שתף קטע נבחר

מפגינים בבילעין: 15 נפצעו במהלך פירוק קטע מהגדר

כמידי יום שישי התעמתו מאות מפגינים עם אנשי כוחות הביטחון על רקע בניית גדר ההפרדה. להפגנה הצטרפו מועמדים בבחירות ברשות הפלסטינית. במהלך ההפגנה השתמש צה"ל ברימוני הלם וגז

15 מפגינים נפצעו, ארבעה מתוכם פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, במהלך ההפגנה השבועית נגד בניית גדר ההפרדה שנערכה בצהריים (ו') בכפר בילעין, בין רמאללה למודיעין. כך לדברי המפגינים, שאמרו גם כי הצליחו לפרק חמישה מטרים מגדר ההפרדה. מספר מועמדים של הפתח וארגונים נוספים, המתמודדים בבחירות ברשות הפלסטינית, ניצלו את ההזדמנות והצטרפו למאות המפגינים. המפגינים טוענים עוד שהם הצליחו לפרק חמישה מטרים מגדר ההפרדה

 

המפגינים, שהפרו צו לפיו מדובר בשטח צבאי סגור, נעו לכיוון תוואי הגדר והתעמתו עם אנשי כוחות הביטחון שהגיבו בירי שני רימוני הלם, שנזרקו לטענת צה"ל, הרחק מהמפגינים. המפגינים ביקשו להגיע לאזור תוואי הגדר ובעיקר למאחז שהוקם בקרבת מקום.

 

לדברי המפגינים, השוטרים והחיילים השתמשו באלימות רבה בכדי למנוע מהם להגיע לצד השני של התוואי ולמאחז. המפגינים סיפרו שבמהלך ההפגנה השוטרים והחיילים היכו אותם. המפגינים הצליחו בכל זאת להגיע לצידה השני של הגדר שם ערכו עצרת מחאה נגד השימוש באדמות הכפר לצורך הרחבתה של ההתנחלות הסמוכה.

 

מפגינים שהצהירו שהם יעשו הכל על מנת להפסיק את העבודות, אומרים שההפגנה מתקיימת לקראת הדיון בתחילת החודש בבג"ץ על תוואי הגדר. יחד עם זאת בקרב תושבי הכפר ותומכיהם הישראלים והבינלאומיים קיים חשש שהצבא ימשיך בתוכניות הבנייה בניגוד להוראות בג"ץ.

 

חבר הוועדה העממית בכפר נגד בניית הגדר, מוחמד חטיב אמר לקראת הדיון שייערך בתחילת החודש בבג"ץ שלתושבים אין ציפיות ותקוות גדולות מהדיון: "אם יש צדק בישראל צריך בית המשפט לקבוע שהרחבת ההתנחלות אינה חוקית ולכן צריך להורות על הזזת הגדר לכיוון ההתנחלות. אין לנו אמון במערכת המשפט של הכיבוש ואני לא מאמין שבסופו של דבר תתקבל החלטה שהיא לטובתנו".

 

מצה"ל נמסר שהמפגינים ידו אבנים לעבר אנשי כוחות הביטחון שהשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות שכללו רימוני הלם ורימוני גז כנגד המפגינים.  עוד נמסר שמי שהתחילו בעימות היו המפגינים וכוחות הביטחון השתמשו בכוח סביר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפגנה בבילעין (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים