שתף קטע נבחר

אישום: כך ירה השוטר בגבו של תושב עיסאוויה

שוטר מג"ב שמואל יחזקאל מואשם בהריגה בעקבות מותו של סמיר דארי, תושב עיסאוויה. כתב האישום שהגישה המחלקה לחקירות שוטרים מאשר את גרסת התושבים: דארי נורה כשהיה עם גבו לשוטר. סניגוריו של יחזקאל: "כתב האישום מציג תיאור מטעה, הוא פעל מתוך הגנה עצמית כשניסו לדרוס אותו"

מנהל המחלקה לחקירות שוטרים, הרצל שבירו, הודיע בצהריים (יום ב') שהמחלקה הגישה כתב אישום נגד שוטר פלוגת לביא של מג"ב, שמואל יחזקאל (21) באשמת הריגה, בעקבות מותו של סמיר דארי, תושב עיסאוויה, לפני כמה שבועות. ההחלטה התקבלה לאחר שנערך שימוע לשוטר היורה.

 

כתב האישום חושף כיצד ירה השוטר בגבו של דארי ממרחק מטרים ספורים וגרם למותו. דארי נהרג במהלך מרדף אחר פורץ רכב בכניסה לגבעה הצרפתית בירושלים. המשטרה טענה תחילה כי במהלך המרדף אחר הרכב הגנוב, יצא נהג מתוך הכפר וניסה לדרוס שוטר. האחרון נפצע קל וירה שתי יריות, מהן נפגע דארי. בעקבות האירוע החלה בדיקה של המחלקה לחקירות שוטרים, על מנת לברר האם הייתה הצדקה לירי שביצע השוטר.

 

גירסת התושבים היתה שונה מלכתחילה: לדבריהם, הירי בוצע ללא כל הצדקה וכאשר דארי היה עם גבו לשוטרים. גירסה זו נמצאה נכונה בתחקיר של המחלקה לחקירות שוטרים. בכתב האישום נטען שב-9 בנובמבר היה השוטר בפעילות נגד גנבי מכוניות בכפר עיסאוויה. יחזקאל ושוטר נוסף שמרו על תאופיק דארי, שנעצר שם.

 

לאחר המעצר, הגיע למקום אחיו, סמיר, במכונית מסחרית. אחד השוטרים, דניאל מראווי, איים על סמיר בנשק לבל יתקרב. בעקבות זאת, נרתע סמיר ורץ חזרה למכוניתו. כאשר נכנס למכונית, ירה שמואל יחזקאל באקדחו, החטיא ופגע בחלק האחורי של מכוניתו של סמיר. משלא פגע בו, התקדם בריצה לעבר המכונית, וכשהיה במרחק מטרים ספורים ירה בגבו של סמיר דארי.

 

עו"ד דוד ליבאי וגיל עשת, הסניגורים של יחזקאל, מסרו כי "כתב האישום מציג תיאור מטעה של עובדות המקרה. לאחר שהנאשם וחבריו השוטרים ניצלו מלינץ' ואחד המתפרעים נעצר, נדרס הנאשם על ידי רכב שאחיו של העצור ישב בו. הרכב עצר ושני נוסעיו יצאו לשחרר את העצור בכוח. משלא הצליחו, חזר המנוח לרכב כדי לעלות למושב הנהג. הנאשם, שהיה מוטל באמצע הכביש, היה משוכנע שהמנוח עומד שוב לדרוס אותו ונשקפת סכנה מיידית לחייו, לכן ירה בו, לאחר שהזהיר אותו. הנאשם כופר באשמה וטען בחקירתו שפעל מתוך הגנה עצמית ובתוקף סמכותו כשוטר מג"ב".

 

בבדיקה הפתולוגית שנערכה בגופתו של דארי בן ה-32 במכון לרפואה משפטית באבו כביר, נמצא חור כניסה של כדור בגבו, וחור יציאה מעל הלב. במחלקה לחקירות שוטרים נגבו עדויות בנושא, ושוטרים שנכחו במקום האירוע נחקרו ונתנו את גירסתם. 

 

דודו של דארי, אבו ג'מיל, אמר לאחר הלוויתו ל-ynet: "הגעתי למקום לאחר כמה דקות. עמדנו ליד תחנת הדלק ודארי נורה בגב. לקחו אותו לבית החולים, רצינו להגיע לשם כדי לראות מה קורה איתו ואז הודיעו לנו שהוא מת. אחר כך לקחו את הגופה לבדיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל נווה
נורה בגבו. סמיר דארי
צילום: טל נווה
צילום: גיל יוחנן
הרצל שבירו
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
המהומות בעיסאוויה
צילום: רויטרס
מומלצים