שתף קטע נבחר

צילום אלכס קולומויסקי

החמרה במצבו של שרון: הוכנס לחדר הניתוח

לאחר לילה שבו היה מצבו של שרון יציב הועבר ראש הממשלה לבדיקת CT ומתוצאותיה עלה כי יש החמרה במצבו של שרון - שינוי בלחץ הדם ודימום במוחו. מאבטחים התגודדו סביב חדר הניתוח של הדסה. גם עוזריו של שרון נזעקו פנימה. לקראת סוף ההליך עודכנו המקורבים: מצבו יציב

החמרה במצבו של ראש הממשלה: ראש הממשלה, אריאל שרון, הוכנס בצהריים (יום ו') שוב לחדר הניתוח בבית החולים הדסה עין כרם שבירושלים. הודעה רשמית בנושא מסר מנהל בית החולים, פרופסור שלמה מור יוסף. לאחר כשלוש שעות בהן היה שרון נתון בחדר הניתוח, ולקראת סופו של ההליך עודכנו המקורבים כי "מצבו יציב".

 

"ראש הממשלה עבר בדיקת CT לפי התוכנית. במהלך הבדיקה היתה עלייה בלחץ התוך- גולגולתי ובלחץ הדם", אמר מור יוסף. לדבריו, נתגלה במהלך הבדיקה אזור מדמם במוחו של שרון ולכן הוחלט להעביר את ראש הממשלה לחדר הניתוח. הרופאים מנסים לנקז את הדימום ולהקטין את לחץ הדם.

 

באדיבות ערוץ 2 

 

גם מקורבים של ראש הממשלה אמרו ל-ynet כי שרון הוכנס לחדר הניתוח. מתיחות רבה שוררת בקרב מקורביו של שרון, השוהים ליד חדר הניתוח בבית החולים. בבית החולים נמצאים בשעה זאת עוזריו הקרובים של שרון וביניהם אביגדור יצחקי מנכ"ל מפלגת קדימה, ליאור חורב ואייל ארד - יועציו האסטרטגיים ואחרים.

 


מסירת ההודעה וההתגודדות מול בית החולים. צילום: חיים צח

 

המשמעות הרפואית של עליית לחץ תוך-גולגולתי היא פגיעה ברקמות המוח. זאת, בשל דחיקה של תאי העצב במוח אל מעטפות המוח והגולגולת. דחיקה כזו עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך נוסף על אזורים חיוניים, ובהם גזע המוח האחראי על הנשימה ופעילות הלב. ד"ר אבי כהן, יו"ר איגוד הנוירוכירורגים ומנהל המחלקה הוירוכירורגית בבית החולים "סורוקה" הסביר: "לחץ תוך גולגלתי עלול לגרום להרמיציה – מצב שבו המוח גולש לאתרים שבו הוא לא יכול להיות ואז הלחץ על אזורי החיים במוח, על גזע המוח, עלול לגרום למוות". לדברי ד"ר כהן לעתים קורה שצריך לנתח חולה יותר מפעם אחת בעקבות דימום במוח.

 

מוקדם יותר הבוקר נמסר מבית החולים כי "הלילה עבר ללא שינויים. כל הפרמטרים שאנחנו מודדים - לחץ דם, דופק, לחץ תוך גולגולתי - יציבים. הלחץ בתוך הגולגולת הוא בתחום הנורמה וללא שינוי מבלי שאנחנו מבצעים ניקוז כלשהו - וזה גם סימן חיובי".

 

אלא שמעט לאחר השעה 10:00 בבוקר הועבר שרון לסריקת מוח. עוזריו הקרובים של שרון סיפרו שבתום בדיקת ה-CT הועבר שרון לבדיקות נוספות וביניהן בדיקה של ריאותיו. זאת מחשש שההנשמה תגרום לו בצקת. אולם במהלך בדיקה זאת, לאחר שבחנו הרופאים את סריקת ה-CT ונמצא שבהמוספרה הימנית שבמוח יש בצקת מתרחבת, הוחלט להבהילו מחדש לחדר הניתוח סמוך לשעה 11:45.

 

חשש הרופאים הוא שהבצקת הזו עשוייה להגביר את הלחץ התוך-גולגולתי שהוא גורם הסיכון המרכזי במצב זה. מכיוון שכך הוחלט להבהילו אל חדר הניתוח כדי להרחיב את הפתח. העוזרים מדווחים שמצבו של שרון בשלב זה יציב. לא ברור עדיין כמה זמן עתיד להימשך הניתוח.

 

נזק רב למוח

 

אמש העריך גורם בבית החולים הדסה כי למוחו של שרון נגרם נזק ניכר, אולם פרופ' מור-יוסף מסר דווקא כי רופאיו של שרון יוכלו להעריך את השלכות השבץ על תפקודו רק לאחר שמצבו ישתפר.

  

 

גם מקורב לראש הממשלה אישר ל-ynet את דברי הגורם ואמר כי למוחו של שרון נגרם נזק. המקורב הוסיף שלחדרו של שרון נכנסים רק בני המשפחה, ואילו היועצים ישבו הלילה בחדר הסמוך.

 

גורם בבית החולים אמר אמש כי "אין ספק שללחץ נפשי יש השפעה על התפתחות אירוע מוחי כמו זה שעבר שרון. אתם יכולים להבין בעצמכם שלחץ כזה עלול להגרם מהפרסומים שהיו לאחרונה על משפחת שרון בפרשת שלאף".

  

פרופ' מור יוסף סירב לנבא את סיכויי החלמה של ראש הממשלה מהאירוע. הוא ציין כי ראש הממשלה נפגע באונה הימנית של מוחו. לדבריו, לא ניתן לבחון את תגובתו של שרון לגירויים כיוון שהוא מורדם ומונשם, אך אישוניו של ראש הממשלה מגיבים כראוי לבדיקות.

פורסם לראשונה 06/01/2006 07:10

 

בהכנת הידיעה השתתפו שני מזרחי, מיטל יסעור בית-אור, אפרת וייס ואיתי גל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הבן, עמרי, מגיע לבית החולים
צילום: איי אף פי
צילום: חיים צח
פרופ' מור-יוסף. החמרה
צילום: חיים צח
שוב מנותח. שרון
צילום: יעקב סער, לע"מ
מומלצים