שתף קטע נבחר

35 מאסרי עולם למתכנן הפיגוע במלון פארק

עבאס אל-סייד עמד בראש זרוע החמאס בטול כרם ונמצא אחראי לתכנון הפיגוע במלון פארק ובקניון השרון, פיגועים בהם נהרגו 35 בני אדם. השופטות שגזרו את דינו: "אחריותו של הנאשם, וכפועל יוצא מכך גם עונשו, כבדים יותר, בשל מעמדו וסמכותו כמנהיג. הטלת עונשי מאסר עולם מצטברים יש בה כדי לתת ביטוי הולם לקדושת החיים"

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (יום ג') 35 מאסרי עולם ועוד 50 שנות מאסר במצטבר על עבאס אל-סייד, שהורשע בתכנון הפיגוע במלון פארק בנתניה. בפיגוע נרצחו 30 בני אדם ונפצעו עשרות, כשהסבו לשולחן ליל הסדר במלון בחודש מארס 2002, ומחבל מתאבד פוצץ עצמו במקום.

 

בעקבות הפיגוע יצא צה"ל למבצע "חומת מגן" בערי הגדה המערבית, במהלכו השתלט צה"ל על מתחם המוקטעה ברמאללה, בו שהה יו"ר הרשות הפלסטינית דאז, יאסר ערפאת.

 

אל-סייד, שעמד בראש הזרוע הצבאית של החמאס בטול-כרם, הורשע כי תכנן גם את הפיגוע בקניון השרון במאי 2001, שבו נרצחו חמישה אנשים ונפצעו עשרות. בנוסף למאסרי העולם נגזרו עליו 30 שנות מאסר נוספות בעוון עבירות של ניסיון רצח וגרימת חבלה חמורה, ו-20 שנות מאסר נוספות בגין חברותו בארגון טרור.

 

 

אל-סייד הורשע כי החל לתכנן את פיגוע ההתאבדות זמן רב קודם לכן, ולצורך כך קשר קשר עם פעילי חמאס נוספים והורה להם לגייס מחבלים מתאבדים לייצר חגורות נפץ. במאי 2001, כאשר שימש כראש הזרוע הצבאית של החמאס בטול כרם, תיכנן את הפיגוע בקניון השרון בנתניה.

 

בגזר הדין כתבו השופטות ברכה אופיר-תום, מרים סוקולוב ותחייה שפירא כי אל-סייד אחראי לרציחתם של 35 חפים מפשע אשר מצאו את מותם בנסיבות טרגיות בשני פיגועי התאבדות מחרידים, וכי כל חטאם היה כי הם ישראלים ויהודים.

 

"מעדויות הניצולים שהעידו בפנינו עלתה תמונה מזעזעת של משפחות שלמות שנכחדו בפיגוע במלון פארק, כשהניצולים נותרו מצולקים וחבולים לצמיתות, בגופם ובנפשם. בין הנפגעים בלטו רבים שהיו אנשים מבוגרים בני 70 ומעלה אשר שרדו בדרך נס את השואה, עלו ארצה על מנת לחיות בבטחה במדינת היהודים ונרצחו באכזריות בידי הנאשם ושותפיו, חלקם היו צעירים וילדים אשר איבדו את בני משפחתם ונותרו כואבים, פגועים ונכים".

 

התובעת זמירה גולדנר עתרה לבית המשפט בשלב הטיעונים לעונש וביקשה להטיל עליו 35 מאסרי עולם, ובית המשפט קיבל היום את טענתה. השופטות כתבו: "בהתחשב בחומרת המעשים, נסיבותיהם, אכזריותם ותוצאותיהם הקשות לא מצאנו נסיבות מיוחדות המצדיקות הימנעות מהטלת עונשי מאסר עולם מצטברים בגין מעשי הרצח של כל אחד ואחד מהקורבנות שהנאשם הורשע ברציחתם

 

"אחריותו ועונשו של הנאשם כמנהיג ארגון טרור אשר יזם, תיכנן ואשר היה אחראי באופן אישי על שליחת המחבלים המתאבדים לפעילות חבלנית בישראל, אינם יכולים להיות קלים ופחותים מאלה של שליחיו ופקודיו אשר נידונו למאסרי עולם מצטברים. אחריותו של הנאשם, וכפועל יוצא מכך גם עונשו, כבדים יותר, בשל מעמדו וסמכותו כמנהיג".

 

עוד כתבו השופטות: "הטלת עונשי מאסר עולם מצטברים יש בה כדי לתת ביטוי הולם לקדושת החיים, לחומרה ולזוועה שבמעשיו של הנאשם, אשר רצח ללא רחם אזרחים חפים משפע על לא עוול בכפם וללא כל אבחנה".

 

התובעת במשפט, זמירה גולדנר, אמרה בתגובה: "העונש החמור שנגזר על אל סייד משקף את חומרת המעשים שלו". ואילו עורך דינו של אל-סייד, ניר ממון מהסנגוריה הציבורית, אמר כי הוא מאמין שיש לערער על הרשעתו ועל העונש לבית המשפט העליון וכי ההחלטה על כך תתקבל בשבועות הקרובים. לטענתו אל סייד סבל מאלימות פיזית קשה במשך שעות ארוכות במהלך חקירתו וכי היתה פגיעה בזכויותיו במהלך החקירות והמשפט.

 

צילום וידאו: ירון ברנר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
אל-סייד בבית המשפט
צילום: עופר עמרם
צילום: איי פי
מלון פארק לאחר הפיגוע
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
"רצח ללא רחם אזרחים". המלון
צילום: רויטרס
מומלצים