שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  רהט: התלמידים שובתים בגלל ביוב בחצר

  דו"ח של משרד הבריאות חשף מצב מחריד בבית הספר היסודי ברהט: מצב התברואה ירוד, הביוב זורם בחצר ואין מספיק אסלות וכיורים. משרד החינוך מפנה לעירייה. בעירייה מסבירים שהליקויים בכלל תוקנו. והילדים? הם כבר שבוע לא הולכים לבית הספר

  930 התלמידים ו-89 ילדי הגנים בבית הספר אל-זהרא ברהט השלימו אתמול (ה') שבוע של שביתה עליה הכריז ועד ההורים, בעקבות ממצאי תברואה קשים שעלו מדו"ח של משרד הבריאות על התנאים במקום. מהדו"ח עולה כי הילדים במוסד החינוכי נאלצים להעביר את זמנם שם כשהם חשופים לביוב זורם בחצר, אשפה, לכלוך וצחנה.

   

  התמונה הכללית העולה מן הדו"ח היא של בית-ספר "מלוכלך מאד. שקיות מלאות באוכל לא פונו בניגוד להנחיות התברואה. הקירות, הרצפה, הדלתות, המשקופים והחלונות מאד מלוכלכים". לטענת העירייה, שאחזקת בית הספר והדאגה לנקיונו בתחום אחריותה, תוקנו כל הליקויים הדחופים בעקבות הדו"ח. אך נציגי ההורים טוענים כי התנאים הנוכחיים אינם מאפשרים לילדיהם ללמוד במקום. 

   


  ביוב בחצר בית הספר (צילום: מורן זליקוביץ')

   

  הדו"ח החמור נכתב בעקבות ביקורת שנערכה בבית הספר לפני חודש, והוגש לראש העירייה טלאל אלקרנאוי. נכתב בו, כי באיזורי הכיתות נמצאו ניקוזי ביוב סתומים שגרמו להצפות. בנוסף נכתב כי במקום "יש סירחון שלא ברור מקורו. תעלת מי גשם חותכת את החצר ובעת הביקורת נמצאו מים עומדים בתוכה". על חצר בית הספר נכתב בדו"ח: "הברזיות תקינות, אך הניקוזים סתומים ועקב כך נגרמות שלוליות. אין מספיק פחי אשפה מפוזרים בשטח ואיזור החצרות והפיתוח מלוכלך".

   

  התנאים הבסיסיים בבית הספר - גם אם הביוב במקום היה תקין ובכל פינה היו מפוזרים פחי אשפה - מעוררים דאגה. כמעט אלף ילדים נאלצים להתחרות על שלוש אסלות ושני כיורים בלבד, בעוד תקנות משרדי הבריאות והחינוך קובעים: "לכל כיתת גן חייבים להיות שלושה כיורים ושלושה תאי אסלה - שניים לילדים ואחד לגננות. עבור חמש כיתות של בית-ספר יסודי לבנים חייבים להיות שלוש אסלות, שתי משתנות ושלושה כיורים; לבנות – שש אסלות ושישה כיורים". המחסור, כפי שניתן להבין, זועק לשמים.

   

  המזון שאוכלים התלמידים במהלך שהותם בבית הספר מגיע מוקדם בבוקר מחברת קייטרינג, בניגוד להנחיות משרד התברואה המורות להביא את האוכל סמוך לשעת הארוחה. בנוסף, לא קיימת הקפדה על טמפרוטרת המזון כדי להבטיח את טריותו ובכך קיימת סכנה לבריאות התלמידים.

   

  "המצב בבית הספר ירוד ודורש תיקונים רבים, שיפור מהותי של תחזוקה וניקיון, תוספת של שירותים ופיתוח החצרות", נכתב בסיכום הדו"ח. "נבקשכם להיכנס ללא דיחוי לעבודות הנדרשות בבית ספר זה ובגני הילדים שצמודים לו".

   

  העירייה: אין מקום להשבתת הלימודים

   

  סגן ראש עיריית רהט, יוסי אבו זייד, אמר ל-ynet כי אין כל מקום להשבית את הלימודים: "הגעתי לבית ספר ביום הראשון לשביתה יחד עם ועד ההורים, המפקח הכללי ואנשי משרד חינוך. ראינו את התקלות ולמחרת ישבתי עם מהנדס ועם ועד ההורים וכל הליקויים הדחופים תוקנו. אני לא מבין מדוע לא מחזירים את התלמידים לבית הספר וצר לי על כך שהם לא יושבים בספסל הלימודים. נפגשתי עם ועד ההורים מעל חמש פעמים וסיכמנו שכל הליקויים הדחופים תוקנו ואילו ליקויים מדרגה ב' וג' שהם אינם מהווים סכנה יתוקנו במהלך השנה".

   

  אך ההורים סבורים אחרת. עליאן אבו-גרבוע, יו"ר ועד ההורים, הסביר: "נתנו לעירייה תדרוך לפני חודש, כשיצאה הביקורת. עד עתה הם לא תיקנו דבר. חוץ מהדו"ח אנחנו דורשים שיתקנו ליקויים של ביוב, נזילות, שירותים. שמהנדס העיר ומשרד הבריאות ינפיקו אישור שבית הספר תקין, שמישהו יקח אחריות לכך שהילדים במקום בטוח".

   

  ממחוז דרום במשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד מתנגד לכל השבתה באשר היא. הליקויים שנמצאו בבית הספר ובגינם ועד ההורים משבית את הלימודים, הינם באחריותה ובטיפולה של הרשות המקומית. מחוז דרום פנה לרשות המקומית בדרישה לתקן את הליקויים באופן המיידי. אנו יודעים כי הרשות שוקדת על תיקון הליקויים ונעקוב מקרוב אחר יישומם".

   

  בהכנת הידיעה השתתפה ענת ברשקובסקי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבו גרבוע עליאן
  ביוב בבית הספר
  צילום: אבו גרבוע עליאן
  רהט. מחלוקת עם העירייה
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  מומלצים