שתף קטע נבחר

כך נפל לשרון האסימון הדמוגרפי

מ"עוד מיליון עולים ישנו את המצב" ועד לנסיגה מעזה - הגיאוגרף פרופ' ארנון סופר, שליווה את שרון ב-17 השנים האחרונות והשפיע מקרוב על המהפך המחשבתי שעבר, מספר על הפגישות המרתקות בארבע עיניים ושופך מעט אור על שאלת השאלות: לאן תיכנן ראש הממשלה להוביל את המדינה?

"ב-2003, בליל הניצחון בו נבחר בפעם השניה לראשות הממשלה, התקשר אלי שרון וביקש ממני להביא לבית ז'בוטינסקי את המפה המפרטת את הצעתי לקו ההתנתקות. ב-9 בבוקר כבר הייתי שם". (פרופסור ארנון סופר שם את האצבע על נקודת המיפנה)

 

בשנת 1970 התחלתי להזהיר מפני הסכנה הדמוגרפית. באותן שנים דיברתי על הסכנה לריבונות היהודית בגליל ובשנות השמונים כבר התברר לי כי ישראל נלחצת בצבת דמוגרפית מכל עבר. היה ברור לי כי עובדה זו תחייב את שינוי התפיסה הבטחונית, שכן בסיטואציה כזו אין יותר תוחלת בשהייה בשטחים המאוכלסים בצפיפות כה רבה בלא-יהודים. את תפיסתי זו הבהרתי, בין השאר, לאלוף עמרם מצנע, כאשר התמנה במאי 1987 לאלוף פיקוד המרכז. כתבתי לו אז: "בקרוב מאד יהפוך הפיקוד שלך לאזור של תוהו ובוהו ותיאלץ לתת הוראה לירות". חמישה חודשים אחר כך, פרצה האיתיפאדה.

 

כעבור שנתיים נוצר הקשר שלי עם אריק שרון, במהלך קורס פיקוד ומטה משטרתי. מיד כאשר סיימתי להרצות ורגע לפני ששרון החל את ההרצאה שלו, הוא ביקש ממני להישאר ולשוחח עימו על הנושא הדמוגרפי. בשיחה זו הבהרתי לו לראשונה את חששותי מפני התהליכים הדמוגרפיים המתרחשים בגליל, בוואדי ערה, בנגב ובשטחים. אני זוכר כי בעניין רצועת עזה אמרתי לו: "הריבוי הטבעי שם במשך שלושה שבועות שקול לסך כל מתיישבי קטיף" (נכון לשנת 1989). בסיכום שיחתנו הוא ביקש לשמור על קשר ולעדכנו בנתונים והוסיף כי לדעתו "עליה של מיליון יהודים תשנה את המצב..".

 

מאז אותה פגישה הקפדתי להעביר לו עדכונים באופן שוטף. בשנת 1996 הצגתי לשר החקלאות ואיכות הסביבה דאז, רפאל איתן ז"ל, את התהליכים הדמוגרפיים בתוך שטחי ארץ ישראל וגם את הסכנות האורבות לקריסת היישות היהודית בשל תהליכים אלו. רפול היה מזועזע וביקש כי אחזור ואציג את הדברים גם בפני שר התשתיות דאז (בממשלת נתניהו), אריק שרון. ביקשתי פגישה בארבע עיניים והוא נענה מיד. הבאתי איתי מפות רבות (בעבורו של שרון, כמו בעבורי, מפות הן כלי עבודה מעולה) ובמשך כשעתיים פרשתי בפניו את משנתי בדבר בעיותיה הגיאוגרפיות והדמוגרפיות של ישראל.

 

שרון קיבל את הדברים במלוא חומרתם, שאל מה דעתי בדבר הפתרונות האפשריים וביקש ממני להביא את הדברים גם בפני ראש הממשלה. שאלתי אותו בפליאה: "אתה שולח אותי, האזרח סופר, לראש הממשלה ואתה, אריק שרון, שר התשתיות, אינך עושה זאת?". תשובתו היתה: "מוטב שאתה תעשה זאת". לא התווכחתי עימו וכעבור זמן קצר נפגשתי גם עם נתניהו והצגתי בפניו את הנתונים.

 

על "המהפך" הגדול בדיעותיו של שרון למדתי בכנס הרצליה 2003. הוא ירד מן הבמה, ניגש אלי, לחץ את ידי ולחש: "שמעתי על הופעתך במועצה לביטחון לאומי. האיום הדמוגרפי הוא אכן איום...". באותה שנה, בליל הניצחון בו נבחר בפעם השניה לראשות הממשלה, התקשר אלי שרון וביקש ממני להביא למחרת לבית ז'בוטינסקי את המפה המפרטת את הצעתי לקו ההתנתקות. ב-9 בבוקר כבר הייתי שם.


פרופסור סופר. הניח את הבעיה הדמוגרפית על השולחן (צילום: זום 77)

 

על דלתו של ראש הממשלה צבאו אנשים רבים. בחדר צדדי מצאתי את מאיר דגן, ידידו של שרון ותלמידי לשעבר והפקדתי בידיו את המפה עם חומר נוסף. באותו ערב קיבלתי שיחת טלפון מעוזרו של שרון שאישר כי אריק קיבל את החומר. יומיים אחרי כך הודיע לי אותו עוזר כי שרון "יושב ולומד את החומר שלך". ידעתי אז כי עשיתי משהו.

 

לפני מספר חודשים נתבקשתי על ידי שרון להגיע ללשכתו בשעת ערב מאוחרת, בה יהיה לו זמן לדיון. הוא היה במצב רוח מרומם והציג אותי בפני ארבעת הנוכחים האחרים כ"שחקן כדור יד, המסכן שוערים בעוצמת מכתו". פתיחה כזו יצרה אווירה של שיחת רעים. הצגתי לו שוב את משנתי בדבר הצורך הבהול של מדינת ישראל לעזוב שטחים מרובי אוכלוסיה ערבית ולהתחיל לעשות למען אזורי הפריפריה הקורסים של ישראל – ירושלים, הנגב והצפון ולשיפור איכות החיים הקורסת בתוך המדינה.

 

טענתי בפניו כי שמונת נכדי, כמשל לכל הדור הצעיר, לא ירצו לגור בארץ שאיכות החיים בה כשל עולם שלישי וכי משימתנו הראשונה צריכה להיות החזרת איכות החיים של ישראל לרמה של עולם ראשון. לפני חודש נמסר לי, כי מפת ההתנתקות ואסטרטגיית פיזור האוכלוסייה שהצעתי, ייכללו במצע של מפלגת "קדימה".

 

אין ספק כי המהפך שעבר שרון, אינו קשור בי או באדם בודד אחר. אך לשיחותיי עימו היתה בהחלט תרומה לעניין זה.

 

פרופ' ארנון, גיאוגרף וחוקר דמוגרפיה, הוא ראש הקתדרה לגיאו-אסטרטגיה באוניברסיטה חיפה


פורסם לראשונה 08/01/2006 22:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
פרופסור ארנון סופר
צילום: זום 77
צילום: רויטרס
שרון. אימץ את תפישת הבעיה הדמוגרפית
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
התיישבות בשטחים. עדיפות לרוב יהודי בתוך הקו הירוק
צילום: איי פי
מומלצים