שתף קטע נבחר

מנתחו של שרון: "לא יודעים אם הוא סובל"

במהלך היום צפויים רופאיו של ראש הממשלה להוריד את מינון חומרי ההרדמה הניתנים לו. אם הכל יילך כשורה, עד שעות הערב יופסק לחלוטין מתן החומרים. לאחר שתפוג השפעת חומרי ההרדמה, ניתן יהיה לבדוק תגובות כמו פתיחת עיניים, הכרה, דיבור ותנועות. מנתחו של שרון, פרופ' אומנסקי, ל"ידיעות אחרונות": "אנחנו רחוקים מאוד מלאמוד את הנזק שנגרם לו ואת יכולתו לחזור לתיפקוד". עוד ציין: "שרון מגלה סימני אי-נוחות, אבל אנחנו לא יודעים אם הוא סובל"

מחכים לפתיחת העיניים וחזרת ההכרה: במהלך היום (ד') צפויים רופאיו של ראש הממשלה אריאל שרון להמשיך בהורדת מינון חומרי ההרדמה הניתנים לו. לפי ההערכה, עד שעות הערב יופחת מינון חומרי ההרדמה עד לאפס, ולאחר מכן יהיה צורך להמתין פרק זמן של עד 36 עד שחומרי ההרדמה יתפנו לחלוטין מהגוף.

 

לאחר שתפוג השפעתם של חומרי ההרדמה, ניתן יהיה לבדוק תגובות כמו פתיחת עיניים, דיבור ותנועות - תפקודים המושפעים מנזק אפשרי שנגרם לאונות. עד עכשיו בדקו הרופאים בעיקר תגובות עצביות שמקורן בגזע המוח.

 

מנתחו של שרון, פרופ' פליקס אומנסקי, אומר בראיון ל"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" כי עדיין מוקדם לאמוד האם ראש הממשלה יחזור לתיפקוד מלא: "אנחנו עדיין רחוקים מאוד מהיכולת לאמוד את מידת הנזק שנגרם. כמה רחוקים? זה יכול לקחת גם שבועות ואפילו חודשים". באשר לסיכויי ההתאוששות אמר: "יש מקרים שבהם יש חזרה לתפקוד מלא - ויש מקרים שלא".

 

במה שנוגע למצבו של ראש הממשלה שרון ציין כי "הוא לא מגיב לגירויים מילוליים, לא לקריאה בשמו ולא לפקודות. אנחנו לא יודעים איזה נזק נגרם לאונה הימנית - האם נמחקה כליל או לא". לדבריו, "שרון מגלה סימני אי-נוחות, אבל אנחנו לא יכולים להגיד שהוא מעווה את פניו כאשר אנחנו גורמים לו לכאב".

  

צילום וידאו: ערוץ 2

 

מקורבי ראש הממשלה מצויים בציפייה דרוכה לקראת הבדיקות היום. לדבריהם, לצד התקווה הגדולה יש גם חשש, אולם הם שומרים על אופטימיות: "הסימנים המעודדים מהיומיים האחרונים גורמים לנו להתחזק ולהאמין שאריק יצא מזה", אמר אחד מעוזריו הקרובים.

 

"אנו מעודדים מהאהבה והתמיכה לה זוכה ראש הממשלה. אנו מרגישים שכל העם עם אריק במאבק הזה שלו. מחר זה עוד שלב אחד במאבק שלו על חייו. אנו מקווים ומתפללים שהוא יצלח גם אותו", אמר אמש יועץ קרוב.

 

עמרי שרון, בנו של ראש הממשלה, יצא אמש בהצהרה ראשונה לתקשורת, ואמר כי "יצאתי לכאן להודות בשם בני משפחתי לאזרחי ישראל שמאז יום רביעי עוטפים אותנו בדאגה, בתפילה בחום ובאהבה לשלומו של אבי".

 


עומרי שרון בבית החולים. צילום: אי.פי

 

עמרי גם הודה לבית החולים ולצוות הרפואי: "בנוסף אני רוצה להביע את הערכתנו הרבה ואת תודתנו לבית החולים הדסה עין כרם, לצוות הרפואי המטפל באבי ולרופאיו האישיים, שעשו ועושים לילות כימים בטיפול מסור בראש הממשלה. אנחנו אסירי תודה על היחס החם, הטיפול המקצועי והמסירות הרבה של כולם", הוסיף עמרי. הוא סיים את דבריו הקצרים: "תודה לכולם, אותנו זה מאוד מחזק".

 

גם משרד הבריאות פירסם היום הודעת תמיכה ברופאי שרון. בהודעה נאמר כי שר הבריאות, דני נוה, ומשרדו חוזרים ומחזקים את ידי רופאי בית החולים הדסה עין כרם בירושלים והעובדים "שעושים עבודה מסורה בטיפול בראש הממשלה". בהודעת משרד הבריאות נמסר עוד כי "השר והמשרד בטוחים שהרופאים פועלים במקצועיות, תוך הפעלת שיקול דעת ומגישים רפואה איכותית ומעולה".

 


מגיעים לבקר. צילום: אי.פי

 

עובדי לשכת ראש הממשלה הבכירים מקפידים להמשיך ולהגיע למחלקה הניורוכירורגית בקומה השביעית של ביה"ח הדסה בירושלים לשהות עם בני משפחת שרון. במהלך היממה האחרונה הם ביקשו להדגיש שעדיין קיימת סכנה לחייו של שרון: "מצד אחד אנו מאוד שמחים על ההתפתחויות החיוביות אבל מהצד השני אנו מקשיבים היטב לצוות הרפואי החוזר ומדגיש שלמרות השיפור, מצבו של רה"מ עדיין קשה. המתח של בני המשפחה ושלנו הוא עצום, עם זאת רובנו הולכים על הקו האופטימי ומאמינים שאריק שרון יוכל גם לזה", אמר עוזר אחר.

 

"שיפור משמעותי במצב שרון" 

 

מוקדם יותר אתמול דיווחו הרופאים על שיפור משמעותי במצבו של שרון בהשוואה לימים האחרונים, ועל כך שהוא מניע את ידו השמאלית. ד"ר יורם וייס, רופא מרדים בבית החולים הדסה אמר כי "כולנו צריכים להתאזר בסבלנות. בהשוואה לימים האחרונים יש שינוי משמעותי במצבו של רה"מ אריאל שרון, אבל עדיין יש לנו דרך ארוכה וצריך להתאזר בסבלנות. בימים הראשונים היינו צריכים לייצב אותו מבחינת פרמטרים של חיים, דופק, נשימה לחץ דם, הגענו לזה. אנחנו צריכים להתאזר בסבלנות לגבי השלבים הבאים".

 

הד"ר וייס הוסיף כי "מצבו של ראש הממשלה קשה, אבל יש שיפור ביציבות של ראש הממשלה. אין סכנת חיים מיידית. היינו על הצוק, התרחקנו 5 מטר מהצוק". ד"ר וייס הוסיף כי כמות התרופות המרדימות יורדת, אך עדיין יש תרופות בדמו של שרון, ויקח עוד כמה ימים עד שמתן התרופות יופסק. לדבריו, לא ניתן עדיין לדעת מהו מצבו הקוגניטיבי של ראש הממשלה.

 

הפרופ' שלמה מור-יוסף, מנהל הדסה, אמר כי "מבחינת התפקוד המוחי, רה"מ הניע היום את יד ימין ורגל ימין בתנועות יותר גדולות מאשר אתמול". הוא גם אישר שכפי שפורסם לראשונה ב-ynet, "ראש הממשלה הניע היום גם את יד שמאל. אלה השינויים הנוירולוגיים שמצביעים על התקדמות קלה בתפקודי המוח של שרון".

 

מור יוסף סייג את דבריו כי "העובדות מראות על שיפור בתיפקוד הנוירלוגי של רה"מ. המצב עדיין קשה, המצב יציב, ומה יילד יום - איננו יכולים לנבא".


פורסם לראשונה 10/01/2006 21:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי חיון
פרופ' אומנסקי. ייקח זמן
צילום: אבי חיון
צילום: איי אף פי
"תודה על הדאגה, האהבה והחום"
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
התדרוך
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
מתפללים בחצר "הדסה"
צילום: רויטרס
מומלצים