שתף קטע נבחר

פוענח: סכסוך דייגים ביפו הסתיים בחטיפה ורצח

הותר לפרסום: סכסוך שהחל בין בני הדייג מיפו לבין דייג מעזה הסתיים בחטיפה ורצח, שבוצע על ידי ארגון פשיעה. לפי המשטרה, לאחר שהבוררות בסכסוך נכשלה, אנשי משפחת חמאד, ובראשם עיזאת חמאד, חטפו את חאדר דאקה ואדם נוסף, וכשאלה ניסו להימלט, רצחו את דאקה. המעורבים אף הצטיידו בטיל לאו במהלך האירועים. במשטרה מקווים שהמעצר יצמצם במעט את האירועים האלימים בעיר

סכסוך הדייגים הסתיים ברצח: הותר לפרסום הבוקר (ד') כי המשטרה עצרה את עיזאת חאמד תושב יפו ומספר מ"חייליו" שעל פי החשד היו מעורבים במגוון עבירות פליליות, ביניהן סחיטה ואיומים שהובילו לחטיפה, ניסיון רצח ורצח חאדר דקה במרכז העיר יפו בצהרי היום.

 

במשטרה מאמינים כי חברי הארגון התחמשו לפי החשד באמצעי לחימה שונים, ביניהם טיל לאו וייתכן שמעצרם יצמצם במעט את היקף האירועים האלימים ברחובות יפו. מחר תוגש לבית משפט השלום בתל אביב הצהרת תובע בדבר כוונת המשטרה להגיש כתבי אישום נגד החשודים שנעצרו ובראשם עיזאת חאמד.

 

לפי המשטרה, ביום שבת ה-16 ביולי השנה, הגיעו חאדר דאקה ואדם נוסף שהינו קרוב משפחתו לביתו של עיזאת חמאד ביפו. בבית חמאד הוכו ונכפתו השניים על ידי עיזאת חמאד, חסן אבו ריאש (אחיינו של עיזאת חמאד), פייסל שורפי, עבד קזז, וויסאס שורפי. הם הורו להם לקרוא בקוראן לפני הוצאתם להורג והוכנסו לתא המטען של הרכב בו הגיעו והוסעו מהמקום.

 

 

ברחוב יהודה הימית ארע דבר שתואר על ידי עדי ראייה כמו סצינה מסרט הוליוודי כאשר דקה וקרוב משפחתו הצליחו להיחלץ מתא המטען של הרכב כשהם כפותים ולברוח. עבד קזז, אחד מהחוטפים, הבחין בהם והחל לרדוף אחריהם תוך שהוא יורה לעברם, לעיני עוברים ושבים במרכז העיר יפו. מהירי נפגע ונהרג חאדר דאקה ואילו החטוף השני הצליח להימלט.

 

כל צד הביא בורר

 

הקורבן השני שנעצר ונחקר עוד באותו ערב, לא הסכים למסור לחוקרי מרחב יפתח מי עשה זאת ואף הסתתר במשך חצי שנה מחשש לחייו. החקירה עצמה נמשכה ואז הוברר כי הרקע לאירוע הוא סכסוך כספי בין בני רבה, בעל מסעדת בני הדייג, לבין סוחר דגים מעזה.

 

בעקבות הסכסוך הביא כל צד בורר מטעמו. בני הדייג עירב את חאדר דאקה ואילו סוחר הדגים עירב את משפחת חמאד. בבוררות אמנם נפסק כי בני הדייג ישלם שבעים אלף שקל אולם הסכסוך לא הגיע בכך לסיומו.

 

כעבור כמה חודשים, כאשר חוקרי המשטרה הגיעו שוב לקרוב משפחתו של דקה שהיה עד לרצח, הוא הסכים לשתף פעולה.

 

ביפו רחשו שמועות כי הקורבן השני "החל לדבר" ובשלהי חודש דצמבר, בלשי ימ"ר תל אביב עצרו את עיזאת חמאד וחסן אבו ריאש. שלושת החשודים הנוספים ברחו מהעיר לאיזור נצרת שם שוטרי משטרת מרחב עמקים ומודיעין משטרת נצרת, הצליחו לאתרם ולעצור אותם בסיוע יחידת הגדעונים של מחוז ירושלים בערב הסילבסטר בבית מסתור בנצרת.

 

במהלך חקירתם של החשודים בימ"ר תל אביב הם הובאו בפני שופט ומעצרם הוארך מעת לעת עד לימים אלה, בהם אמורה הפרקליטות להגיש נגדם כתבי אישום, בין היתר על קשירת קשר לפשע, רצח, ניסיון רצח, חטיפה לשם רצח ועבירות נוספות.

 

התחמשו גם בטיל לאו

 

לפי המשטרה, המעורבים גם התחמשו בטיל לאו בעקבות האירועים. ב-26 באוגוסט, לפנות בוקר, נורו שני טילי לאו מאזור רחוב קדם. אחד הטילים פגע במטבח בית מגורים בשדרות ירושלים והטיל השני פגע בסניף טיפת חלב סמוך, בשני המקרים נגרם נזק קל בלבד.

 

מהחקירה עלה כי עבד קזז העריך שהכוונה הייתה לפגוע בו ובמשפחתו ובתגובה, נסע לשכונת ג'ואריש ברמלה ביחד עם פייסל שורפי ונאצר אל עביד, ומשם נסעו צפונה, התחמשו בטיל לאו וחזרו לאזור המרכז.

 

בדרכם חזרה ליפו הודרכו החשודים טלפונית כיצד לירות את טיל הלאו, המדריך, תושב רהט, ששירת בעברו בצה"ל ביחידה קרבית, הסביר להם בצורה מקצועית כיצד להפעיל את הטיל וממה להיזהר.

 

במשטרה התגבר החשש כי השלושה עומדים לבצע בטווח המיידי פיגוע פלילי כנקמה. באזור המרכז התפתח מרדף של השוטרים אחר החשודים שנמלטו לשכונת ג'ואריש ברמלה. אחד החשודים, אל עביד, ירד מהרכב עם הטיל, זרק אותו ונעלם בין הבתים. בנתיב המילוט נתפסו הטיל והפלאפון של החשוד. שני החשודים הנוספים נמלטו עם הרכב, אולם כאמור נעצרו כעבור זמן קצר.

 

במהלך החקירה נעצרו בני הדייג ובנו בחשד לשיבוש הליכי חקירה ועדות שקר אולם שוחררו כעבור יומיים. פרקליטו של בני הדייג, עו"ד בני נהרי, טען כי אין למרשו כל קשר לפרשה.

 

עו"ד ירום הלוי, פרקליטו של עיזאת חאמד, טען בבית המשפט כי העד המרכזי בפרשה, שעל פרטיו הוטל חסיון, הינו קרוב משפחה של משפחת אשור, לה יש סכסוך דמים ארוך ימים עם משפחת חאמד ולכן הוא טוען שחאמד וחייליו הם אלו שעשו זאת.

 

ביפו מעריכים שקזז יקח על עצמו את כל התיק כדי לחלץ ממנו את ראש הארגון עיזאת חמד שרק בחודש יולי 2004 שוחרר לאחר 12 שנות מאסר על ניסיון רצח. לאחר שיחרורו החלה ההסלמה ביפו וארעו מקרי רצח רבים שדווקא רצח חאדר דקה, בו הוא חשוד, אינו קשור לסכסוך הדמים בין משפחת חאמד לאשור. סכסוך זה, אגב, המשטרה עדיין לא הצליחה לפענח.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
עיזאת חמאד
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
עבד קזז
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
חסן אבו ריאש
צילום: אבי כהן
צילום: ירון ברנר
בני הדייג. 70 אלף שקל
צילום: ירון ברנר
מומלצים