שתף קטע נבחר

אושר התיקון לחוקת הליכוד; הערכה: היום יוחלט על פרישה

מרכז הליכוד אישר אתמול בערב את הסעיף האוסר על גורמים פליליים להיבחר במסגרת התנועה. בליכוד אומרים כי שיעור ההצבעה הנמוך לא ישפיע על קבלת ההחלטה, למרות הבעיות החוקתיות. במקביל, קבע נתניהו פגישה בפורום "שרינו" היום, וההערכה היא כי יוחלט בה על פרישה מהממשלה

חברי מרכז הליכוד אישרו אתמול (א') את השינוי בחוקת הליכוד, שנועד להרחיק גורמים פליליים מחברות בתנועה ומהתמודדות לרשימה לכנסת. שיעור ההצבעה היה בסך הכל 18%.

 

היום יכנס יו"ר הליכוד בנימין נתניהו את שרי הליכוד לישיבת "שרינו". ההערכה בליכוד היא כי היום צפוי נתניהו להודיע לשרי המפלגה שלא ניתן לתקוף את מדיניות הממשלה כשהם בתוכה, וכי הוא יסכם עם השרים על מועד פרישה מוסכם. אמש כבר נפגש נתניהו עם שר החקלאות, ישראל כץ, לפגישה ראשונה בנושא. 

 

גורמים בליכוד טוענים כי ישנה מתיחות קשה בין נתניהו לשר החוץ, סילבן שלום, סביב עיתוי הפרישה. בלשכת נתניהו מכחישים ואומרים כי ההתייעצות, גם עם שלום, נעשית "ברוח טובה" ותוך כדי הבנה כי יש למצוא תאריך מוסכם על כולם לפרישת השרים.

 

השינוי בחוקה אושר במרכז ברוב של 85%, ובכך סימן לעצמו נתניהו ניצחון במטרה הראשונה שהציב לעצמו עם היבחרו ליו"ר התנועה. מיעוט המצביעים יוצר בעיה חוקתית, שכן על פי חוקת הליכוד נדרשת מכסת מינימום בהצבעות במרכז. אולם בליכוד דוחים את הטענה ואומרים כי הנוהג לגבי מכסת מינימום מתייחס לפתיחת דיונים במרכז ולא להצבעות שמתקיימות במהלך יום מלא.  

 


הדלקת הנרות אצל גדעון סער. צילום: ירון ברנר 

 

על פי התיקון לחוקה שאושר, מעתה לא יוכל אדם שהורשע בפלילים בעבירה שיש עימה קלון וישב במאסר של מעל שלושה חודשים, להתמודד לרשימת הליכוד בכנסת או להיות חבר בתנועה.

 

עם פרסום תוצאות ההצבעה אמר נתניהו כי "נפתח עידן חדש בליכוד. ההחלטה תוביל לכך שהליכוד יוציא מתוכו גורמים עבריינים שחדרו אליו בשנים האחרונות. הליכוד מוביל תהליך של ניקיון בפוליטיקה הישראלית". נתניהו קרא לשאר המפלגות לאמץ את העקרונות שקבע הליכוד על מנת להילחם בשחיתות ולהבטיח יושר ציבורי וניקיון כפיים של נבחרי הציבור.

 

לגבי עיתוי הפרישה מהממשלה נמסר מלשכתו של נתניהו כי "סבב ההתייעצויות קרוב לסיום וההחלטה על עיתוי הפרישה מהממשלה תתקבל עוד השבוע. נתניהו שוחח עם שר החוץ שלום ביום שישי ועם השרים לימור לבנת ודני נוה. בכוונתו לסיים את ההתייעצויות כבר מחר ולפרסם הודעה עוד השבוע".

 

מפגן כוח לגדעון סער

 

במקביל, זכה יו"ר סיעת הליכוד ח"כ גדעון סער למפגן תמיכה מרשים, שמבסס עצמו בצמרת ההנהגה בליכוד. מאות חברי מרכז גדשו אולם גדול בכפר המכביה בהדלקת נרות שערך סער, נהנו מעוגות משובחות והתכבדו כטוב לבם ביין.

 

סער הדליק את נרות החנוכה כשמימינו בנימין נתניהו ומשמאלו סילבן שלום. נתניהו ניצל את המעמד לתקוף את הממשלה ואת מדיניותה. לדבריו, "המדיניות הביטחונית של הממשלה שגויה וזה לא קשור לאדם זה או אחר או לגנרל זה או אחר. זה קשור באיזו מדיניות נוקטים. התקופה היחידה שבה היתה ירידה דרמטית בטרור היתה בתקופה בה אנו משלנו. אסור לתת פרס לטרור כי המחיר לכך כבד. מדיניות ההדדיות שהובלנו הוחלפה בנסיגה חד צדדית שמעניקה פרס לטרור ומחזקת את החמאס."

 

באופן אירוני, הבא בתור לשאת דברים היה ממלא מקום ראש הממשלה ושר החוץ, סילבן שלום, שמייצג את מדיניות הממשלה.

 

שלום נמנע מלתקוף את הממשלה ובחר להתמקד באחדות השורות בתנועה. לדבריו, "העובדה שגם ביבי וגם אני הגענו מעידה יותר מכל על אחדות אמיתית בליכוד ועל העובדה שמי שנמצא בקונצנזוס בליכוד זה גדעון סער".

 

ח"כ גדעון סער בחר להתייחס בנאומו בעיקר לסכנות הטמונות בהצבעה לקדימה ולמפלגת העבודה שכן לדבריו: "קדימה ומפלגת העבודה מתכננות נסיגה

רחבה מיו"ש, שמסוכנת מאוד לביטחונה של ישראל. ידענו להזהיר לפני הנסיגה החד צדדית מחבל עזה, התרענו שאשקלון תיכנס לטווח הקסאמים. מיד תקפו אותנו וטענו כי אנו מהלכי אימה. בתהליך אוסלו לקח להידרדרות להתממש מספר שנים, הפעם זה התממש תוך מספר שבועות".

 

סער גם שיבח והילל את פועלם הפרלמנטרי של ח"כ לאה נס וגילה גמליאל ש"עשו פעולות חקיקה חשובות בשורה של נושאים. ח"כ גמליאל היא מהמחוקקות הבולטות בכנסת. הרבה דובר על יעל דיין ואחרות, אבל מה שגמליאל עשתה בתקופה הקצרה בתפקידה כיו"ר הוועדה למען האישה הוסיף כבוד רב לליכוד".


פורסם לראשונה 01/01/2006 21:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
נתניהו. תקף
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
סער. מפגן כוח
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
שלום. ייצג את הממשלה
צילום: ירון ברנר
מומלצים