שתף קטע נבחר

ישראל 2025: הסכסוך יימשך, הגבולות ישתנו

סקר של הסוכנות היהודית לגבי מצבה של המדינה בעוד 20 שנה חושף תמונה לא מעודדת: מעל 70 אחוזים סבורים כי לא נגיע לפתרון עם הפלסטינים או שהסכסוך אף יחריף. רק 30 אחוזים צופים כי גבולות המדינה יישארו כפי שהם. מחצית מהציבור סבור שתופעות האנטישמיות באירופה רק ילכו ויתגברו. וראש הממשלה? הוא יגיע כנראה מרקע כלכלי-חברתי

אומרים שאופטימיות היא אחת התכונות המאפיינות את העם בישראל, אבל סקר חדש, שייחשף היום (יום ג') בכנס הרצליה מלמד כי מרבית הציבור לא באמת מאמין שיהיה פה טוב. לראייה, 77 אחוזים מהציבור סבורים כי גם בעוד עשרים שנה לא יחול שינוי בסכסוך הישראלי-פלסטיני, חלקם מאמינים שהמצב אף יחריף.

 

הסקר נערך על ידי הסוכנות היהודית תחת הכותרת "תפיסת אזרחי ישראל את מצב המדינה והעם היהודי בעוד 20 שנה", ויוצג היום בכנס הרצליה. ממצאי הסקר - שנערך בקרב 500 נשאלים על ידי מכון "דחף" בהנהלת מינה צמח - ייחשפו במושב מיוחד תחת הכותרת "העם היהודי 2025", בראשות יו"ר הסוכנות היהודית זאב בילסקי, ובהשתתפות שליח ארצות הברית למזרח התיכון לשעבר, דניס רוס. מהנתונים המוצגים הושמטו אחוזי הנשאלים שלא השיבו.

 

עמיר פרץ ובנימין נתניהו בוודאי ישמחו לשמוע ש-44 אחוזים מהנשאלים השיבו כי לדעתם יעמוד בראשות הממשלה בעוד 20 שנה אדם מרקע כלכלי-חברתי, בעוד היתר (36 אחוזים) צופים כי הבוחרים ימשיכו להעניק את המנדט לאישים מתחום הביטחון.

 
עתיד הסכסוך:

עתיד הסכסוך הישראלי-פלסטיני
  מצב הסכסוך עם שכנינו
22% הסכסוך יסתיים
48% לא יחול כל שינוי
29% הסכסוך יחריף

 

מהנתונים עולה כי 22 אחוזים בלבד מהציבור צופים שעד 2025 יסתיים הסכסוך עם שכנינו. 48 אחוזים סבורים שלא יחול שינוי במצב ו-29 האחוזים הנותרים מנבאים כי הסכסוף אף יחריף. בהקשר זה יש לציין כי שלושים אחוזים בלבד מהנשאלים השיבו שגבולות המדינה יישארו גם בעוד 20 שנה כפי שהם היום. 18 אחוזים השיבו כי לדעתם תחזור מדינת ישראל לגבולות 67' עם תיקונים קלים, 27 אחוזים סבורים שישראל תחזור לגבולות 67' עם סיפוח גושי ההתנחלויות הגדולים ו-18 אחוזים חושבים שהמדינה תספח שטחים נוספים בגדה.

 

גם בנושא המקומות הקדושים אין קונצנזוס בעם: 43 אחוזים מהנשאלים חושבים שבעוד עשרים שנה יישארו כל המקומות הקדושים תחת ריבונות ישראלית, 30 אחוזים סבורים כי תהיה ריבונות ישראלית בכותל וריבונות פלסטינית בהר הבית, ו-25 אחוזים חושבים שהפיקוח יהיה משותף.

 
גבולות המדינה

גבולות המדינה
  עתיד הגבולות
30% הגבולות ישארו כפי שהם
27% נחזור לגבולות 67' עם סיפוח גושי ההתנחלויות
18% נחזור לגבולות 67' עם תיקוני גבול קלים
18% המדינה תספח שטחים נוספים בגדה

 

השאלות הנוגעות לגורל העם היהודי מעבר לים לא מספקות גם הן סיבה לחשוב שהעתיד ורוד. כשני שליש מהנשאלים סבורים שיהדות התפוצות תקטן במידה מסוימת; מחציתם (49 אחוזים) חושבים שבמהלך עשרים השנים הבאות יגברו תופעות האנטישמיות באירופה. לעומת זאת, שמונים אחוזים סבורים כי שיעור הישראלים שיעזוב את הארץ לא יירד ואף יגבר במהלך עשרים השנים

 הבאות.

 

42 אחוזים מהציבור, על פי הסקר, סבורים שמספר העולים לישראל יגדל במהלך שני העשורים; כגורמים שיסייעו להגברת העליה צויינו הגדלת ההטבות לעולים וסיוע בתעסוקה (46%), ושיפור יחס הוותיקים לעולים (24%).

 

יו"ר הסוכנות היהודית, זאב בילסקי, אמר בהתייחסו לסקר: "מצבן של הקהילות היהודיות מעבר לים וזיקתן למדינת ישראל חשובים לחוסנה וביטחונה הלאומי של מדינת ישראל. העם היהודי הוא הנכס האסטרטגי החשוב ביותר למדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
גדר ההפרדה. האם אותה יסיימו לבנות?
צילום: דן בלילטי
צילום: אורי פורת
פרץ. יש תקווה לחברתיים
צילום: אורי פורת
התנקשות בעזה. לא רואים את הסוף
צילום: רויטרס
מומלצים