שתף קטע נבחר

שרי הליכוד זועמים: "נתניהו ישלם את המחיר"

אחרי שספגו מפלה קשה בפריימריז חשים שרי הליכוד הבכירים פגועים וזועמים. "נתניהו פעל כדי לדחוק את כל השרים שלו מהעשיריה הראשונה", אומרים מקורבים. לדבריהם, נשקלת אפשרות שמכתבי ההתפטרות של השרים מהממשלה יימשכו. ורק סילבן שלום מרוצה: מקומו השני שוריין, והוא הגיש בצהריים מכתב התפטרות למזכירות הממשלה

אחרי לילה של חגיגות, בליכוד מתנפצים על קרקע המציאות הפוליטית: שרי הליכוד הבכירים קיבלו אתמול מכה קשה מרכז המפלגה. דני נוה הודח מהחמישיה הראשונה והוצב במקום השמיני, לימור לבנת נדחקה למקום ה-11 וטיפסה לעשירי רק בזכות השיריון הנשי. ישראל כץ מפגר מאחור במקום ה-12. את האצבע המאשימה מפנים השרים היום (ו') לכיוונו של יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו.

  

ומה אומרים מקורביו של נתניהו? "יו"ר הליכוד מעריך מאוד את יכולתם וניסיונם של שרי הליכוד. לכולם יש מקום בצמרת הליכוד ובהנהגת המדינה".


נתניהו, כחלון ושלום מציגים אחדות (צילום: אלי אלגרט)

 

המקורבים מספרים כי נתניהו הבטיח תמיכה ולא קיים. הוא הסיר את שמותיהם של השרים מרשימות המומלצים, והם כולם חשים עלבון עמוק. מקורביהם מאיימים שנתניהו ישלם בסופו של דבר את המחיר. "הוא פעל כדי לדחוק את כל השרים שלו מהעשיריה הראשונה ועכשיו הוא עוסק בכיבוי שרפות ובהרגעת השרים עד ליום א' בשתיים, אז יכנסו מכתבי הפיטורים שלהם לתוקף", הם אומרים.

 

השרים כה כעוסים עד שיש מי שמגדיל לעשות ומעלה את האפשרות שימשכו את מכתבי הפיטורים שלהם מהממשלה. "במצב שנוצר הכל אפשרי. השרים כבר לא חייבים לו כלום", אומרים המקורבים ומבטיחים: "מה שבטוח - משעמם לא יהיה".

 

מקורבי לבנת מאשימים מפורשות את נתניהו על שלא עמד בסיכומים והסיר את תמיכתו בשרה מכל רשימת המומלצים. גם מקורביו של השר ישראל כץ מספרים כי נפגע באופן אישי מהתנהלותו של נתניהו. "ישראל עדיין מעכל. מצב רוחו לא להיט, אבל ברור שהוא יתאושש במהרה. השר כץ כועס מאוד על נתניהו כי ההתנהלות שלו פגעה בו. טביעות ידיו של נתניהו בהרכבת הרשימה ברורים ביותר. לא בכדי ח"כ גלעד ארדן, שנחשב למקורבו של נתניהו, הגיע למקום השני".

 

אכזבה בקרב אנשי נוה

 

כץ ברח חמק אמש לביתו במושב כפר אחים, ולא עלה לקדמת הבמה לחגיגות הרכבת הרשימה. עם זאת מקורביו סיפרו כי "הוא יעמוד בראש מזכירות הליכוד בשנים הקרובות. מוקדם מאוד להספיד אותו. העתיד יהיה מאוד מעניין". השר נוה הופיע בכל הסקרים המקדימים בחמישיה הראשונה. גורמים בסביבתו העידו כי הביע אכזבה קשה עם היוודע התוצאות.  

  

היחיד שנותר אולי מרוצה הוא שר החוץ, סילבן שלום, שהגיש בצהריים למזכירות הממשלה את התפטרותו. ההתפטרות צפויה להיכנס לתוקף ביום שני. עם כניסתה של ההתפטרות יצטרף שלום אל חבריו, שרי הליכוד לבנת, נוה וכץ, שהגישו כבר אתמול את ההתפטרות ויהפכו לחברי כנסת מן המניין ביום ראשון - אם לא יחולו שינויים של הרגע האחרון. 

 

התפטרותו של שלום הושגה אחרי מפגש שהוגדר" טוב ומפוייס" בינו לבין יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו. השניים הצליחו במפגש הזה להגיע סוף כל סוף להסכמה על התפטרותו של שלום מן הממשלה. הפגישה, שנועדה ליישור ההדורים, התקיימה מכיוון שבין השניים עבר חתול שחור על רקע ההוראה של נתניהו בליל רביעי להוציא את שרי הליכוד מן הממשלה.

  

בתום הפגישה אתמול הוחלט כי השר שלום יגיש את התפטרותו כבר היום. נתניהו ביקש משלום להשתתף בישיבת הממשלה ביום ראשון, שבה יידון נושא ההצבעה הפלסטינית במזרח ירושלים, אולם לבסוף הוסכם כי שלום לא יגיע.

 

שלום ונתניהו הופיעו אתמול יחד, על במה אחת - בימת הניצחון במרכז הליכוד, שם בחרה התנועה נבחרת שתוביל אותה אל הבחירות הקרובות לכנסת. 

 

מרכז הליכוד בחר לדחוק אתמול את קבוצת המורדים בליכוד, זו שמיררה לאריאל שרון את החיים והביאה לנתניהו את הניצחון, אל תחתית רשימת המפלגה לכנסת. לעומתם, קודמו לצמרת הרשימה צעירי המפלגה. ח"כ משה כחלון, שנחשב למורד מתון - אולי המתון ביותר, דווקא הפתיע כשהפך למנצח הגדול של הערב. כחלון דורג במקום הראשון בפריימריז והוא יוצב במקום השלישי אחרי נתניהו ושלום המשוריינים. אחרי כחלון: גלעד ארדן, גדעון סער, מיכאל איתן, ראובן ריבלין, דני נוה ויובל שטייניץ. לימור לבנת המאוכזבת חותמת את העשירייה הפותחת.

  

ובינתיים בקדימה מתכוננים למינויים שלאחר פרישת שרי הליכוד. שרת המשפטים, ציפי לבני, צפויה להתמנות ביום שלישי הקרוב לתפקיד שרת החוץ, לאחר התפטרותו של השר סילבן שלום. מינויה של לבני הוא אחד מבין שישה מינויים שייאלץ ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, למנות בשבוע הבא בעקבות פרישתם. שמעון פרס ימונה לשר לפיתוח הנגב והגליל עם סמכויות למשא ומתן עם הפלסטינים.

  

אולמרט מייעד את לבני, המכהנת גם כשרה לענייני קליטה ועליה, לתפקיד שרת החוץ בממשלה הבאה, אם אכן תצליח קדימה במשימתה. השרה לבני ויתרה על המקום השני ברשימת קדימה כדי שיתאפשר להציב שם את שמעון פרס. ביום ראשון הקרוב תתקיים ישיבת ממשלה רגילה ואילו ישיבת מינויי השרים החדשים תיערך רק ביום שלישי. מלבד מינויה של לבני, ימונו חברי הכנסת חיים רמון ודליה איציק לתפקידי שרים. בנוסף, צפוי מינויים לשרים של שני סגני השרים זאב בוים ויעקב אדרי.


פורסם לראשונה 13/01/2006 11:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
המנצח, משה כחלון
צילום: אלי אלגרט
צילם: ירון ברנר
לבנת. אצבע מאשימה
צילם: ירון ברנר
צילום: עופר מאיר
מאוכזב. נוה
צילום: עופר מאיר
צילום: דלית שחם
מוקדם להספיד. כץ
צילום: דלית שחם
צילום: ירון ברנר
שלום. בדרך החוצה מהממשלה
צילום: ירון ברנר
מומלצים