שתף קטע נבחר

eBay למתחילים: שאלות נפוצות

מי יכול למכור ולקנות בeBay? כיצד תוכלו להימנע מרמאויות? האם הקניה והמכירה בטוחות? האם ניתן להרוויח? אלי שמעוני, מנהל פורום מסחר ב-eBay מביא לכם את כל המידע החיוני

ebay היא זירת המסחר הגדולה בעולם, המארחת קונים ומוכרים שווי זכויות. הרעיון הכללי הוא שהאתר עצמו מספק רק את הפלטפורמה, וכל המסחר מתבצע בין הצרכנים. eBay הוא אחד האתרים הוותיקים והמוכרים ברשת, הפועל מ-1995.

 

למרות שבארץ הוא אינו פופולרי כמו בארה"ב ובמדינות אחרות, בהן פועלות גירסאות מקומיות של האתר, eBay צובר תאוצה גם במחוזותינו בשנתיים האחרונות. הישראלים אוהבים מציאות, וכשיש הזדמנות להיפטר מכל מה שהצטבר בבוידעם ואפילו להרוויח קצת - הם יעוטו על ההזדמנות.

 

לרגל הקמתו של פורום מסחר ב-ebay קיבצנו עבורכם כמה טיפים ושאלות לתשובות נפוצות:

 

מי יכול לקנות ב-eBay?

 

כל אחד שמלאו לו 18 ומחזיק בכרטיס אשראי בינלאומי (גם כרטיסים מקומיים יתקבלו, אבל יהיה קשה לעבוד איתם). על מנת לבצע פעולה כלשהי באתר, עליכם להירשם כחברים.

בכדי לקנות יש לחפש את המוצר בו מעוניינים (ניתן ללמוד טכניקות חיפוש המאפשרות לקבל את המחיר הזול ביותר). יש לשים לב לכלים המתקדמים ש-eBay מספק בתחום השוואת המחירים.

 

לאחר שמצאתם את המוצר, הגישו הצעת מחיר (בחלק התחתון של דף המוצר). חשוב לקרוא את תיאור המוצר, בו מוסבר מצבו  ולרוב יש גם תמונה שלו, כך שלא תופתעו ממה שתקבלו. לאחר שהצעתם מחיר, המתינו לסגירת המכירה ולהודעה מהמוכר על ביצוע תשלום (כדאי לשלם דרך PayPal) כל מוכר מציין את דרכי התשלום אותן הוא מעדיף.

 

זהו, כעת ממתינים בסבלנות להגעת המוצר אליכם הביתה (פרטי המשלוח נדרשים בעת הרישום הראשוני לאתר. במידה ואתם מעוניינים לשלוח את המוצר למקום אחר, יש לציין זאת במפורש במהלך ביצוע התשלום).

 

איך מוכרים ב-eBay? 

 

החלק החשוב הוא מה למכור? (רק מי מכם שימכרו מוצרים באופן שוטף יבינו שהמשפט הראשון הוא ליבו של האתר). בשלב הבא, יש לבצע רישום של המוצר באתר בעזרת טופס די פשוט וידידותי. כותרת המוצר היא גורם חשוב שעשוי לקבוע כמה גולשים ייכנסו לדף, לכן שימו לב שהיא תכלול מילות מפתח הקשורות באופן ישיר למוצר, והימנעו ממילים מיותרות כמו WOW, מעולה, חדש.

 

חשוב מאוד לצלם את המוצר ולהציגו בדף (במקרה הזה, תמונה לא רק שווה יותר מ-1,000 מילים, אלא גם מוכרת יותר). יש לשים לב לכל השדות של רישום המוצר (כמו כמה ימים תתבצע המכירה, עיצוב הטקסט, מחיר התחלתי, מחיר קנייה מיידית, מחיר שמור, דרכי התשלום עבור המוצר, מחירי המשלוח ועוד).

 

כעת ממתינים לקבלת הצעות, כאשר ההצעה האחרונה בסיום המכירה היא הזוכה (והיא גם הגבוהה מכולן). יש לגבות תשלום עבור המוצר והמשלוח (גם כאן מומלץ דרך PayPal), שלאחריו - ואך ורק לאחריו - יש לשלוח את המוצר לכתובת הקונה.

 

האם הקנייה והמכירה באתר בטוחות? 

 

באופן כללי ניתן לומר שהמסחר ב-eBay בטוח, אבל אין מאה אחוז. תמיד יהיו ניסיונות הונאה. בכל מקרה, אם שומרים על כללי המסחר המומלצים, הסיכוי להיפגע אפסי. 

 

כיצד להימנע מרמאויות?

 

אתר ebay אינו חף מניסיונות הונאה. אבל אנחנו עדים לקשיחות של האתר כלפי מוכרים וקונים שאינם עומדים בכללים פשוטים (כך שהאתר מנסה להגן על המשתמשים בצורה מרשימה ודי יעילה). יש לשים לב לכמה עקרונות בסיסיים על מנת למזער את הסיכוי לפול קורבן לניסיון הונאה.

 

ראשית, יש לבצע פעולת מכירה או קנייה רק במסגרת eBay. מומלץ לעבוד עם Paypal בנושא התשלום - הן בקניה והן במכירה - ולא להיענות להצעות "מפתות" שמגיעות אל תיבת הדואר שלכם. בנוסף, כשאתם קונים, שימו לב שלכל מוכר יש משוב מקונים קודמים. אם יש לו פחות מ-95% אחוז פידבקים חיוביים, כדאי לשקול אם לרכוש ממנו (קראו את הפידבקים עצמם).

 

שלחו למוכר שאלות בנושא המוצר, אם המוכר רציני, הוא יענה במהירות. לעולם אל תציעו הצעה כשהמוכר מבקש תשלום רק במזומן. מידע נוסף תמצאו בקישור זה.

 

מהי מערכת המשוב? 

 

מדובר במערכת שהוקמה על מנת לספק לקונים מושג לגבי המוכר. מוכרים מקצועיים מתאמצים מאוד לקבל משוב חיובי, ולא להיקלע לבעיות מול הרוכשים. מצב זה מעיד בדרך כלל על שירות לקוחות ברמה טובה.

גם קונים מקבלים פידבק מהמוכרים, לכן צריך לשים לב לאלו שמציעים הצעות למוצרים שלכם ולדעת אם הם קונים "טובים" (ניתן לבטל הצעה מקונה כזה או אחר).

 

האם ניתן להרוויח ב-eBay? 

 

התשובה החד משמעית היא כן. על פי מחקרים שונים, כמות האנשים שמתפרנסים ממכירת פריטים ב-eBay עומדת על כחצי מיליון גולשים בעולם, מתוך כ-160 מיליון משתמשים (קונים ומוכרים). אנחנו מכירים גם לא מעט ישראלים המתפרנסים מזה בכבוד. 

 

מה לגבי מיסוי? 

 

  • רכישות - על כל מוצר שנרכש מחו"ל יש לשלם מע"מ ומכס.
  • מכירות - אם המוצר שנמכר נרכש מספק בארץ, תוכלו להזדכות על המע"מ כשהרוכש הינו תושב חוץ (דף המכירה ב-eBay מספיק). יש להגיש את חשבונית הקנייה של המוצר ואת דף המכירה מהאתר, ואם היה רווח יש לשלם עליו מס.

 

בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון כאשר מעוניינים למכור באופן שוטף ולא חד פעמי.

 

מהי חנות ב-ebay וכיצד מקימים אותה? 

 

ebay מאפשר ומעודד להקים חנות באתר. העמלות נמוכות מרישום מוצרים כמכירות בודדות, והפרסום טוב יותר ומגדיל את המכירות. ישנם שלושה סוגי חנויות שמחיר התשלום החודשי עבורם הוא בהתאם. עם זאת, מומלץ לפתוח חנות רק כשמוכרים מוצרים באפון שוטף וסל המוצרים מספיק גדול. לחצו לפרטים נוספים.

 

הפורום החדש שלנו, "מסחר ב-ebay" מזמין אתכם לשלוח שאלות נוספות וללמוד יותר על אתר המסחר החשוב בעולם

פורסם לראשונה 03/01/2006 16:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
eBay. טיפים וטריקים למסחר מוצלח
צילום: מירב שמעוני
אלי שמעוני. מנהל פורום מסחר ב-eBay
צילום: מירב שמעוני
מומלצים