שתף קטע נבחר

מג"ד בחברון למופז: היה יותר קל בבלאטה

מפקד גדוד הצנחנים שיתף את שר הביטחון והרמטכ"ל בתחושות הקשות של חייליו, המתמודדים עם הפרות סדר של יהודים בחברון. "גלו אפס סבלנות כלפי רעולי הפנים, יש לכם גיבוי מלא מהמדינה לבצע מה שצריך", השיב לו מופז

לקראת פינוי עמונה והשוק הסיטונאי בחברון - שלהערכת רבים, תמונות הקיץ האחרון היו רק "משחק ילדים" לעומתו - הגיעו היום (ג') שר הביטחון והרמטכ"ל לחטיבת יהודה, ועמדו מקרוב על פעילות צה"ל בגזרה ועל התוכניות להמשך הדרך.  

 

"אנו נמצאים במשימה מאוד מורכבת, עם רגשות מעורבים, באופן שלא עשינו לפני כן", סיפר לשר שאול מופז ולרב-אלוף דן חלוץ מפקד גדוד 101 של הצנחנים, סגן-אלוף אליעזר טולדנו. "לפעמים מתמודדים עם דברים שלא היינו רוצים להתמודד איתם", הוסיף.

 

סגן-אלוף טולדנו ניסה להמחיש לאורחים הבכירים את מורכבות המשימות ואת התחושות המעורבות שמציפות את חייליו:

 "לפעמים, לוחם שעומד בעמדה שכל תכליתה לשמור על היישוב היהודי בחברון, בגבעת החרסינה או בקריית-ארבע, צריך להתמודד עם דברים שהוא לא רוצה להתמודד עימם. אחרי חצי שנה בשכם, אני יכול להגיד - היה לנו יותר פשוט להיכנס למרחבי מחנה הפליטים בלאטה ולבצע שם את הפעילות שאנו רגילים. אבל הגדוד יודע לעשות משימות כמו כל יחידה אחרת בצבא והוא מסתגל כעת למשימה החדשה. המורכבות כאן דורשת הסתגלות ולימוד".

 

חיילי גדוד 101 נמצאים רק כחודש בגזרה החדשה, והמג"ד לא הסתיר את העובדה שההתמודדות עם תושבים יהודים מצריכה היערכות ופעילות שונה. "אנו רוצים להתעסק כאן רק בהגנה, אבל הלימוד כאן הכרחי. אנו נבצע כל משימה באותה נמרצות ותחת רוח צה"ל, אבל אנחנו לא מתכוונים להתפשר על כבודנו".

 

הרמטכ"ל חלוץ התייחס למשימות צה"ל בגיזרה, וציין שהן "חיוניות ותובעניות". בנושא היישוב היהודי בחברון רמז כי למרות שהחיילים נמצאים במקום שבו מדברים עברית, לעיתים העיר עצמה לא מדברת בשפה הזאת. "אתם מתבקשים לשמור על שפה כך שיישמר כבוד האדם, חובתכם לשמור על כבודכם ועל כבוד האוכלוסייה על כל גווניה". 

 

שר הביטחון מופז הבהיר לטולדנו ולפקודיו: "אין לאף אחד זכות להרים עליכם יד. אל תוותרו על הזכות לשמור על כבודכם

אל מול המתפרעים רעולי הפנים; יש לגלות אפס סובלנות. לא נוכל לאפשר שבמדינת חוק יהיו פורעי חוק שיעברו על החוק ויעשו בו כשלהם". הוא הוסיף כי לחיילי צה"ל יש כל הגיבוי של מדינת ישראל לבצע את מה שצריך על מנת להשליט חוק וסדר: "מי שמרים יד או מנסה לפגוע בכבודכם, המדיניות כלפיו צריכה להיות אפס סובלנות".

 

בתום השיחה עם החיילים התייחס מופז לבחירות ברשות הפלסטינית. הוא ציין כי ישראל לא מתערבת בבחירות, ותעשה כל שניתן על מנת להקל על הפלסטינים לקיימן. "אין לנו שום סיבה להפריע למהלך הבחירות, בדיוק להיפך, וכל מי שמתבטא אחרת מנסה לנגח את מדינת ישראל וכוחות הביטחון". על הסוגייה המורכבת מכולן - מעמדו של החמאס לאחר הבחירות - אמר: "זהו ארגון טרור, טרור, טרור - וכך אנו מתייחסים לזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רעולי פנים עם דגל ישראל
צילום: רויטרס
צילום: חנן גרינברג
לא ירימו עליכם יד: מופז
צילום: חנן גרינברג
צילום: חיים הורנשטיין
לשמור על השפה: חלוץ
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים