שתף קטע נבחר

מוסקבה: גל הקור העז ביותר מזה 65 שנה

הטמפרטורות בבירת רוסיה צונחות. החזאים צופים שהן ירדו לרמה של 40 מתחת לאפס בימים הקרובים. מחוסרי הבית מעדיפים להיעצר ולהילקח לכלא - שם לפחות יש חימום, ובבתי החולים גובר החשש מהפסקות חשמל ומים

בימים כתיקונם, ויטלי, מחוסר בית בן 42, היה עושה כל דבר כדי להתחמק ממעצר. אבל בימים אלה, כשהחזית הקרה שמגיעה למוסקבה מסיביר מורידה את הטמפרטורות ל-30 מעלות מתחת לאפס, לא נותרה לו ברירה. אז הוא השתכר, נשם עמוק, והרביץ לחבר. עניין של חיים או מוות. "בכלא לפחות יש חימום", הסביר הלילה (יום ד') לכתב ה"טיימס" הבריטי. "אם אתה לא מוצא מקום חם לישון בו - אתה מת".

 


מוסקבה קפואה (צילום: איי.פי)

גל הקרה התחיל לתת את אותותיו ביום שני האחרון. המעלות ירדו אז ל-28 מתחת לאפס, שני בני אדם קפאו למוות ו-14 נוספים הובהלו לבתי החולים בבירת רוסיה כשהם סובלים מהיפותרמיה (חום גוף נמוך).

 

הרוסים רגילים לקור, אבל לרמות האלה אפילו הם לא היו מוכנים. מהשירות המטארולוגי הרוסי נמסר כי בשילוב הרוחות העזות, מדובר במזג אוויר קטלני. למרבה הצער, המצב אמור להחמיר, ובימים הקרובים הטמפרטורות יעמדו על 42 מתחת לאפס - גל הקור העז ביותר שפוקד את מוסקבה מאז 1940. ברוסיה כולה, שיא השיאים היה בשנות ה-50, אז נרשמו 71- מעלות ביוקוטיה שבצפון המדינה.

 

"תודה לאל שלא ניתחנו"

 

פרנסי מוסקבה, שמנסים להתמודד עם המצב, הורו לכוחות המשטרה להפסיק את פעולותיהם השגרתיות ולפנות את מחוסרי הבית המתגודדים בתחנות הרכבת ובחדרי המדרגות. בכירים במערכת הבריאות במדינה הורו לקשישים לא לצאת מביתם. חולי הלב התבקשו לעצור בפתח הדלת ולהתרגל לקור לפני שייצאו לרחוב הקפוא.

 

בבתי החולים בעיר הולך ומתגבר החשש שעם הימשכות גל הקרה, יקרסו מערכות החשמל והמים, שנשענות עדיין על ציוד מיושן מהתקופה הסובייטית. רופאים בבית החולים "בוטקינסקאיה" דיווחו כי ביום שני האחרון פסק החשמל במקום לשעתיים. "תודה לאל שאף אחד לא היה בחדר הניתוח, כי הוא היה מת", אמרה אחת הרופאות.

 

המצב אינו טוב בהרבה בערי רוסיה האחרות. בסנט פטרסבורג גרמה תקלה בתחנת הכוח להפסקת החשמל והחימום ב-45 בלוקים. בפרובינציית קומי הצפון-מערבית פונו 83 בני אדם מביתם לאחר כשל במערכות החימום. באזור סמארה שבדרום-מערב נותרו 10 אלף בני אדם ללא חימום מרכזי או מים זורמים, בעוד הטמפרטורות צנחו ל-36 מתחת לאפס. בעיות חימום קשות דווחו גם בפרובינציית טומסק שבמערב סיביר, שם נרשמו הטמפרטורות הנמוכות במדינה - 53 מעלות מתחת לאפס.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
גל קור במוסקבה
צילום: איי אף פי
מומלצים