שתף קטע נבחר

"פרויקט ונוס הוא נקודת מפנה לתעשיית החלל בישראל"

לדברי צבי קפלן, מנכ"ל סוכנות החלל הישראלית, הצלחת הלוויין תסייע בפתיחת שערי אירופה בפני תעשיית החלל הישראלית, ואולי גם לשילובן בתוכנית GMES של סוכנות החלל האירופית

סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, ביחד עם מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, משפחת רמון ומשרד התמ"ת, החליטו ליזום את "כנס חלל ומדע בישראל 2006" ביום השנה לנפילתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל, במטרה להעצים את הדיון על מדיניות ישראל בחלל. הכנס יתקיים ב-31 בינואר בבית חיל האוויר בהרצליה וימשך כל היום.

 

בכנס יתארחו שלושה אסטרונאוטים - קולונל איילין מארי קולינס, מפקדת מעבורת החלל דיסקברי תתאר את מדיניות נאס"א לעתיד, האסטרונאוט ד"ר סטיבן רובינסון שיתאר את תיקון גחון מעבורת בחלל, הליך אותו ביצע במהלך משימת הדיסקברי והאסטרונאוט אנדי תומאס, שיספר על חוויית השהות במשך חמישה חודשים בתחנת החלל הרוסית מיר.

 

בכנס יחשוף מנכ"ל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיות, דר' צבי קפלן, פרטים חדשים על שיתוף הפעולה בין סוכנויות החלל של ישראל וצרפת בבניית "ונוס" - לוויין מדעי לחקר משאבי כדור-הארץ, מהמתקדמים מסוגו בעולם. הוא יסקור, בין היתר, את החידושים הטכנולוגיים של הפרויקט, כלל הגורמים השותפים לו עלות הפרויקט והתוצרים הצפויים. בנוסף תדון פרופ' מינה טייכר, המדענית הראשית ומ"מ מנכ"ל משרד המדע והטכנולוגיה, במקומה של ישראל בחלל.

 

לדבריה "בישראל התפתחה תעשיית חלל ומחקר מדעי, מעוררת התפעלות התורמת למעמדה המתקדם של ישראל בעולם ומשפיעה ישירות על הכלכלה והמדע בארץ. מאמרים מדעיים ישראלים בתחומי החלל מצוטטים פי 1.5 ממאמרים של מדענים מקבילים בעולם. למעמדה של ישראל בחלל השפעה ישירה על הכלכלה והמדע בישראל, וכפי שאנו רואים ביחס לפרויקט ונוס – גם על קשרי החוץ של ישראל".

 

כמו כן ישתתפו בכירים מהמערכת הביטחונית והמדעית בישראל , בהם רוני בראון, שר המדע והטכנולוגיה, אלוף אליעזר שקדי, מפקד זרוע האוויר והחלל, יו"ר סוכנות החלל הישראלית, מנהל סוכנות החלל הישראלית ותעשיות החלל הישראליות: תע"א, אלביט, רפאל, אימאג'-סאט, חלל תקשורת ועוד. הכנס יתקיים בבית חיל האוויר בהרצליה, מקום משכנו של מכון פישר.

 

אירוע בבית הנשיא

  

יומיים קודם לכן, ביום ראשון הבא, 29/1/06 יארח נשיא המדינה משה קצב, את כינוס חוג הנשיא למדע בנושא חקר החלל בישראל. בין המשתתפים פרופ' אבישי דקל מהאוניברסיטה העברית שידבר על תעלומת האנרגיה האפלה ביקום, פרופ' צבי מאז"ה מאוניברסיטת ת"א על גילוי כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, פרופ' דינה פריאלניק-קובץ מאוניברסיטת ת"א שתרצה על כוכבי שביט - מקור חיים או סכנה לחיים, וד"ר יואב יאיר מהאוניברסיטה הפתוחה - שיספר על תוצאות מניסוי מיידקס במעבורת החלל קולומביה. גם באירוע זה תשתתף איילין קולינס ואליה יתוסף ג'ונתן קלארק בעלה של האסטרונאוטית לורל קלארק שנספתה באסון הקולומביה, ורונה רמון.

 

הכותב הוא עורך אתר "הידען "

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אילן רמון ז"ל
צילום: איי פי
מומלצים