שתף קטע נבחר

לפיד: "כל הקלפים נטרפים מחדש"

בעבודה מגדירים את ההתפתחות בחקירת פרשת מרטין שלאף כ"רעידת אדמה", וכמעט מכל קצוות הקשת הפוליטית דורשים ממזוז להשלים את החקירה עוד לפני הבחירות. שריד: "כשהתפוח שרון רקוב - כל הארגז רקוב". האיחוד הלאומי: שרון חייב ללכת

ההתפתחויות האחרונות בנוגע לחקירתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, בפרשת סיריל קרן / מרטין שלאף, העלו כצפוי את מצב הרוח אצל יריביו הפוליטיים. כולם תמימי דעים כי אם אכן יתברר שקיימות ראיות לכך ששרון קיבל תרומה בלתי חוקית בסך שלושה מיליון דולרים, הרי שמדובר בטלטלה למפלגת קדימה בראשה הוא עומד - ולמערכת הבחירות כולה.

 

מקורביו של יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, הביעו שביעות רצון מחשיפת הפרטים ואמרו כי מדובר בפרשה חמורה. יו"ר שינוי, חבר הכנסת יוסף לפיד, היה ממוקד יותר וקרא ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, להחליט עוד לפני הבחירות האם הוא מעמיד את שרון לדין.

 

"אם חשדות המשטרה מוצקים כפי שפורסם ואכן ישנן ראיות לכך שאריק שרון ובני משפחתו קיבלו שוחד של שלושה מיליון דולר ממרטין שלאף, הרי שכל מערכת הבחירות עושה תפנית חדה וכל החישובים נעשים מחדש", אמר לפיד, שראה בשבועות האחרונים כיצד מפלגתו מידרדרת בסקרים.

 

גם חבר הכנסת אופיר פינס (עבודה) פנה ליועץ המשפטי מזוז בדרישה שיחליט עוד לפני הבחירות האם להגיש כתב אישום נגד ראש מהמשלה. "מדובר ברעידת אדמה בפוליטיקה הישראלית, אשר הגיעה היום לשפל חשד", אמר פינס. "לראשונה מואשם ראש ממשלה בקבלת שוחד". ח"כ פינס גם ניצל את הסערה הערב כדי לקרוא לשמעון פרס "שלא להפוך למלבין הכביסה המלוכלכת של שרון ולחזור למפלגת העבודה".

 

מזכ"ל מפלגת העבודה, חבר הכנסת איתן כבל, אמר כי אם אכן קיימים החשדות שפורסמו, הרי שעל רשויות החוק לפעול במהירות כדי להוציא לאור את האמת. "כעת מתחיל להתברר כי הדברים בהם נחשד שרון במשך שלוש שנים הם כנראה אמיתיים ועל מערכת המשפט לחשוף את האמת במהרה", אמר כבל.

 

עמי אילון, איש מפלגת העבודה וראש השב"כ לשעבר, אמר: "עצוב שכך מתגלות הראיות שהמשטרה חושפת ומעמידות בספק את יכולתו של ראש הממשלה להתמודד בבחירות הקרובות. אני קורא למזוז לסיים את הפרשה בהקדם האפשר".

 

ח"כ יולי תמיר, ראש מטה ההסברה של מפלגת העבודה: "אם יתברר כי יש אמת בפרסומים, על ראש הממשלה להשעות את עצמו מתפקידו. אנחנו סומכים על רשויות החוק שיעשו את עבודתן במהירות וביעילות. הגיע הזמן לנתק את הקשר בין הון לשלטון ולשים קת להידרדרות הנורמות השלטוניות בישראל".

  

חבר הכנסת רן כהן ממרצ-יחד קרא ליועץ המשפטי לזרז הגשת כתב אישום נגד שרון. לדבריו, "על הציבור לדעת שאין עשן בלי אש. מכל פרשיות שרון עדיין לא הוגש כתב אישום אבל הוגש כתב הרשעה ציבורי. עתה יש לציבור הזדמנות לממש כתב הרשעה זה בבחירות הקרובות ולהצביע נגד השחיתות".

 

חברו של כהן לסיעה, אבשלום וילן, אמר: "שוב אנו מתוודעים לכך שבראש 'מפלגת המושחתים' עומד מנהיג מושחת ומסוכן. כולי תקווה שהציבור הישראלי ישכיל להוציאו מהפוליטיקה הישראלית בטרם נהפוך להיות מדינת עולם שלישי".

 

חבר הכנסת יוסי שריד קרא לראש הממשלה לפרוש מהחיים הפוליטיים ולפטור את הציבור מנוכחות מעיקה ומשחיתה, כדבריו: "ראש הממשלה הוא התפוח הגדול וכשהוא רקוב - כל הארגז נרקב. הריקבון מבית הוא איום יותר ממשי ומסוכן לישראל, מכל האיומים שנשקפים לנו מבחוץ".

 

מהאיחוד הלאומי נמסר בעקבות חשיפת הראיות לכאורה נגד שרון: "החשיפה חייבת להוביל להתפטרות ראש הממשלה ואי התמודדותו לכהונה נוספת. ישראל תיכנס עתה לפלונטר מסוכן כאשר אדם חסר אחריות כאהוד אולמרט עלול לעמוד בראשה, לכן כהונתו חייבת להיות קצרה ככל האפשר. אין לנו ספק שמפלגת קדימה תתפזר עתה לכל עבר וישראל תשוב למסלול של שפיות מוסרית וערכית".

 

יו"ר המפד"ל, זבולון אורלב: "הגיע זמן שנשף המסכות של קדימה יסתיים. אי אפשר לקיים מערכת בחירות כשמעל ראש הממשלה מרחפת עננת שוחד כבדה. אזרחי ישראל זכאים לדעת עוד לפני הבחירות מהי רמת היושר של שרון. היועץ המשפטי חייב להחליט ללא שהיות על מעמדו של שרון".

 

רומן ברונפמן (הבחירה הדמוקרטית) אמר בתגובה לפרסומים הערב: "אם יש בידי המשטרה הוכחות לשחיתות של שרון - עליו לסיים את הקריירה הפוליטית שלו. שרון אינו יכול להמשיך ולהוביל את המדינה, כי השחיתות אוכלת כל חלקה בחברה".

 

האלוף במיל. עוזי דיין, יו"ר מפלגת תפנית, דורש מראש הממשלה לתת הסבר בעקבות החשדות כי קיבל תרומה בלתי חוקית לכאורה. לדבריו, "לא ייתכן שראש ממשלה מכהן ומועמד בבחירות, מסרב לענות על חשדות קשים אלו. אם ראש הממשלה מעדיף לשמור על זכות השתיקה, עדיף שיסיר את מועמדותו".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר ורועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
לפיד. "תפנית במערכת הבחירות"
צילום: אלי אלגרט
צילום: גבי מנשה
פינס. "רעידת אדמה"
צילום: גבי מנשה
צילום: אלי לוי
כהן. "הציבור יממש כתב ההרשעה"
צילום: אלי לוי
מומלצים