שתף קטע נבחר

פרץ מבטיח: "אשלש תקציב המדען הראשי"

במהלך סיור בחממה הטכנולוגית בקריית גת " שמע יו"ר מפלגת העבודה את תלונות המנהלים והבטיח: "כראש ממשלה אשלש את התקציב, אשקיע ביזמות ובניצול מוחות. צריך להשקיע בהון האנושי"

עוד לא נבחר, וכבר מפזר הבטחות: יושב ראש מפלגת העבודה, עמיר פרץ, שהגיע היום (ד') לסיור במפעלי היי-טק בקריית-גת, הבטיח לשלש את תקציב המדען הראשי ל-2.5 מיליארד שקלים. "לא מדובר בסיסמת בחירות", אמר פרץ, "אבל יש פער עצום בין צמיחת ההון לבין בניית מקורות התעסוקה. כראש ממשלה אשלש את התקציב, כדי להשקיע ביזמות ובניצול מוחות".

 

את הדברים אמר פרץ בחממה הטכנולוגית "קסניה", בה הוצגו לפניו נתונים עגומים על אופן ושיעור העברת הכספים מהמדען הראשי. החממה הטכנולוגית בקריית-גת מופרטת מזה כשנתיים ומשלבת בתוכה יזמי היי-טק בעלי רעיונות שעשויים להפוך לחברות עם כדאיות כלכלית. כיום פעילות בחממה עשר חברות, שמתוקצבות, בין היתר, מתרומות שגויסו ממשקיעים פרטיים.

 


פרץ בחממה הטכנולוגית. צילום: אמיר כהן

 

מנהלי החממה תיארו כיצד המדינה אינה עומדת בהתחייבויותיה להעביר את הכספים בזמן, דבר המאלץ אותם למצוא פתרונות מימון זמניים. "החברות היו קורסות אילו לא מימנו את פעילותן. תקציב המדען הראשי מספיק כדי להחזיק שתי חברות, במקום חמש שאנחנו מסוגלים להחזיק", סיפרו מנהלי החממה. עוד סיפרו כי המצב רע כל-כך, שחברות שהתחילו להצליח העדיפו לברוח מהדרום ולהקים את פסי הייצור בצפון הארץ או במרכזה.

 

לאחר מכן הציגו המנהלים לפרץ, שאליו התלוו פרופסור אבישי ברוומן, בני גאון, עופר קורנפלד והראל מרגלית, שני פיתוחים חדשים המטופחים במקום. אחד משני פיתוחים אלה הוא מכשיר רפואי מיוחד, המאפשר למנתח בשיטת הלפרסקופיה לתפור את פתחי הניתוח בשיטה קלה וחדשנית. פיתוח נוסף, רופאי אף הוא, הוא שתל המפריד בין האיברים הפנימיים בגוף חולה סרטן. בתום הטיפולים, השתל מתמוסס בגוף ללא כל נזק.

 

"לתת הזדמנות לחממות"

 

"תקציב המדען הראשי בשנה האחרונה עמד על 9,800 מיליון שקלים בלבד. הכי קטן בשנים האחרונות", הסביר פרץ. "בכל החממות בארץ עובדים 2,500 עובדים ועוד 7,000 כנותני תמיכה. הן הוכיחו את עצמן כמודל לטיפול בעולים חדשים יזמים. וכעת צריך לאפשר להן לעבור מטיפוח יזמים לקווי ייצור".

 

עוד אמר פרץ כי "לצערנו, בשנים האחרונות ישנה בריחת מוחות ורעיונות מחוץ למדינה. צריך לתת מענק לאינטל, אבל גם לתת הזדמנות לחממות ולפרוייקטים קטנים, כי שם הכוח האמיתי וההשקעה בהון האנושי. אחת הבעיות שלנו היא שאנחנו נעצרים בשלבי הפיתוח".

 

הראל מרגלית, תעשיין המלווה את פרץ בתחום ההיי-טק והתעשייה, אמר כי "אם רוצים המצאות חדשות ופיתוח תעסוקה, המדען הראשי הוא השחקן הראשי. המדינה צריכה להפגין ציונות ולסייע למוחות האלה להישאר בארץ". "אנחנו נשנה את חלוקת התקציבים", הבטיח ברוורמן. "מה שהקפיאו שרון ונתניהו במדענים ובמחקרים, אנחנו נפריח ונשקיע. הם יהיו בפריפרייה, עם ההון האנושי המצויין החבוי שם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
"אשלש תקציבים". פרץ בקריית גת
צילום: אמיר כהן
מומלצים