שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  התגלה הדג הקטן ביותר בעולם
  מין הדגים שהתגלה בסומטרה, אינדונזיה, מגיע לגודל של 7.9 מילימטרים בלבד בבגרותם. למרות שהדגים מצליחים לשרוד בתנאי סביבה קיצוניים, הצליח האדם להביא אותם לסכנת הכחדה
  עם גודל של כ-7.9 מילימטרים בלבד בבגרותם, מהווים דגי ה- Paedocypris genus את המין הקטן של דגים בעולם. הדגים התגלו לאחרונה בביצות הכָּבוּל שבסומטרה, אינדונזיה, ולפי ההערכות הם נמצאים בסכנת הכחדה, כשרוב אוכלוסייתם כבר הדלדלה באופן משמעותי.

   

  ביצות הכבול של אינדונזיה מושפעות מתהליכים שונים כתוצאה משינויים סביבתיים, תיעוש וזיהום וגורמים אחרים, המשנים את אופי הביצות, גודלן והרכבן. שינויים אלו גורמים להיעלמותם של מינים רבים הייחודים למקום וגדלים רק בסביבה זו.

   

  החוקרים גילו כי הדגים שרדו בסביבה קיצונית מאוד, המכילה גם מים חומציים ביותר. למרות שהדגים שרדו בתנאים אלו, ההערכה היא ששינויים נוספים בבית הגידול יביאו להיעלמותם של הדגים ואף להכחדתם הגמורה.

   

  ה-BBC מדווח כי הדגים הזעירים ניזונים מפלקנטון וחלקיקים נוספים המצויים במים ונסחפים מקרקעית הביצה. הגודל הזעיר שלהם מושג בזכות שינויים
  פיזיולוגיים לעומת דגים אחרים. מוחם של הדגים, בניגוד למינים אחרים, איננו מוגן בעצמות, ונקבות הדג יכולות לשאת רק ביצים בודדות, ולא מאות ואלפי ביצים כמו דגים אחרים.

   

  גודלם של הדגים סייע להם לשרוד בתנאי הסביבה הקיצוניים. במקרים של בצורת ויובש מתמשכים, הם מסוגלים למצוא מפלט גם באזורים רדודים מאוד של הביצה ולשרוד לאורך זמן. אך כעת, דגים שעוצבו בידי כוחות האבולוציה לחיים קיצוניים, נאלצים להתמודד עם סיכון משמעותי המגיע מצידם של בני האדם.

   

  כריתת היערות הנרחבת, כמו גם גשם חומצי, הצפת הביצות בשפכים תעשייתיים ובכימיקלים מסוכנים, ושריפות תכופות הורסים את בית הגידול המיוחד, ומסכנים מינים רבים וביניהם הדגים הזעירים. החוקרים מקווים כעת למצוא שיטות להצלת בית הגידול ומניעת הכחדתו של הדג הזעיר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  7.9 מילימטרים בלבד (לחצו להגדלה)
  צילום: איי אף פי
  הכי קטן בעולם
  צילום: איי אף פי
  הדגיג בתוך מבחנה
  צילום: איי אף פי
  מומלצים