שתף קטע נבחר

ברגותי מתראיין: נכונן ממשלת אחדות עם החמאס

במאמץ אחרון לבלום את התחזקות החמאס, גייס הפתח את מרואן ברגותי שכלוא בישראל. צוותי אל-ערביה ואל-ג'זירה נכנסו הבוקר לכלא הדרים בתיווך אמריקני. ראש תנועת הפתח הכריז בראיונות: "המטרה - ממשלה שבה ישתתפו כולם"

בפתח עושים מאמץ גדול לבלום את התחזקות החמאס לקראת הבחירות שיתקיימו שם ביום רביעי הקרוב. במאמץ אחרון, שודרו היום (א') שני ראיונות מקיפים עם ראש התנזים בגדה, מרואן ברגותי, הכלוא בישראל והעומד בראש רשימת הפתח לבחירות. ברגותי אמר לרשתות "אל-ג'זירה" ו"אל-ערביה" שמטרתו היא "ניתן לחשוב שמטרת הבחירות היא המושבים, אבל המטרה היא לכונן ממשלת רפורמות לאומית, שבה ישתתפו כולם".

 

ברגותי כלוא בכלא הדרים בשרון ובאופן חריג איפשרה ישראל לצוותי התקשורת להיכנס הבוקר ולראיין אותו. גורמים פלסטינים אומרים שהראיונות עם ברגותי נולדו בעקבות פגישות שקיימו עוזר מזכירת המדינה האמריקנית, דייויד וולש ויו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לפני כשבועיים ברמאללה. בפגישות אלו סוכם שבמסגרת המאבק בחמאס, יובלט ברגותי כמנהיג שטח שאינו נגוע בשחיתות המאפיינת את בכירי הפתח הוותיקים. עוד סוכם שאבו מאזן יתראיין לכל כלי התקשורת הפלסטינים ולכלי תקשורת ערבים.    


ג'יבריל רג'וב צופה בראיון עם ברגותי (צילום: איי.פי)

 

לדברי ברגותי, הפתח והחמאס "נעים לקראת שותפות בשטח ובמועצה המחוקקת. הבחירות הן אינתיפאדת העצמאות שלנו. ההצבעה הזאת היא אחת מאמצעי ההתנגדות. זה אחד האמצעים העיקריים להשגת החירות. אחרי הבחירות נזדקק לממשלת רפורמות שתיהנה מתמיכה רחבה".

  

בראיון לרשת אל ג'זירה, אמר ברגותי: "אני קורא מתאי בכלא לבני העם הפלסטיני העצום להשתתף כולם, קטנים כגדולים בבחירות הללו. הבחירות הללו הן אות לנאמנות לנשיא המנוח, יאסר עראפת, לאחמד יאסין, לאבו עלי מוסטפא ולשאהידים אחרים שנפלו".

  

בדבריו, הזהיר ברגותי שאין לכוון את הנשק כלפי גורמים אחרים, "פרט להתנגדות לכיבוש": "כל הארגונים יגנו על הבחירות. מה שקרה היה מביש. לא ייתכן שיכתימו את הנשק אשר נשא אבו ג'האד, אבו איאד, ערפאת ואחרים. הנשק הזה קדוש ויש לו תפקיד אחד - להתנגד לכיבוש ולהגן על עמנו. לארגונים יש תפקיד אחד - להגן על העם הפלסטיני. אסור לכוון את הנשק כלפי מקום אחר".

 

למרות שהוא סירב להתראיין לעיתונאים ישראלים, ברגותי הפנה מסר גם לציבור הישראלי, "אני מבקש מהעם הישראלי להבין שאין עתיד לכיבוש. הכיבוש הוא נטל. הם צריכים להיפטר מהנטל הזה".

 

הראיונות שודרו על רקע פרסומים שאחרי הבחירות בישראל ישוחרר ברגותי במסגרת עסקת חבילה. על-פי אחד התסריטים, נבחנה האפשרות שברגותי ישוחרר בתמורה לשחרורו של פולארד, אך ראיון זה נגנז בשל התנגדות הממשל האמריקני.

 

בפתח, באיחוד האירופי ובארה"ב מקווים ששידור הראיונות יסייע לפתח לפתוח פער משמעותי על פני החמאס, לאחר שסקרים שפורסמו לאחרונה הצביעו על פער קטן בין שתי הרשימות. סקר אחד אף הראה שיש תיקו. ברחבי השטחים הופצו בימים האחרונים שלטים של הפתח ובהם נכתב: "אבו עמר מצביע לברגותי, עבור מי אתה מצביע?". בשלטים נראה יאסר ערפאת נושא כרזה ועליה תמונתו של ברגותי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מרואן ברגותי בראיון
צילום: איי פי
מומלצים