שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  התנגדות גוברת באוקראינה להסכם הגז עם רוסיה
  ראש ממשלת אוקראינה לשעבר יוליה טימושנקו, גינתה את הסכם הגז שהושג בין רוסיה לאוקראינה, קראה לביטולו ולפתיחת חקירה נגד בכירי מגזר האנרגיה. גם תומכי הממשל הפרו-רוסי הקודם גינו את ההסכם
  ראש ממשלת אוקראינה לשעבר ואחת ממנהיגות ה"מהפכה הכתומה", יוליה טימושנקו, גינתה את הסכם הגז שהושג בין רוסיה לאוקראינה בשבוע שעבר. גם תומכי הממשל הפרו-רוסי הקודם הביעו התנגדות להסכם, לקראת הבחירות לפרלמנט.

   

  במסגרת ההסכם המורכב תשלם אוקראינה 95 דולר ל-1,000 מ"ק של גז טבעי, כפול מהמחיר ששילמה אשתקד, אך נמוך מהמחיר שדורשת גזפרום, 230 דולר ל-1,000 מ"ק, כאשר חלק גדול מהגז הזול יותר יגיע ממדינות מרכז אסיה טורקמניסטן וקזחסטן.

   

  ההסכם הושג לאחר שמונופול הגז הרוסי גזפרום הפסיק את אספקת הגז לאוקראינה ביום ראשון שעבר, צעד שהוביל לפגיעה באספקת הגז הטבעי למספר מדינות באירופה.

   

  "אנו צריכים לבטל מיידית את כל ההסכמים שנחתמו ביום רביעי האחרון", אמרה טימושנקו לסוכנות הידיעות האוקראינית אינטרפקס. טימושנקו, שהתפטרה
  מראשות הממשלה בשנה שעברה לאחר מחלוקות בנושא הפרטה, קראה לפתוח בחקירה של בכירי מגזר האנרגיה בגין בגידה באינטרס הלאומי וניצול לרעה של כוחם.

   

  טימושנקו תקפה את הקמת החברה הרוסית-אוקראינית "רוס-אוקר-אנרגו", שאמורה לטפל בכל יבוא הגז לאוקראינה במסגרת העסקה החדשה, ואמרה: "בשנים הקרובות יתקיים הסכם עם ארגון גדול ומושחת לחלוטין, רוס-אוקר-אנרגו, שיהפוך בפועל, לאחר כל השערוריות, לארגון היחיד שמעביר גז לאוקראינה".

   

  גם הצד הפרו-רוסי של המפה הפוליטית באוקראינה, "קואליציית נה טק", גינה את ההסכם. בהודעה שפרסמה אמרה הקואליציה כי "המחיר הגבוה של הגז הרוסי הוא תוצאה ישירה של פעולות חסרות הגיון שמבצע הצוות של יושנקו, שנוקט בעמדה פרובוקטיבית גלויה כלפי רוסיה, בייחוד בניסיון למשוך את אוקראינה, כנגד רצון אזרחיה, לכיוון של ברית נאט"ו".

   

  הקואליציה הזהירה כי התלות הגוברת בגז ממרכז אסיה יביא את השותפות ממרכז אסיה לדרוש בשנה הבאה מחיר גבוה יותר, זהה לזה שמקבלת רוסיה.

   

  אי שביעות הרצון הגוברת מהסכם הגז מגבירה את המתח לקראת הבחירות לפרלמנט באוקראינה שיתקיימו ב-26 במרץ, ועלולות לסמן את סופו של ממשל יושנקו.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  טימושנקו: לבטל את כל ההסכמים
  צילום: רויטרס
  מומלצים