שתף קטע נבחר

שוטרים הרגו צעיר ומהומות פרצו בוואדי ערה

תושב ערערה שבוואדי ערה נהרג לאחר ששוטרים ניסו לערוך חיפוש בביתו. השוטרים טענו כי כיוון לעברם נשק, ולכן ירו בו. משפחתו טוענת מנגד: הוא נורה לחינם. בעקבות התקרית פרצו מהומות קשות באזור, וכביש מספר 65 נסגר לתנועה. מאוחר יותר פוזרו המהומות והכביש נפתח מחדש. בכירי המחוז הצפוני נועדים עם מכובדי הכפרים לשיחות הרגעה. מח"ש פתחה בחקירה

מהומות בוואדי ערה: כביש ואדי ערה, כביש מספר 65, נחסם אחר הצהריים למשך שעה קלה (יום ה') לשני הכיוונים בעקבות מהומות שפרצו באזור. המהומות החלו בעקבות מותו של תושב הכפר ערערה נדים מלחם, צעיר בן 28, מירי שוטרים שבאו לבצע חיפוש בביתו. במהלך ההתפרעות נעצרו ארבעה צעירים תושבי האזור. מח"ש פתחה בחקירה בעקבות התקרית.

 

עם היוודע דבר מותו של מלחם, החלו עשרות מתושבי המקום להתעמת עם שוטרים. המשטרה הפעילה רכב לפיזור הפגנות והמתפרעים יידו אבנים לעבר המשטרה וכוחות הביטחון. בערערה שורר עתה שקט יחסי אך עדיין מצויים במקום כוחות גדולים של משטרה מחשש להפרות סדר.

 

מפקד מרחב העמקים והקצונה הבכירה של המחוז הצפוני נועדים עם ההנהגה של הכפרים הערביים בוואדי ערה ועם מכובדים מהמגזר הערבי, בכדי לנסות ולהשליט סדר ושקט באזור בעקבות תקרית הירי. גם השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, הצטרף למפגש. הבכירים נפגשו עם משפחתו של תושב ערערה שנורה למוות בידי המשטרה. עזרא ביקש ממנהיגי היישובים למנוע יידוי אבנים לעבר שוטרים ולשמור על הסדר. הוא הוסיף ואמר כי המשטרה לא תעבור לסדר היום על מקרים של זריקת אבנים או חסימת כבישים.

   

מחקירה ראשונית של האירוע עולה כי בלשים מתחנת עירון הגיעו לבצע חיפוש בביתו של האיש שנורה למוות. השוטרים סיפרו כי חשו סכנה לחייהם ובעקבות זאת ירו בו ופצעו אותו אנושות. האיש פונה לבית החולים "הלל יפה" בחדרה, שם מת מפצעיו. כשעה לאחר האירוע החלו במקום ההתפרעויות.

 

מידע מודיעיני הוביל את בלשי תחנת עירון בשעות הצהריים לביתו של האיש, המוכר למשטרה כעבריין מתחום הסחר באמצעי הלחימה. מהמידע המודיעיני עלה כי בתוך הבית מחזיק החשוד אמצעי לחימה רבים.

 

בשלב זה מתפצל הסיפור לשניים. לטענת המשטרה, לאחר שדפקו על דלת ביתו יצא החשוד כשהוא נושא אקדח. הבלשים ביקשו ממנו למסור את הנשק אך הוא סירב, הסתובב לכיוונם ודרך אותו. מאחר וחשו סכנה ממשית לחייהם פתחו לעברו באש ופצעו אותו.

 

מנגד, טוענים בני משפחתו של החשוד כי בשעה שהגיעו למקום כוחות המשטרה החשוד ישן, ולאחר שהתעורר ירו בו השוטרים, על אף שלא נשא בידו כלי נשק כפי שטוענת המשטרה.

 

"מנסים להעליל עלילות"

 

בן דודו של ההרוג, מילחם מילחם - שהתמודד בפריימריז של מפלגת העבודה על משבצת הצעירים - אמר ל-ynet: "המשטרה מתנהגת כלפי האזרחים הערבים בכח מופרז ללא טיפת רגישות וחמלה. אנחנו נמצאים כמה חודשים לאחר ההתנתקות, ובעיצומן של תקריות בחברון, וניתן לראות את ההבדל איך המשטרה מתייחסת לאזרח יהודי ואיך היא מתייחסת לאזרח ערבי. בן דודי הוא שאהיד, לצערי הם עכשיו מנסים להעליל עליו עלילות ולהפוך אותו לעבריין סמים. זו בושה וחרפה ואנחנו נדרוש שהמשטרה תיתן על כך את הדין".

 

לדבריו, "נפגשנו הערב עם גדעון עזרא. אמרתי לו כי אם חקירת מח"ש לא תהיה ממצה נדרוש חקירה מקיפה שתבדוק מה קדם ללחיצה על ההדק, איזה תדרוך קיבל השוטר, מה אמרו לו מפקדיו. הרי ברור לכל שתופעה של נשק בלתי חוקי היא דבר שיש למגר וייתכן שבאמת בן דודי החזיק אמל"ח בבית, אך מכאן ועד לירי שמביא להרג המרחק הוא רב והמשטרה תצטרך לתת על כך את הדין".

 

מיד כשהחלו המהומות באזור הגיעו למקום מפקד המחוז הצפוני, ניצב דן רונן, ומפקד מרחב העמקים, ניצב משנה יעקב זיגדון. כמו כן, הוקפצו לזירת האירוע מאות שוטרים מרחבי המחוז הצפוני. בשל הפרות הסדר שנוצרו ויידוי האבנים לעבר כוחות המשטרה, חסמה המשטרה לתנועה חלק מכביש 65, ובמקום נוצרו עומסי תנועה נכבדים עד שהכביש נפתח מחדש.

 

ניצב רונן סיפר מאוחר יותר על מה שאירע: "הבלשים, בליווי שוטרים מיחידת אלון של מג"ב, נכנסו לביתו של החשוד שהינו עבריין מוכר. תוך כדי ביצוע חיפוש גופני הוא דרך את הנשק והתחיל להימלט. השוטרים רדפו אחריו קראו לו בעברית ובערבית לעצור ואף ירו באוויר. רק כאשר החשוד הסתובב עם האקדח השלוף וכיוון אותו לעבר השוטרים, חשו סכנה לחייהם וירו ופגעו בחזה שלו". ניצב רונן ציין שחקירת המקרה הועברה למחלקה לחקירות שוטרים.

 

בתגובה לאירוע אמר ח"כ מוחמד ברכה, שהגיע למקום: "המשטרה שוב הוכיחה כי יש לה יד קלה על ההדק בכל הקשור לציבור הערבי. עדיין לצערי הם מתייחסים אל הציבור הערבי כאל ציבור עוין".

 

עוד אמר ברכה כי למרות אירועי אוקטובר והדו"ח שפורסם לאחר מכן, עדיין מוסיפה המשטרה לנהוג בהפקרות: "זה הקורבן ה-20 מאז אירועי אוקטובר ואנחנו נדרוש ועדת חקירה מקיפה על האירוע הזה".

 

בתגובה לדברים אמר ניצב רונן, כי הוא נותן גיבוי מלא לשוטריו: "אני מבין את הרגישות אך תמיד יאמרו שהמשטרה אינה עושה מספיק ושידה קלה על ההדק. השוטרים פעלו כפי שצריך על פי חוק, ביצעו כפי שאנו עושים מדי יום פעילות שגרתית כנגד מחזיקי אמל"ח".


פורסם לראשונה 19/01/2006 16:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
ערערה. תושב המקום נהרג
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
יידו אבנים לעבר המשטרה
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
"יש הבדל ביחס של המשטרה"
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
"המשטרה תצטרך לתת את הדין". ואדי ערה
צילום: ערוץ 2
מומלצים