שתף קטע נבחר

"זקן המקובלים" הרב כדורי הלך לעולמו בשיבה מופלגת

הרב כדורי, שאושפז לפני שבועיים עקב דלקת ריאות חריפה, מת בבית החולים בירושלים והוא בן למעלה מ-104 שנים. הרב כדורי, שזוהה עם ש"ס, היה בעל שם עולמי בכתיבת קמיעות ואלפים ביקשו את ברכתו. ח"כ ישי: "כל בני ישראל היום משפחה אחת אבלה על מי שכל חייו התפלל למען עם ישראל ועלה בסערה השמיימה". הנשיא קצב: "הרב היה ידוע בצניעותו הרבה ובאורח חייו והקדיש את עצמו למען צורכי עם ישראל"

זקן המקובלים בארץ, הרב יצחק כדורי, מת אמש (שבת) מדלקת ריאות חריפה והוא בן למעלה מ-104 שנים. כך מסר דובר בית החולים ביקור חולים בירושלים, שבו היה הרב מאושפז בשבועיים האחרונים. רופאו האישי סיפר כי ליד מיטתו היו בעת המוות בני משפחתו של הרב - אשתו, בנו, ביתו ונכדיו. הרב הראשי שלמה עמאר, אריה דרעי וח"כ אלי ישי הגיעו גם הם לבית החולים, וערכו תפילה ליד מיטתו עם מקובלים ורבנים. חלק מרחוב הנביאים הסמוך לבית החולים נסגר לתנועה לאחר שעשרות חרדים הגיעו לבית החולים.

 

"כל בני ישראל היום משפחה אחת אבלה על מי שכל חייו התפלל למען עם ישראל ועלה בסערה השמיימה", אמר ח"כ ישי. הרב עובדיה יוסף, מועצת חכמי התורה של ש"ס ותנועת ש"ס פירסמו הודעת אבל על פטירתו של הרב, "משיירי הכנסת הגדולה".

 

גם נשיא המדינה, משה קצב, הביע את צערו הרב על פטירת הרב כדורי. מלשכת הנשיא נמסר כי "הנשיא כואב את מותו של הרב החשוב רב הפעלים  

אשר שמו נודע בארץ ובעולם". "הרב כדורי, מגדולי רבני ארץ ישראל והעם היהודי, התאפיין באהבת ישראל, בבקיאות שאין שני לה בתורת הקבלה, היה למקור השראה לעם ישראל בארץ ובתפוצות ותרם לאחדות העם. הרב כדורי היה ידוע בצניעותו הרבה ובאורח חייו והקדיש את עצמו למען צרכי עם ישראל", אמר נשיא המדינה.

 

גם הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, הביע צער עמוק "על שנלקח מאיתנו זקן המקובלים שהיה שריד לדור ענקי. הרב כדורי היה צדיק ועניו, הקדיש לילות כימים לברך יהודים, להתפלל על עם ישראל, כאב את כאב הפונים אליו על כל צרותיהם והשתתף בכאבם".

 

הרב כדורי אושפז לפני שבועיים בבית החולים במצב קשה, וכמה שעות לאחר אישפוזו חלה החמרה במצבו. כבר עם אשפוזו, הרב הונשם והורדם. אמש הודיע בית החולים כי חלה הידרדרות נוספת במצבו, שהוגדר "אנוש". במשך השבוע סבל הרב מזיהום בדמו שנגרם כתוצאה מפטרייה וקיבל טיפול תרופתי אגרסיבי.

 


חצר בית החולים הוצפה במבקרים לאחר שנודע על המוות. צילום: גיל יוחנן

 

הידרדרות נוספת במצבו של הרב כדורי נרשמה ביום חמישי, כאשר בפעם השנייה אירעה קריסה של מערכות גופו. במהלך השבת עבר כדורי ניתוח פיום-קנה (טרכיאוסטומיה), במהלכו הוחדר צינור לקנה הנשימה שלו ואליו חוברה מכונת ההנשמה. הרב הזדקק לניתוח לאחר שצינור הנשימה שהוכנס ללועו גרם לו לדימומים. הרב כדורי סבל במהלך השבת גם מדימומים בכבד. בנוסף, דם שחדר לריאותיו הקשה על פעולת הנשימה ועל חימצון הדם. בשעות הערב הגיע אל בית החולים יו"ר סיעת ש"ס, אלי ישי, ושהה בסמוך לחדרו.

 

ברי בר ציון מנהל בית החולים ביקור חולים, סיפר אתמול בערב: "כדורי הגיע לפני שבועיים לבית החולים כשהוא סובל מדלקת ריאות חריפה וזיהום בדם. במהלך האשפוז ידענו עליו ומורדות, בשבוע שעבר הייתה אופטימיות זהירה מצד הרופאים. הוא קיבל טיפול מסור, אך עקב הצטברות של כשלים מערכתיים - נפטר".

 

ד"ר יוסף קליינמן, רופאו האישי מזה 15 שנה של הרב ומנהל המחלקה הפנימית בבית החולים אמר כי "מדובר באדם שחי בשלוש מאות, הוא נולד ב-1894 ונפטר כאשר הוא בן 112. ברור לכולם שאיש בגילו סובל ממקדמי ביטחון ירודים מאוד ולכן כל מחלה פוגעת בכל גופו. זה גם מה שקרה במהלך האשפוז, הוא סבל מזיהום דלקתי קשה בשתי הראות. בוקר שבת הוא סבל מדימום קשה לתוך הריאות ולא היה ניתן לחמצן את הריאות שלו, וזה למעשה הביא למותו. בכל שנותיו היה בריא, למרות שהיה מעשן. כאשר שאלתי אותו מדוע אתה מעשן הוא השיב – עשן טוב למלאכים".

 

הלוויתו תצא היום ב-12:00 מרחוב דוד בשכונת הבוכרים, שבו נמצאת ישיבתו של הרב, להר המנוחות.

 

מומחה עולמי לקמיעות

 

כורך הספרים הצנוע שהפך למקובל המפורסם בארץ, נולד בעיראק, ועלה ארצה בגיל 17. גילו המדוייק נתון למחלוקות, ונע בין 104 ל-112. הוא למד בישיבת פורת יוסף בבירה והיה תלמידם של מקובלים שפעלו בירושלים של ראשית המאה הקודמת, ביניהם הרב סלמן אליהו, אביו של הרב מרדכי אליהו.

 

הרב כדורי, שמקצועו הרשמי כורך ספרים, נחשב למומחה עולמי בכתיבת קמיעות. כיום, רבים מאישי הציבור במדינה מסתובבים כשבכיסם קמיע שהכין עבורם. לאחרונה נפוצו שמועות בעולם החרדי גם כי "בחלומו של הרב כדורי נגלה אליו המשיח".

 

בתחילת דרכו תמך הרב כדורי ב"אגודת ישראל", אך כאשר קמה ש"ס הצהיר בפומבי על תמיכתו בתנועה החדשה. היה זה אריה דרעי שהציב את הרב הצנוע והמסוגף בחזית התנועה. שמו של הרב נקשר לפני כשנה וחצי לאיגרת שהופצה מטעמו, בה הבטיח ברכה למתנגדים להתנתקות. ואולם, בנו דוד כדורי, טען לאחר מכן שאביו "מאמין דווקא שעזה שייכת לפלסטין".

 

בחודש אפריל השנה הפתיע הרב כשהביע תמיכה בראש הממשלה שרון לנוכח ההתנתקות. "אם יתנו להם דבר קטן ויהיה שלום איתם, אפשר לעזוב את גוש קטיף. אפשר לסמוך על שרון, הוא בסדר. מותר לוותר על שטחים באזור עזה", אמר הרב לעיתון החרדי "למשפחה", בתשובה לשאלה האם מותר לוותר על גוש קטיף. הרב כדורי הוסיף אז: "אין אמונה בערבים אבל חייבים קצת שקט. הממשלה של שרון לא כל כך רעה".  

 

מטאור פוליטי 

 

בבחירות 1996 עלה לכותרות שמו של הרב, שהיה אז בן יותר מ-90 כשהופיע כמעט בכל עצרת בחירות של ש"ס ברחבי הארץ. הרב כדורי, שהיה מגיע לכל אירוע במסוק, נופף לקהל המשתתפים מכסאו המרופד שנישא על ידי עוזריו.

 

באוקטובר 1997 עלה שמו של כדורי לכותרות. במפגש עם ראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו לחש נתניהו לאזונו של הרב "אנשי השמאל שכחו מה זה להיות יהודים". דבריו של נתניהו עוררו סערה גדולה במערכת הפוליטית לאחר שהוקלטו על-ידי אחד העיתונאים שהוזמן למפגש.

 

לקראת בחירות 1999, כשאנשי חצרו של הרב כדורי הבינו את כוחו הפוליטי, הם שקלו להתמודד ברשימה עצמאית. משא ומתן קדחתני, דחה בסופו של דבר את תוכניות אנשיו של הרב הקשיש עד לבחירות לכנסת בשנת 2002. אז הקים הרב את רשימת "אהבת ישראל", שלא עברה את אחוז החסימה.

 

סדר יומו של הרב כדורי: אין זמן לשינה

 

באתר האינטרנט של הרב, kaduri.net, נכתב שסדר יומו של הרב כדורי אינו דומה לזה של כל בשר ודם אחר. "ימיו ולילותיו סדורים על פי לוח לימודים ותפילות, כאשר לזמני שינה ואכילה לא נותר מקום רב", נכתב באתר.  

 

הרב היה קם בחצות הלילה לתפילה וללימוד שהתמשכו עד שעלה השחר. לאחר מכן נהג הרב לנוח, וקם שוב בשעה שבע לתפילת שחרית בבית הכנסת שבישיבת נחלת יצחק. הרב היה ידוע כמי שמאריך בתפילת השחרית, ועד סיומה היו מצטופפים בצילו עשרות מבקשי ברכות. "הרב אינו יודע לסרב לאף אחד. כל יהודי שבא לבקש את ברכתו ועזרתו נענה בחפץ לב" - העיד השמש על רבו.

 

בסביבות השעה 10:30 היה הרב חוזר לביתו, עטור תפילין ועטוף טלית. הוא שקע בסדר לימודו בנגלה: כל יום למד הרב דף בבבלי ובירושלמי, אך בבוקר הקפיד דווקא לשנן את פרקו היומי ב"חוק לישראל".

 

בחצות היום נהג כדורי לאכול, ובתום הארוחה היה מקבל אנשים. שעות הקבלה אף פעם לא הספיקו לכל מבקשי ברכתו ובשלוש וחצי נאלץ השמש לנעול את הדלת ולהשאיר בחוץ את המתדפקים הרבים, שביקשו לקבל את ברכתו של המקובל.

 

הלימודים שלאחר תפילת ערבית, התארכו לפעמים עד לשעה 21:00. אם הרב היה עייף, היה מעיין בשכיבה בגמרא, לפני שהיה מקבל שוב את מבקשי ברכתו. יומו של כדורי הסתיים בסביבות השעה 23:00, אז היה לן לשעה קצרה, לקראת תיקון חצות.


פורסם לראשונה 28/01/2006 22:10

 

בהכנת הידיעה השתתפה שני מזרחי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אי-פי
הרב כדורי מברך
אי-פי
צילום: איי אף פי
מומחה לקמיעות. הרב כדורי
צילום: איי אף פי
צילום: יואב גלאי
מבקרים בבית החולים
צילום: יואב גלאי
מומלצים