שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל הדיח מפקד צוות וסמל ביחידת דובדבן

רב אלוף חלוץ אימץ את מסקנות הוועדה שהמליצה להדיח את שני החיילים שסירבו לצאת למשימה בג'נין ב-21 בנובמבר. הרמטכ"ל הדגיש: "קיים כשל ערכי ופיקודי חמור במפקדים הנשארים מאחור בשעה שחלק מהלוחמים שתחת פיקודם יוצאים לקרב"., עם זאת ביקש להבהיר כי "דובדבן היא יחידת עלית שלוחמיה הם חוד החנית בלחימה של צה"ל"

הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, החליט היום (ב') לאמץ את מסקנות ועדת הבדיקה שהמליצה להדיח מתפקידם מפקד צוות וסמל ביחידת דובדבן, שסירבו לצאת למשימה בעיר ג'נין ב-21 בנובמבר. הוועדה ציינה כי שני לוחמים נוספים שסירבו לצאת למשימה לא עמדו בנורמות המצופות מלוחם ביחידת עלית, אולם ימשיכו לשרת בחיל הרגלים. הפרשה נחשפה לראשונה ב"ידיעות אחרונות".

 

הרמטכ"ל הדגיש כי "קיים כשל ערכי ופיקודי חמור במפקדים הנשארים מאחור בשעה שחלק מהלוחמים שתחת פיקודם יוצאים לקרב ועוד נותנים דוגמה אישית לפקודיהם האחרים לנהוג כמותם". 

 

לגבי שני הלוחמים הנוספים קבע הרמטכ"ל כי "הם לא עמדו בנורמות המצופות מלוחם ביחידת עלית כמו דובדבן, אך עקב הנסיבות ולאור תרומתם הם ימשיכו כלוחמים בחיל רגלים, אך לא בדובדבן".

 

היום הוצג בפני הרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ דו"ח ועדת הבדיקה המיוחדת בראשות מפקד חטיבת עציון, אל"מ ניצן אלון, שמונתה על ידי מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת אלוף יאיר גולן, לחקור את השתלשלות האירועים לפני, במהלך, ואחרי האירוע בג'נין, וכן לבחון את הגורמים הישירים להתרחשותו.

 

בפתח דבריו, אמר הרמטכ"ל כי "הוועדה עשתה את עבודתה בצורה יסודית, איכותית, מקצועית וללא דופי, תוך מיפוי מיטבי של כלל הנושאים והבעיות המתייחסות לאירוע".

 

עם זאת הבהיר רב אלוף חלוץ כי "היה נכון יותר כי בראש הוועדה לא יעמוד קצין שהינו פקודו של אחד המפקדים בשרשרת הפיקוד שאליה מתייחס הדו"ח. בעתיד ייקבע בנוהל שקצין בודק, הממונה כחוקר יחיד או כעומד בראש ועדת חקירה, ייבחר מחוץ למסגרת הארגונית הנחקרת".

 

הרמטכ"ל הוסיף וציין כי "יחידת דובדבן היא יחידת עלית שלוחמיה הם חוד החנית בלחימה הקשה והמתמשכת של צה"ל אל מול הטרור הפלשתיני ונזקפים לזכותם מאות מבצעים עתירי סיכון שהסתיימו בהצלחה רבה וסייעו לאזרחי ישראל לשמור על שגרתם". הוא גם ציין כי מדובר באירוע יוצא מהכלל שלא מעיד על הכלל ביחידה.

 

מכתבו של סגן א' לרמטכ"ל

 

דובר צה"ל מסר כי רב אלוף חלוץ גינה את הסגנון הבוטה לעיתים ואת חלק מהאמירות שנאמרו ללוחמים על ידי מפקד הפלגה ומפקד היחידה. הרמטכ"ל, כך נמסר, תיקף את ההערה הפיקודית שניתנה על ידי מפקד פיקוד המרכז, האלוף יאיר נווה, אל מפקד היחידה. כאמור, בסופו של דבר אימץ חלוץ את מסקנות הוועדה הנוגעות למפקד צוות הלוחמים ולסמל הצוות ואת ההמלצה להדיחם מתפקידי פיקוד. הוא גם הודה לחברי ועדת הבדיקה על התחקיר היסודי והממצה.

 

לאחרונה פורסם ב"ידיעות אחרונות" תוכנו של מכתב ששיגר לרמטכ"ל אחד המפקדים, סגן א', בו כתב בין השאר: "לאחר סדרה של הצלחות מבצעיות מדהימות, ביניהן חיסולם של לואי סעדי ומאג'ד אשכר, וקבלת אות הוקרה מאלוף הפיקוד יצאנו לפעילות בעיירה קבטיה כדי ללכוד את ג'יהאד עווידאת ואת מרווח כמיל ששילחו את המפגע לחדרה.

 

"המבצע הסתבך, ובמשך שלוש שעות מצאנו את עצמנו ללא מחסה תחת אש יעילה מכל הכיוונים, כשרק המזל מפריד בינינו לבין פגיעה פיזית וללא אפשרות של כניסת תגבורת. לאחר שלוש שעות נכנסו כוחות חילוץ לקרב. מפקד היחידה ציין שלא נתקל בכזו אש מימיו ושיבח את הצוות על תפקודו. המבצע הוגדר כהצלחה: שני המחבלים נהרגו, ולכוחותינו לא היו נפגעים, כביכול.

 

"עוד באותו ערב, כשחזרנו, הבנו שהחיים שלנו ניצלו בנס. הלחץ הנפשי נתן את אותותיו. לוחמי הצוות הסתגרו בחדרים וסבלו מחוסר תיאבון וכמעט לא תיקשרו אחד עם השני. למחרת כינס אותם המפל"ג (מפקד הפלגה) לשיחה ואמר להם: 'אתם לא יכולים להרוג ערבים ולהתבכיין... יהיה בסדר... אתם לא בחורות'. במשך שלושה שבועות ביקשתי להיעזר באיש מקצוע – קב"ן, פסיכולוג – ולשלוח את הצוות למבצע פשוט יחסית שיחזיר להם את הביטחון. התשובות שקיבלתי היו מזלזלות ומעליבות, והיו מקרים שהמפל"ג התעצבן עלי שבכלל העזתי להעלות את הנושא.

 

"לפני המבצע בג'נין (המבצע ללכידתו של המבוקש מספר 1 בגדה, איאד אבו אל-רוב) אמרתי לו שהצוות לא כשיר ושעלול לקרות אסון אם הצוות ישתתף במבצע. אמרתי לו שאני לא מסוגל לקחת אחריות על החיילים שלי ואני לא אוכל להסתכל להורים שלהם בעיניים אם יקרה להם משהו". בשלב הזה הודיעו שלושה לוחמים מהצוות שהם לא משתתפים במבצע, וכך הודיע גם מפקדם, סגן א'. בעקבות זאת הוחלט להדיח אותם מהיחידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי רוזנצוויג
הרמטכ"ל, מדיח
צילום: שי רוזנצוויג
צילום: רויטרס
פעילות צה"ל בשטחים. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים