שתף קטע נבחר

"היום טקס הלווית חיל השלישות"

28 שנים לאחר שהוקם - חיל השלישות עובר לפעול תחת חסותה של מפקדת זרוע היבשה. בתוך חצי שנה יתאחד החיל עם חטיבת כח אדם של הזרוע ובכך יסתיים פרוקו של החיל בהיסטוריה הצה"לית. אך על רקע טקס המעבר החגיגי, קצינים בכירים בחיל אומרים: "זהו טקס הלוויה של החיל"

סופה של תקופה: במשך 28 שנה מאז הוקם חיל השלישות הוא פעל כחיל עצמאי, אך היום (א'), עובר החיל לבית חדש ומעתה יפעל תחת מפקדת זרוע היבשה. הטקס לציון המעבר יתקיים אחר הצהריים בצריפין.

 

אך על המעבר החגיגי היום מעיבים רגשותיהם של חלק מחיילי החיל בהווה ובעבר. "זהו למעשה טקס ההלוויה של החיל", תיאר אחד הקצינים את ההרגשה. ואילו קציני החיל הראשיים לשעבר פשוט הודיעו: "אנחנו לא מגיעים". בדובר צה"ל הגיבו על הטענות: "צר לנו על כך".

 

ארגון צה"ל מחדש, פרי יוזמותיו של הרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ, יחתום היום פרק היסטורי נוסף בתולדות צה"ל. לאחר שבימים האחרונים עברו חילות החימוש והלוגיסטיקה וחיל הקשר אל מפקדת זרוע היבשה (מז"י), יעבור חיל השלישות, שהיה שייך עד כה לאגף כוח אדם, את אותו תהליך. כחצי שנה לאחר מכן יתאחד החיל עם חטיבת כוח אדם של הזרוע.

בסופו של המעבר, יעלם גם תפקיד קצין החיל הראשי, אותו ממלאת כיום תא"ל אורנה ברביבאי.

 

"עד הקיץ - אין חיל שלישות"

 

קצינים המשרתים כיום בחיל מעדיפים שלא להתבטא נגד המהלך בקול רם, אבל מודים כי ההחלטה עשויה לפגוע בצורה קשה בייעוד החילי: "אנחנו קוראים לטקס מחר הלוויה", אמר אחד הקצינים. "יש במהלך הזה מעין קיצוץ ידיים ורגליים - לא יהיה פיקוד מובהק לחיל וזה בטח יפגע בכל, גם בפיתוח הקצונה".

 

הקצינים שמשרתים בחיל אמנם יגיעו לטקס, אבל הבכירים לשעבר, כולל קציני החיל הראשיים כבר הודיעו לתא"ל ברביבאי כי לא יופיעו. "אם בצבא רוצים להתייעל אני מבין זאת, אבל להבדיל מיתר החילות שעברו בית, זה החיל היחידי שהרמטכ"ל בצורה חד צדדית החליט למזג אותו עם חטיבת כוח אדם במז"י. כלומר - עד הקיץ אין חיל שלישות", אמר ל-ynet אחד הקצינים הבכירים לשעבר שלא יופיע מחר בטקס.

 

לדברי הקצין הבכיר, "נראה כי לגבי השלישות - ההחלטה היא מראש להעלימו. אבל למה? זה פחות חשוב מתחזוקה? פחות חשוב מטנקים? החיל עוסק באנשים, זה הכי חשוב מכולם".

 

תת-אלוף (מיל') יוסי פרץ, קצין השלישות הראשי הקודם, אמר בשיחה עם ynet כי ככל הנראה יגיע לטקס, אך הוא עושה זאת ברגשות מעורבים. לדבריו, קצינים בכירים לשעבר בחיל אכן מחו על השינוי שכן בניגוד לחילות אחרים שנעשים בהם שינויים, במקרה זה "התעוררו שאלות בדבר פירוק החיל".

 

חיל השלישות הוקם ב-1977 על רקע מסקנות ועדת אגרנט, לאחר מלחמת יום הכיפורים. התוהו ובוהו ששרר בכל הקשור למערך כוח האדם, הביא להקמת החיל, שתפקידו בעיקר לנהל כוח אדם ולדעת בכל רגע נתון את כל הפרטים הנחוצים בנוגע לחיילים, בעתות שגרה ובעיקר בחירום. הקממת החיל נועדה למנוע הישנות של מקרים שבהם חיילים נהרגו בקרב והיה קשה לברר היכן בדיוק שירתו, באיזה כוח היו והיכן נמצאת משפחתם.

  

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בהמשך לתהליך הרה-ארגון והייעול של צה"ל, וכצעד משלים למעבר חילות הקשר, הלוגיסטיקה והחימוש, יועבר מחר גם חיל השלישות למז"י. מדובר במהלך שלא יפגע ברמת המקצועיות של החיל או בפיתוח סגלי השלישות ברמות השונות. מעבר זה יושלם ביוני 2006, אז יאוחד החיל עם חטיבת כוח אדם של הזרוע. צר לנו שחלק מהקצינים אשר שירתו בעבר בחיל החליטו שלא לכבד את הטקס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
קצינת שלישות ראשית, אורנה ברביבאי
צילום: דובר צה"ל
צילום: יעל בר הלל, דובר צה"ל
חלוץ. עושה שינויים
צילום: יעל בר הלל, דובר צה"ל
צילום: סי די בנק
"זה טקס הלוויה לחיל"
צילום: סי די בנק
מומלצים