שתף קטע נבחר

יעלון: ההתנתקות פגעה בהרתעה, חמאסטן נולדה

הרמטכ"ל לשעבר הופיע בכנס הרצליה ומתח ביקורת חריפה על הנסיגה החד-צדדית. "ישראל לא הצליחה ליצור הרתעה אמינה מול הרקטות; הנסיגה נתפשת כבריחה מהאיום; הצד השני לא שילם דבר ורק הרוויח; עזה הפכה לחיזבאלליסטן וקאעידסטן". פסק: "גבולות 67' אינם בני הגנה; הפלסטינים לא מכירים בזכותה של ישראל לחיות אפילו בתוכם"

"ישראל לא יצרה הרתעה אמינה מפני הרקטות", אומר היום (ב') הרמטכ"ל לשעבר, משה יעלון. בהתבטאות שתשרת ודאי את מפלגות הימין בבחירות הקרובות, הוא פוסק: "הנסיגות החד-צדדיות נתפשות כבריחה מהאיום הזה. ישראל לא הצליחה ליצור הרתעה אמינה לעתיד".

 

יעלון הופיע בכנס הרצליה בפאנל "גבולות בני הגנה לישראל". כאזרח משוחרר, הוא לא היסס להביע את השקפותיו גם ביחס להסדר הקבע - וקבע: גבולות 67' אינם בני הגנה. "הפלסטינים לא מכירים בזכותה של ישראל לחיות אף לא בגבולות 1967", אמר. "הרשות הפרה כל הסכם. ההחלטה שלהם לפתוח במלחמה בספטמבר 2000 נועדה להתחמק מהצורך להכיר בישראל כמדינה ריבונית. כל אלו הנן נורות אזהרה לקראת קביעת גבולות הקבע של המדינה - בין אם בהסכם ובין אם באופן חד-צדדי. כל עוד אין הכרה והשלמה בזכות קיומנו, הנחת המוצא של ההנהגה הישראלית צריכה להיות שכל קו גבול יופר על-ידי פעולות אלימות, אלא אם תהיה הרתעה. ככל שניראה פגיעים, כך יגבר הפיתוי להתקיפנו".

 

אשר למחיר ההתנתקות, אחר רב-אלוף יעלון: "נעשה מהלך בו הצד השני לא רק שלא שילם מחיר, אלא רק הרוויח. האם אי-אפשר שהצד השני ישלם מחיר? אפשר היה לדרוש גם את הסרת האחריות של ישראל על הרצועה. ויתרנו בקלות על עקרונות כמו פיקוח על הגבולות ופירוז". ומה קורה עכשיו ברצועה? "עזה - וזאת כבר לא תחזית אלא מציאות - היא חמאסטן, חיזבאלליסטן ואל-קעידסטן", דברי יעלון. 

 

"אי-הנכונות הערבית להכיר בישראל היא המקור להפעלת האלימות נגדה משחר הציונות ועד היום", המשיך הרמטכ"ל הקודם. "כל עוד מרכיב זה לא ישתנה, ישראל תהיה מועדת לאלימות. גבולות 67' אינם נותנים מענה בטחוני לא לאיום הטרור של רקטות ומתאבדים, ולא לאיום של התקפה קונבנציונאלית". הוא הוסיף כי "כדי לעמוד מול טרור מבלי להיכנע, חשוב לבצר את גבולותנו התודעתיים ולחזק את אמונתנו בצדקת הדרך, וזאת בניגוד למגמה הקיימת היום". לדבריו, "הן לדיון הציבורי והן להליך קבלת ההחלטות בישראל חדרו מרכיבים פוסט ואנטי-ציוניים מסיבות רבות ושונות".

 

בליכוד, כצפוי, מיהרו לצטט את דברי יעלון ולעשות בהם שימוש פוליטי. "דברי הרמטכ"ל לשעבר מבהירים כי הדרך שמציעות קדימה והעבודה לנסיגות חד-צדדיות נוספות ביהודה ושומרון תפגע קשות בביטחון ישראל ואזרחיה", הגיב יו"ר מטה ההסברה, ח"כ גדעון סער. 

 

במאי השנה, ערב יישום ההתנתקות, פשט יעלון את מדיו, לאחר שבמשך תקופה ממושכת שררה מתיחות חריפה בינו לבין

שר הביטחון מופז - וכהונתו לא הוארכה בשנה כמקובל. בסמוך לפרישתו חולל סערות, כאשר מתח ביקורת על ההתנתקות ומנגד התבטא במתינות בכל הקשור לנסיגה משטחים תמורת הסכם, בכלל זה ברמת-הגולן. מאז השתחרר מצה"ל, ניסו גורמים שונים במערכת הפוליטית לגייס את יעלון לשורותיהם. בין השאר נועד עם מתן וילנאי ועם גדעון עזרא. בתקופה האחרונה פורסם כי בנימין נתניהו, שנותר ללא "גנרלים", ניסה אף הוא לצרף את בוגי לליכוד.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנסיגה כבריחה: יעלון
צילום: אורי פורת
חמאסטן וקאעידסטן בעזה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
"הצד השני רק הרוויח"
צילום: רויטרס
מומלצים