שתף קטע נבחר

דחפורים פרצו את הגבול בין עזה למצרים

חמושים פלסטינים, אנשי גדודי חללי אל-אקצה, גנבו שני דחפורים והחלו נוגחים בגדר הגבול במחאה על מעצר אחד מחבריהם בחשד לחטיפת האזרחים הבריטים. כ-300 פלסטינים עברו את הגבול שנפרץ. מופז: ישראל רואה בחומרה את חוסר השליטה הביטחונית של הרשות

חמושים פלסטינים פרצו אחר הצהריים (יום ד') דרך מחסום אבנים בגבולה הדרומי של רצועת עזה עם מצרים באמצעות דחפורים. הרשויות במצרים מסרו שכ-300 פלסטינים הצליחו לעבור את הגבול מרצועת עזה למצרים לאחר פריצת גדר הגבול. 

 

לפי דיווחים פלסטינים, אנשי גדודי חללי אל-אקצה החמושים גנבו שני דחפורים, והחלו נוגחים באמצעותם בחומה המפרידה בין הרצועה לצד המצרי, בתביעה לשחרור של אחד מחבריהם העצור. קהל הנוכחים הריע וצהל נוכח פעולת הדחפורים, ובהמשך אף ירו חלק מהנוכחים באוויר לאות מחאה. שוטרים מצרים החלו לירות לאוויר במטרה לעצור את החמושים הפלסטינים שפרצו את גדר הגבול בין מצרים לרצועת עזה.

 

שר הביטחון, שאול מופז, שוחח עם עמיתיו האמריקנים, הפלסטינים והמצרים ואמר כי ישראל רואה בחומרה את חוסר השליטה של הרשות הפלסטינית בנעשה בציר פילדלפי.

 

שר הביטחון ביקש מהמצרים לעצור את תנועת פלסטינים מרצועת עזה לשטחהּ וציין כי אם תופעה זו לא תיפסק, ישראל תפעל לסגור את מעבר רפיח. הוא הנחה להגביר את התקיפות המבצעיות ברצועת עזה.

 


הדחפור מוריד את הגבול (צילום: רויטרס)

 

המהומות בגבולה הדרומי של הרצועה החלו כבר הלילה, אז פרצו אנשי גדודי חללי אל-אקצה למספר מוסדות רשמיים ברפיח, כולל למעבר הגבול ולמשרדי הפרלמנט הפלסטיני, בדרישה לשחרור העצור.

 

הפורצים דורשים את שחרורו של עלא המס, שנעצר אתמול בידי המשטרה הפלסטינית בחשד למעורבות בחטיפתם של פעילת השלום הבריטית והוריה בשבוע שעבר. בעקבות מעצרו של המס איימו אנשי הגדודים כי יחריפו את מאבקם אם לא ישוחרר.

 

לאחר שהמשטרה הפלסטינית לא נענתה לבקשה, פוצצו הלילה אנשי אל-אקצה מטען נפץ סמוך לאחת מגדרות הגבול בין מצרים לרצועת עזה ונעלמו מהמקום. בבוקר הם חזרו לאזור המעבר, התעמתו עם אנשי הביטחון וחסמו את הגישה לאזור מעבר רפיח. החמושים לא הסתפקו בכך ואף השתלטו על מספר מבנים בעיר, ביניהם משרדי הפרלמנט הפלסטיני ומשרדים ממשלתיים נוספים.

 

משרד הפנים והביטחון הלאומי הפלסטיני הודיע כי הוא מתכוון להיאבק בכל הכוח בתופעת חטיפת האזרחים הזרים. אנשיו הבהירו כי לא יהססו לנקוט בכל הצעדים להפסקת החטיפות, הגורמות נזקים לתדמית הפלסטינים בעולם.

 

בתנועת החמאס האשימו את הפתח באנרכיה השוררת ברחובות וטענו כי מדובר במתקפות מבויימות, שנועדו ליצור אווירת תהו ובהו. זאת, כדי להקל על מתנגדי הבחירות, הטוענים כי לא ניתן לקיים הצבעה תקינה במצב הנוכחי.

 

אירועים אלה מצטרפים לעשרות אירועים דומים בימים האחרונים, במהלכם חמושים מקבוצות שונות, בעיקר של הפתח, משתלטים על מבנים ומוסדות שלטוניים בדרישה לתעסוקה ולמשכורות. בהנהגת התנועה חוששים כי אם הבחירות יתקיימו במועדן, ה-25 בינואר, תקריות אלה יובילו בסופו של דבר לפגיעה קשה בתנועה.

 

הכתבה הוכנה בסיוע סוכנויות הידיעות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חמושים באזור התקרית
צילום: איי פי
צילום: איי פי
פריצת הגבול ברפיח
צילום: איי פי
צילום: איי פי
חמושים בעזה (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
אחת החטופות הבריטיות
צילום: רויטרס
מומלצים