שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר: רופאים רושמים לילדים אנטיביוטיקה לא יעילה
  מחקר רחב היקף מצא כי התרופות הוותיקות לדלקת גרון ממשפחת הפניצילינים אינן יעילות עוד נגד החיידקים. למרות זאת ממשיכים הרופאים לרשום לילדים את התרופות הישנות - לעיתים קרובות גם ללא צורך - ומגבירים את הסיכון להתפתחות זנים עמידים אליהן

  חיידקי דלקת הגרון מגלים עמידות לתרופות אנטיביוטיות ותיקות, כך עולה ממחקר רחב היקף חדש שערכו חוקרי המרכז הרפואי רוצ'סטר בניו יורק. החוקרים גילו כי חלק גדול מהילדים החולים שטופלו בתרופות ממשפחת הפניצילין, חזרו לרופא עם אותה דלקת גרון לאחר שלא נרפאה.

   

  כ-90% מהילדים הסובלים מדלקות גרון מטופלים בתרופה מסוג פניצילין (רפאפן) או אמוקסיצילין (מוקסיפן, מוקסיוויט). במעט מהמקרים משתמשים הרופאים בתרופות הדור החדש מסוג צפאלוספורינים. במחקר החדש, שכלל 11,246 ילדים, נמצא כי 25% מאלה שטופלו בתרופות הוותיקות במשך 10 ימים, חזרו לרופא בתוך שלושה שבועות, בשל אותה דלקת גרון. עם זאת, רק 7% מהילדים שטופלו בתרופות הדור החדש מסוג צפאלוספורינים במשך 5 ימים, חזרו לרופא בשל המשך הדלקת בגרון.

   

  "רוב הרופאים נדהמים לגלות שהתרופות הישנות נכשלות בתפקידן", אמר ראש צוות החוקרים, פרופ' מייקל פיציצ'רו, שהסביר כי חיידק הסטרפטוקוקוס, שהוא הגורם לרוב מקרי דלקות הגרון, הולך ומגלה עמידות גבוהה לאנטיביוטיקה ממשפחת הפניצילין.

   

  על פי הנחיות האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים, התרופות ממשפחת הפניצילין הן תרופות הבחירה לטיפול בדלקות גרון, זאת על אף עדויות הולכות וגוברות של עמידות החיידקים לאנטיביוטיקות הישנות. אלא שלפי תוצאות המחקר החדש, "ההנחיות הללו כבר אינן מעודכנות, וברור שיש צורך לעבור לתרופות אנטיביוטיות חזקות יותר", אומר פרופ' פיציצ'רו.

   

  רושמים אנטיביוטיקה שלא לצורך

   

  בתוך כך, מחקר שפורסם בחודש שעבר בכתב העת JAMA של ההסתדרות הרפואית האמריקנית, מגלה כי למרות שלא כל דלקת גרון נגרמת מחיידקים ומצריכה טיפול אנטיביוטי, רופאי ילדים ממשיכים לרשום אנטיביוטיקה - שלא לצורך - בתלונות על כאבי גרון.

   

  החוקרים מאוניברסיטת הארווארד בארה"ב אספו נתונים מ-7,000 ילדים שהגיעו לרופא בגלל כאב גרון. רק למחציתם נעשה משטח גרון שנועדה לבדוק האם דלקת הגרון נגרמה מחיידקים,

  שהשכיח שבהם הוא סטרפטוקוקוס מסוג A.

   

  נמצא ש-53% מהילדים טופלו באנטיביוטיקה, אף שרק אצל 15% נמצאו חיידקים במשטח. זאת ועוד, תוצאות המחקר הראו כי האנטיביוטיקה המתאימה נרשמה רק ל-27% מהילדים החולים שטופלו. לדברי החוקרים, "המחקר שלנו הוכיח שרוב הילדים שסובלים מדלקת גרון לא צריכים לקבל אנטיביוטיקה בכלל".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  הדלקת תחזור אם לא תטופל נכון
  צילום: סי די בנק
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים