזוב את הבתים".

 

הכרוזים נחתו בחוות השקמים

 

מאות מהכרוזים שרצה צה"ל לפזר בצפון הרצועה - נחתו דווקא בשדרות ובאזור חוות השקמים, מעונו של ראש הממשלה, לאחר שהרוחות החזקות באזור סחפו את הכרוזים מזרחה.

 

התושבים, שכבר התרגלו בעבר לראות כרוזים שמיועדים לעזה, היו מעט משועשעים. אחת התושבות אמרה: "חבל שצה"ל לא מצרף להם תרגום בעברית כדי שנוכל להבין מה מדובר בהם, הפעם הכרוזים מעט מגוונים, לפחות יש בהם מפה".

 

ראש העירייה אלי מויאל היה פחות משועשע, ואמר כי עובדי העירייה כבר החלו לאסוף את הכרוזים ולגרוס אותם במגרסות שזה לדבריו המקום הטבעי שלהם: "אני לא חושב שזה מקרי שהכרוזים הללו נפלו בחוות השקמים. מישהו למעלה מכוון את זה כי הם צריכים להיות מופנים לחוות השקמים, לראש הממשלה בכדי לומר לו שעם כרוזים לא מניסים טרור והכרוזים הללו יישארו מה שהם - כרוזים שעפים ברוח. כולנו נמצאים בבחירות עכשיו, ויש רעיון כזה או אחר, אבל הטרור נשאר טרור וצריך להילחם בו לא בכרוזים ולא באמצעות רצועת ביטחון".

 

מנסים לא לשבור את הכלים

 

אזור התוחמת הצפונית אינו מיושב באזרחים והפך למוקד מרכזי עבור חוליות משגרי רקטות הקסאם, משם נורו בשבועיים האחרונים הרקטות לעבר אזור התעשייה בדרום אשקלון, בסיס הטירונים "זיקים" ובסיס יפתח, בו נפצעו חמישה קצינים וחיילים.

 

תת אלוף סמי תורג'מן, ראש חטיבת מבצעים במטכ"ל, אמר ל-ynet כי "אנו מתכוונים להשקיע משאבים רבים בכל הקשור לצמצום ירי הקסאמים בצפון רצועת עזה". לדבריו, צה"ל גם נערך לאפשרות ששוטרים פלסטינים יסרבו לעזוב את שטחי צפון הרצועה: "אנו כמובן לא נפגע בהם אך גם לא ניתן לגורמי טרור להשתמש בשוטרים לצורך ירי הקסאמים".

 

כבר אמש פיזר צה"ל כרוזים לתושבי צפון הרצועה, בו ציין כי ישנה כוונה להגביר את פעילות "בהיעדר כל מעש מצד הרשות הפלסטינית לבלימת הטרור". מבצע "שמיים כחולים" אינו תחום בזמן, ויימשך כל עוד ההערכות המצב יצביעו כי ישנה כוונה להמשיך ולבצע ירי רקטות קסאם לעבר ישראל, גורמים בצה"ל הדגישו כי השטחים אותם "יסגור" צה"ל עשויים להתרחב בהתאם לאזורים מהם יפעלו חוליות השיגור.

 

מבצע "שמיים כחולים" הוא ניסיון של צה"ל להגביר הילוך בכל הקשור לירי הקסאמים, אולם עדיין לא "לשבור את הכלים" ולהימנע מהסלמה של המצב הרגיש

ברצועת עזה. גורמים בצה"ל מודים כי יש במדיניות זו לצמצם את ירי הרקטות לעבר ישראל, אולם לא להפסיקו באופן מוחלט.

 

השימוש שעושות חוליות השיגור באזורים אותם עזבה ישראל במסגרת תכנית ההתנתקות, מקרב אותם לעבר אזורים חדשים, שבעבר פחות סבלו מירי קסאמים, עם זאת בצה"ל חוששים כי ארוני הטרור, כהתרסה על המדיניות החדשה, ישובו וישגרו את הרקטות מאזורי מאוכלסים, שם יתקשה צה"ל לפעול. בעבר גם הביאו מטחי קסאמים אלה לנפגעים בשדרות ובסביבה.

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי יערי
קסאם בקיבוץ סעד
צילום: אורי יערי
צילום: שאול גולן
מויאל. "לא נלחמים בטרור בכרוזים"
צילום: שאול גולן
צילום: רויטרס
הכנות לירי ארטילרי (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים