שתף קטע נבחר

מחקר: 40% מהאשכנזים - צאצאי 4 אמהות

כ-3.5 מיליון יהודים אשכנזים הם צאצאי אותן ארבע אמהות, כך טוען מחקר גנטי שבוצע על-ידי חוקרים מהמרכז הרפואי רמב"ם והטכניון בחיפה. המחקר גילה שאותן אמהות חיו באירופה במהלך 2,000 השנים האחרונות וכל אחת מהן השאירה "חתימה" גנטית בצאצאיה

כ-3.5 מיליון יהודים אשכנזים - שהם כ-40 אחוז מכלל יהדות אשכנז של ימינו - הם צאצאי אותן ארבע אמהות, כך טוען מחקר גנטי שבוצע על-ידי חוקרים מהמרכז הרפואי רמב"ם והטכניון בחיפה ופורסם בירחון האמריקני לגנטיקה The American Journal of Human Genetics.

 

על פי המחקר, ארבע האמהות חיו באירופה במהלך 2,000 השנים האחרונות, אולם החוקרים מציינים כי הן לא בהכרח חיו באותו מקום או אפילו באותה מאה.

 

המחקר גילה שכל אם השאירה "חתימה" גנטית שניכרת בצאצאיה כיום. יחד, כל ארבע החתימות מופיעות בכ-40 אחוז מכלל היהודים האשכנזים, אינן קיימות באנשים שאינם יהודים, ונדירות מאוד ביהודים שאינם אשכנזים. החוקרים העריכו שכלל היהודים ממוצא אשכנזי נאמדים בכ-8 מיליון איש מתוך כ-13 מיליון יהודים בעולם.

 

מקורם של היהודים האשכנזים ביהודים שהיגרו מארץ ישראל לאיטליה במאות הראשונה והשניה, מסבירים החוקרים. בהמשך, קבוצה זו היגרה למרכז אירופה במאות ה-12 וה-13, והתרחבה בהדרגה, עד שמנתה 10 מיליון נפש לפני מלחמת העולם השנייה.

 

החוקר הראשי במחקר, ד"ר דורון בהר, ביצע את המחקר במסגרת חופשה ללא תשלום מבית החולים רמב"ם. ד"ר בהר מספר שארבע הנשים אליהן מתייחס המחקר, חיו לפני כ-1,300 שנה  ושאין קשר משפחתי ביניהן "ברור גם שאין בידינו את הדרך להגיע ולברר מי היו הנשים הללו, מה שמן. היפה בדבר הוא שגם בין אותם אנשים שנתנו את הדגימות אין קשר משפחתי שידוע להם עליו. אלו אנשים זרים זה לזה. אלא שהאמצעים הגנטיים זוכרים יותר אחורה מאשר בני אדם, ואת הקרבה הגנטית אפשר לתארך", אמר ד"ר בהר.

 

לדבריו מחקרים מהסוג הזה נותנים הגיון גנטי מוכח לבדיקות האלה, שכן הם מוכיחים שבשורה התחתונה רבים מיוצאי אירופה הינם קרובי משפחה, אם כי בדרגה רחוקה. ד"ר מהר הוסיף שלכל בסיס נתונים של אוכלוסייה מסוימת יש השכלות לרפואה משפטית-גנטית. "עקרונית, אם טרוריסט מתפוצץ בארה"ב, ניתן כיום לקבוע, על פי הד.נ.א שלו, אם מדבר במחבל ממוצא אירופאי, צפון אפריקני או כל מוצא אחר. בנוסף, המחקר נותן כלי למדענים בעולם כולו ללמוד על אבולוציה והתפתחות של האוכלוסייה ביבשות שונות, הגירה, נדידה וכו'".

 

המנחה של ד"ר בהר במחקר, היה פרופסור קרל סורצקי, מי שעמד גם בראש הצוות שביצע את "מחקר הכוהנים". במחקר התגלה שקרוב ל-50 אחוז מהיהודים הנחשבים לכוהנים, נושאים סממנים גנטיים המשייכים אותם לאותו אב קדמון. נתונים דומים התגלו במחקרים שבוצעו בלויים. 

 

המחקר בדק DNA של יותר מ-11 אלף דגימות שנלקחו מ-67 קבוצות אוכלוסיה. ה-DNA שנבדק הוא כזה שמקורו באם. אשה יכולה להעביר אותו לנכדיה רק דרך בנותיה. לפיכך, ה-DNA הזה "הוא כלי נהדר לעקוב אחרי שושלות יוחסין שמקורן באמהות". .


פורסם לראשונה 13/01/2006 03:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים