שתף קטע נבחר

צילום: סי די בנק

ארצה! איך תהפכו את הכלב שלכם לממושמע

הכלב שלכם לא ממושמע ועושה צרכים בבית? זה הזמן לאלף אותו. למה זה חשוב, מתי צריך להתחיל, איך לבחור מאלף וכמה זה עולה

תותי, כלבתנו שהלכה לא מזמן לעולם שכולו טוב, היתה משך שנים חלק בלתי נפרד מהמשפחה. אל מול עיני הקוקר ספניאל המקסימות הייתי נמסה כולי גם כשהשאירה על השטיח "מתנות" מהסוג הצהוב והחום, וכשכרסמה המון זוגות נעליים. מדי פעם היה עולה נושא האילוף על שולחן השבת. "זו כלבה, לא רובוט", הייתי מסננת וממשיכה לנגב.

 

"טעות!" נזעק ניר הרמן, מנכ"ל חברת היחידה המיוחדת לאילוף כלבים, "רבים חושבים, כי אילוף נוטל מהכלב את שמחת החיים אך ההיפך הוא הנכון: כלב צריך הכוונה וחינוך, בדיוק כמו ילדים קטנים. חשוב לזהות את הבעיות בהתחלה ולא לומר 'זה יעבור לו, הוא עוד גור', כיוון שלעיתים קרובות 'זה' לא עובר ואף מחמיר: לא טיפלתם בנשיכות? הכלב יתחיל לנשוך חזק יותר. לא לימדתם אותו לא לחדד שיניים על רגלי הספה? צפו לכך שהוא יתחיל לנהוג בספה כבשלו ופשוט יכרסם את כולה. אילוף הכלב הוא תהליך קצר ופשוט המונע בעיות רבות בהמשך".

 

מתי להתחיל?

 

הגיל המועדף לתחילת תהליך האילוף הוא עד שלושה חודשים. למרות זאת רק 13% מבין הפונים אכן עושים זאת בגיל המתאים.

 

(צילום וידיאו: דני דגן)

 

לדברי הרמן, "מהנתונים שבידנו עולה כי כ-42% מכלל הפונים עושים זאת כשהכלב מגיע לגיל 6 חודשים וכ-30% נוספים יעשו זאת עד גיל שנה. כ-15% פונים כאשר הכלב כבר בן למעלה משנתיים. חשוב לדעת כי ככל שהכלב בוגר יותר כך יקשה לאלפו: אם גמילה מצרכים תיארך בגיל 3 חודשים רק 4 שיעורים, הרי שבגיל חצי שנה ידרשו שישה שיעורים, ובגיל שנתיים – כעשרה".

 

איך בוחרים מאלף?

 

בשנים האחרונות גדל שוק המאלפים לאין שיעור והם צומחים כפטריות אחרי הגשם. "בתחום הזה, כמו בכל תחום" אומר אומר המאלף הרמן, "ניתן למצוא מספר קטן של מאלפים ותיקים בעלי ניסיון רב, ולצדם גם את המאלף ממין החאפר הישראלי המצוי. הוא מתאפיין ב'לסדר מחיר', 'בלי קבלה' ובידע וניסיון כמעט אפסיים. המחירים שלו הם מן הנמוכים בשוק, והוא מבטיח פלאים תוך זמן קצר".

 

"אל תשכחו כי זול הוא יקר", מזהיר הרמן, "וכי מאלף שמבטיח שיעור בחצי המחיר מהנהוג בשוק עושה זאת בשל חוסר ניסיונו. מי שייפגע מכך הוא הכיס שלך, שייאלץ לשלם על עוד ועוד שיעורים כיוון שהאילוף לא התקדם כמצופה, ובעיקר הכלב שלך, המשמש כשפן ניסיונות למאלף המתחיל, שעלול לגרום לו נזק על ידי הפיכתו לחרדתי או תוקפן בשל שיטות אילוף לא מתאימות".

 

מסתבר כי רבים המאלפים הנותנים שיעורי אילוף כעבודה נוספת: "מאלף שנותן שיעורי אילוף כעבודה מהצד הוא לא מאלף רציני", פוסק הרמן. "לא די שאינו צובר מספיק ניסיון, אלא שיש גם סיכוי גדול שיבטל שיעורים לעיתים קרובות כי "צץ לו משהו" בעבודה העיקרית".

 


שיעור אילוף. מי אמר רגלי ולא קיבל?

 

פנייה לחברת אילוף ותיקה ומוכרת מומלצת, כיוון שהחברות שחוששות לשמן הטוב, מעדיפות להעסיק מאלפים בעלי ניסיון. כיוון שיש להן מספר מאלפים הן גם יכולות להתאים את המאלף לסוג הכלב, גילו, אופיו ואפילו אופי בעליו. הדרך הטובה ביותר לבחור מאלף היא כמובן בעזרת המלצה. זו יכולה לבוא מבעלי כלבים שאולפו או מוטרינרים מוסמכים.

 

שיעור פרטי, קבוצתי או פנסיון?

 

קיימות שלוש דרכי אילוף: שיעורים פרטיים בבית הלקוח, שיעורים בקבוצה ואילוף בתנאי פנסיון.

 

"בעיות נפוצות של גורים, כמו הרס וצרכים בבית, ניתן לפתור רק בשיעורים פרטיים", קובע הרמן, "כל מפגש אורך כשעה וכולל גם את בני הבית. התהליך דורש 3 עד 10 מפגשים.

 

בכל מקרה, אל תתפתו לשלוח את הכלב ל"חינוך גורים" בפנסיון. אולי הוא ילמד שם לא לעשות את צרכיו בתוך מבנה סגור, אך כשישוב הביתה יש סבירות גבוהה שיעשה אותם שוב, כיוון שלא למד את ההבדל בין המקומות.

 

פנסיונים רבים מציעים "דיל" לקנייה ואילוף. אל תאלפו את הגור במקום בו קניתם אותו רק בגלל המחיר הנמוך. יש לבדוק את איכות המאלפים וניסיונם – מקומות כגון אלו הם חממה לסטאז'רים שעושים "ניסוי כלים" על הכלב שלכם. חשוב גם לבדוק את התנאים במקום. לא תרצו להשאיר את כלבכם האהוב, בעיקר אם הוא עודנו גור רך בשנים, במבנה אפלולי על רצפה קרה עם עוד עשרות כלבים למשך שלושה שבועות.

 

חשוב לקחת בחשבון כי לעיתים תצטרכו להוסיף שיעור או שניים בבית כדי לתרגל עם הכלב וכדי שזה ילמד להקשיב גם לכם ולא רק למאלף.

 

אילוף בקבוצה מתקיים בכל רחבי הארץ, שם מלמדים את הכלבים, בצמוד לבעליהם, את כללי המשמעת. מספר המפגשים נע בין 5-10. זוהי הדרך הטובה ביותר ללימוד המשמעת כיוון שהכלב בא במגע עם כלבים אחרים, דבר המדמה את ה"חוץ" בו נמצא הכלב בטיולים, כאשר נמצאים סביבו גירויים כמו חתולים וכלבים אחרים, ובא לו דווקא לשחק עימם ולא להקשיב לך. ודאו כי הקבוצות קטנות, וכי המדריך יודע מהי הרמה בה נמצא הכלב שלך.

 

בקבלנות או על פי שיעור?

 

רבים מהמאמנים מוכרים אילוף "בקבלנות", דהיינו -  שלם היום וקח כמה שיעורים שתרצה. "אל תתפתו להצעה כזו שמשמעותה ברורה למאלף ופחות ידועה ללקוח", מזהיר הרמן. "מאלף בקבלנות לא בהכרח ייתן את השיעור בפול גז, שכן הוא יודע שאם לא תספיקו לעבור על נושא מסוים, תמיד תוכלו לעשות זאת בשיעור הבא, או בזה שאחריו. מה אכפת לו? אתם הרי כבר שילמתם! אילוף לא אפקטיבי הוא תהליך מייגע, מתסכל ובעיקר נטול תוצאות".

 

קחו רק מאלף הגובה תשלום על פי שיעור, כך תוכלו להחליט, כבר בשיעור הראשון, אם תרצו להמשיך או לא, מבלי להתחשב בעובדה שכבר שילמתם.

 

כמה זה עולה?

 

שיעור פרטי: 150 שקל.

 

שיעור בקבוצה: 100 שקל.

 

אילוף בתנאי פנסיון: 150 שקל ליום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כלבים בשיעור. צריכים הכוונה וחינוך
מומלצים