שתף קטע נבחר

חילופי האשמות: מי קבע שג'ריס הוא "מרגל איראני"?

הודעת משרד המשפטים על כך שהפרסומים אודות "ריגול חמור" לטובת איראן מקורם בטעות, גרמה לסערה במערכת המשפטית והביטחונית - מה מקור המידע השגוי? בדיקה מגלה שהמידע כלול בדברי ההסבר שנשלחו לכתבים לפני פרסום הפרשה מטעם השב"כ והמשטרה

סערה במערכת הביטחונית והמשפטית בעקבות כתב האישום שהוגש היום (ב') נגד ראש מועצת פסוטה לשעבר, ג'ריס ג'ריס. ביום שישי, עם חשיפת הפרשה, נמסר שזו "פרשת ריגול חמורה", אך כעת מתברר שהאיש העביר ל"סוכנים איראנים" מידע אודות ראש מועצת מעלות, שלמה בוחבוט, וגם קטעי עיתונים ומידע אקדמי. לאחר הגשת כתב האישום, החלו חילופי האשמות בין הגופים השונים הנוגעים לפרשה - משרד המשפטים, השב"כ והמשטרה. השאלה המרכזית היא: מי טען שהאישום הוא "ריגול חמור"?

 

המידע לתקשורת הועבר מהשב"כ ומהיחידה הארצית לחקירות בינלאומיות של המשטרה. בשירות הביטחון הכללי וגם במשטרה טוענים שהמידע ששלחו כלל רק פרטים מדויקים מכתב האישום. במשטרה מציינים שבהודעה לא יוחס לחשוד עבירת ריגול, אלא נטען באופן כללי שנחשפת פעילות ריגול של איראנים נגד ישראל. 

 

ואולם עיון נוסף בדברי ההסבר שכללה הודעת השב"כ והמשטרה לכתבים מגלה תמונה מעט שונה: "חקירתו של ג'ריס חושפת פעילות ריגול חמורה של איראן כנגד ישראל, וניסיון להכניס סוכן מטעמה למוסדות השלטון של מדינת ישראל, מתוך מטרה להשיג מידע פנימי מסווג על המתרחש בישראל, ובניסיון להשפיע על מהלכי השלטון בישראל", נאמר בהודעה. בשב"כ טענו מאוחר יותר כי כל הפרטים שהעבירו למשטרה הם רק אלה שהופיעו בסופו של דבר בכתב האישום.

 

בשב"כ ובמשטרה גם טענו שגורמי הביטחון טיפלו באחרונה בערבים ישראלים שנחשדו בקשר עם המודיעין האיראני, חלקם שימשו בתפקידים שהקנו נגישות למידע ולאתרים רגישים. בשב"כ סיפרו שבשנה החולפת זיהו עלייה ניכרת בניסיונות של המודיעין האיראני לגייס אזרחים ישראלים כסוכנים, על מנת לאסוף מודיעין נגד ישראל.

 

הפרשה התגלגלה לכותרות ענק בעיתונים, אך עם הגשת כתב האישום בבית המשפט המחוזי בחיפה, התברר מה אותו חומר שהעביר ל"סוכנים האיראנים": חומר אקדמי, חומר עיתונאי ופרטים על ראש מועצת מעלות, שלמה בוחבוט. זמן קצר לאחר הגשת כתב האישום המקוצץ נגד ראש מועצת פסוטה לשעבר, פרסם משרד המשפטים הודעה חריגה ובה נטען ש"הפרסומים הקודמים בכלי התקשורת, לפיהם ג'ריס נאשם בריגול חמור לטובת האיראנים היו שגויים".

 

ג'ריס עצמו טען בבית המשפט: "לא ידעתי שמדובר בסוכנים איראנים. ברגע שידעתי ניתקתי איתם קשר.הסיפור נופח מעבר לכל פרופורציה". עו"ד סברי ג'ריס אמר שאחיו, שאותו הוא מייצג בתיק לא שיתף פעולה עם הסוכנים האיראניים "הוא ניתק איתם מגע וגם עם הלבנוני שאיתו היה בקשר לפני 30 שנה. כתב האישום מוכיח שהעבירות שיוחסו לג'ריס על-ידי השב"כ הופחתו כאשר הגיעו לידי כתב האישום ואני מאמין שהוא ייצא זכאי". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
ג'ריס ג'ריס
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: אחיה ראב"ד
עורך דינו של ג'ריס (מצד ימין)
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים